Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

1. neo_wmaster

neo_wmaster

Член од:
    12 мај 2008
    Мислења:
    1.495
    Допаѓања:
    33
    Овие во школо не ги читам многу, најмногу една до две годишно, но така во слободно време читам. Најдобар впечаток ми остави Злосторство и Казна.
  2. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    44.502
    Допаѓања:
    55.801
    Ги читам сите лектири што ми се за средно, ниедна немам пропуштено. Еве сега треба за 10 - 15 минути да одам да ја читам "Малечката Фадета":(. Booring..
  3. Srcee

Srcee Unforgettable

Член од:
    29 април 2008
    Мислења:
    4.850
    Допаѓања:
    2.853
    Eee zasto boring, Maleckata Fadeta e mn ubava kniga, edna od moite omileni od lektirite. Mn e interesna
  4. Macthesick

Macthesick

Член од:
    28 септември 2008
    Мислења:
    164
    Допаѓања:
    4
    Уф оваа смрт во венеција...ми беше гадна кога ја читав али морав пошо имафме многу строг наставник.Повракав и кога ја разкажував и погодете шо?Денот кога требаше да ја работиме наставникот ни рече декка нема да ја работиме оти многу деца не можеле да ја поднесат.Оваа лектира треба да се забрани со ЗАКОН ! Ужас е, што ке стори од тие деца што ја читаат ?
  5. nicole_l

nicole_l

Член од:
    5 јануари 2008
    Мислења:
    460
    Допаѓања:
    440
    Најдосадна лектира која ја имам читано е ,,Страданијата на младиот Вертер"-Гете. Можеа на нејзино место да ни ја дадат ,,Фауст" која повеќе не се обработува во училиштата. Поубавите книги речиси секогаш ги симнуваат од програма.
  6. Емкаа

Емкаа крофни од драго.

Член од:
    14 мај 2008
    Мислења:
    2.502
    Допаѓања:
    1.150
    абе,да не ја видев темава скорз ќе забораев дека иам лектира за понеделник...да сте живи и здрави:pipi:
    Иначе,ги читам сите лектири,досеа неам ниту една пропуштено,а најмногу мразам за лектира ко ке ни дает поезија :uvo: поглупо од то значит немат!
  7. ErT

ErT Console Dude

Член од:
    17 ноември 2007
    Мислења:
    2.179
    Допаѓања:
    261
    Ајдее, за оваа година ми е книгава.
  8. Гладиус

Гладиус loading...

Член од:
    14 август 2008
    Мислења:
    5.371
    Допаѓања:
    1.066
    Мислам многу нормално дека ги читам лектирите(инаку тешко мене на матура) ама нема логика у трета година да ја иам за лектира Малечката Фадета која се работеше во 6то... лани во втора ја имав Гуливеровите патувања...логика equals нула... али ај нека биде...
    сеа ја работиме Клетници и тоа е доста интересно дело...
  9. Емкаа

Емкаа крофни од драго.

Член од:
    14 мај 2008
    Мислења:
    2.502
    Допаѓања:
    1.150
    јас за понеделник ја имам лектирата шо од петто ја обработвет...и то ние само до пола ја имаме,а тие цела:uvo:
  10. NatU

NatU

Член од:
    23 октомври 2008
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    0
    se izvinuvam sto moevo prasanje ne odgovara na ovaa tema i bidejci sum nov clen se nadevam deka ke mi pomognete :turn: mi treba kratka fabula od lektirata "stradanijata na maliot verter" :icon_redf ako moze odgovor sto pobrzo.fala odnapred
  11. Umbra

Umbra

Член од:
    18 септември 2007
    Мислења:
    2.550
    Допаѓања:
    33
    Јас како постар член ќе ти помогнам со еден добронамерен совет: Прочитај си ја книгата, и бестоа не е голема!

Во неа се содржани главните одлики на Романтизмот како правец во книжевноста. Убаво би ти било и за Гете да читнеш нешто. Поздрав!
  12. *pumpkin*

*pumpkin* addicted to blue

Член од:
    28 август 2008
    Мислења:
    716
    Допаѓања:
    21
    обично не читав лектири пошо сестра ми ми ги раскажуваше, но од ти е што ги иам читано, Тристан и Изолда-многу убава љубовна приказна и Шаргринска кожа-нереална, која говори за човековата алчност.Ги читав дела, посебно ги сакав македонските драми, Македонска Крвава Свадба, Бегалка, Чорбаџи Теодос, Парите се отепувачка-многу ми допаѓаа што прикажуваат сегменти од вистинскиот живот на еден Македонец во тоа време.
  13. ErT

ErT Console Dude

Член од:
    17 ноември 2007
    Мислења:
    2.179
    Допаѓања:
    261
    Леле значи по забегано дело од Смртта во венеција не сум прочитал. Дефинитивно најлоша книга која сум ја прочитал.
  14. Дани

Дани

Член од:
    25 август 2008
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    0
    Лектири читање под итно!!! Барем преку нив да се допре правците во литературата и нивните карактеристики, а и за потсетување многу се потребни за матура. Признавам дека има некои кои многу се досадни по содржина, но и во нив се трудам да пронајдам барем нешто, малку интересно - надеж која ќе ми помогне да ги прочитам многуте огромни дела:pipi:
  15. Madrid

Madrid Timeless

Член од:
    23 март 2008
    Мислења:
    3.904
    Допаѓања:
    152
    Tell me about it :)

Ние пред 2 дена ја обработувавме, и на крајот од часот професорката не вели: Што поучно можеме да извадиме од ова дело на Ман? :ija:

А уште потрагично е шо книгава е инспирирана ид вистински настан, кога Ман бил на одмор со жена му, болна работа...

Сподели преку: