Лектири

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Ne citav knigi vo osnovno i sredno, mislev deka se gubenje vreme i sekogas si naogjav nesto pointeresno =)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.943
Драма е. :)
Парадоксот на Диоген од Томе Арсовски.
Да да таа е .. Кога си во враќам сега поубаво филмот, ми текнува дека македонски ликови беа во книгата. :) :)

Тејнкс walker girl .. :wink:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
paradoksot na diogen za likot na Drasko itno mi e!!!!!!!
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
ljuge daj kazete mi nesto ,sodrzina za "Dve Marii " od Slavko Janevski.odnapred blagodaram
 
Член од
12 март 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Го барам насловот на една книга.
Се работи за некое Исламско училиште во Египет, за некоја Медраса (исламско школо) во кое се учи за радикализмот, филозофијата... Мислам дека не беше лектира, мислам дека беше дело за обработка. Ако знае некој како се вика книгата, и кој е авторот ве молам да ми кажете. Прашав и некои професори, некои викаат дека не ја работеле, некои викаат дека знаат дека постои таква книга, само многу одамна била користена ккоа дело... и тн.
Ако знаете пишете ми на z.cacanoski@utms.cc
Фала ви многу
 
Член од
19 септември 2010
Мислења
121
Поени од реакции
7
со кого би го поистоветиле Чајлд Харолд од сегашното време...имам тема за есеј :) ??? што да пишувам врска си немам
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
110
Дали има некој кратка содржина од Белата Долина -Симон Дракул......??пишетее плссс ...Ч)
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
6
Дали ќе може некој да напише нешто за содржината во ГАЛЕБОТ ЏОНАТАН ЛИВИНГСТОН .. ?
Фала ! :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
2
За сите оние што не ја прочитале лектирата за шесто одделение - Оливер Твист, а треба да го направат тоа, во недела на Сител телевизија во 9.20 ќе се емитува истоимениот филм. Одлична можност да се запознаете со приказната за малиот јунак, без да дремете неколку часа пред книгата :)
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Сестра ми е 6то одделение,и за утре и треба да ја раскаже лектирата Оливер Твист! Ја има прочитано до некаде,и се нервира дека не ја сфаќа..Може помош? Нешто да раскажете,да прочита? Фала однапред :)
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Сестра ми е 6то одделение,и за утре и треба да ја раскаже лектирата Оливер Твист! Ја има прочитано до некаде,и се нервира дека не ја сфаќа..Може помош? Нешто да раскажете,да прочита? Фала однапред :)
Tука има види
http://www.lektire.org/
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Еј ај ако сакате пишете ми содржина на лектирата Белото Циганче...
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Факт е дека љубовта кон книгата се стекнува на час по македонски јазик уште во прво-второ одделение со помош на задолжителните лектири и книги за обработка.

Мислите ли дека сегашниве лектири се добро усогласени со возраста на учениците?
Најбанален пример е „Малиот принц“ која беше ставена за 3то или 4то одделение не се сеќавам, ништо не разбрав од книгата тогаш и се чудев зошто ја спомнуваат како добра книга возрасните, мене ми беше максимално глупава... :(

Кои лектири досега ви оставиле најголем впечаток и со задоволство сте ги читале и раскажувале, а кои ви биле досадни?

Ја препишувате ли раскажаната фабула од постари другари или пак самите си ја раскажувате книгата?

По каков метод се обработуваат лектирите на часови кај вас?
Кај нас е класично, станува ученик и раскажува се што читал, некаде го читаат само раскажаниот текст од тетратка, некаде прават критички осврт на книгата. Што е најефикасно според вас?

Сте ги купувале ли книгите, скапи се или прилагодени на денешниве стандарди?

Многу прашања... Па пишувајте. :)
Јас сум голема обожавателка на книгите. И многу лектири кои ги имам читано низ овие години ми оставиле голем впечаток. Сега сум 1 година гимназија, и за обработка ми е Скржавец од Плутарх, но бидејќи не можам да ја најдам и и во момент ја читам Кодот на Да Винчи би сакала да прашам дали некој ја има нејзината фабула, или пак ако може да ми даде линк до нејзината фабула. Благодарам однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom