Лектири

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Вокерка, 10 ноември 2007.

1. Сатори

Сатори Гостин

~*~

А да ... „Дервишот и смртта“ една од најдобрите книги што ги имам прочитано.
    Цитатот во потписот ми е од Меша Селимовиќ.
  2. Emma

Emma Supergirl.

Член од:
    7 јуни 2006
    Мислења:
    3.052
    Допаѓања:
    151
    Дека има несоодветно одбрани дела во однос на возраста, има. Малиот принц не е за во четврто одделение. Кога ја читав првиот пат, на тогашни 10 години, се` што сфатив е дека типот многу сакал да црта, никој не го есапел, му се срушил авионот, па му се појавил налудничаво настроен ванземаљац среде пустина, опседнат со овци и ружи. Хорор.

Во основно, немав пропуштено лектира од прво до четврто одделение. Од петто до осмо, покрај лектирите, се убивав од читање и друга литература, бидејќи наставничката, која патем ми беше и класна, не` тераше. Тогаш ми изгледаше како измачување, денес сум и` бескрајно благодарна, ми скрати од маките. Добар дел од тогаш прочитаните книги, подоцнаа испаднаа лектири/дела за обработка во средно школо.

Инаку, пишување лектири... Од секогаш ми било смрт. :icon_lol: И никогаш не сум се јавувала да читам. Преку дискусија и анализа од секогаш ми одело, ама пишување... Катастрофа.
  3. Famous Last W

Famous Last W I LoV3 YoU..

Член од:
    24 август 2007
    Мислења:
    1.526
    Допаѓања:
    4
    Најдобра лектира до сеа што ја имам прочитано „Пајажината на Клементина“ и „Хајди“
  4. Th3 Reap3r

Th3 Reap3r Soul On Fire

Член од:
    24 август 2007
    Мислења:
    378
    Допаѓања:
    7
    Незнам не сум многу по лектирите ама една лектира што ја имам цела прочитано ми е Робинзон Крусо.
  5. Mainframe

Mainframe Mr.Goodkat

Член од:
    14 јануари 2008
    Мислења:
    335
    Допаѓања:
    30
    Ми се случи вака да ја читам "Бедни луѓе" од Достоевски и мислам дека поблиску до работ на самоубиство не сум бил во животот (да сме на чисто никогаш не сум мислел за самоубиство, ама ова книгава ќе ти удри у глава :vozbud:). Не ви велам не ја читајте јас само ви кажувам мои импресии
  6. simona_ragazza

simona_ragazza

Член од:
    3 февруари 2007
    Мислења:
    303
    Допаѓања:
    27
    Posledna lektira sto ja procitav i sto mi se dopadna bese Demijan od Hese, prekrasna lektira, i tokmu za nasa vozrast, kako da se osoznaeme sebesi, kako da staneme pred se luge. Mn dobra kniga.
  7. The Mummy

The Mummy The world is not enough

Член од:
    3 мај 2006
    Мислења:
    5.420
    Допаѓања:
    173
    Ги читам редовно сите лектири што ги имаме, тоа не ми преставува проблем.
    Училишните само ги поминуваме на час, со кратка содржина, тема и идеја и анализа на ликовите. Домашните ги обработуваме со пишување критички осврт во тетратка. Секогаш сам си пишувам осврт секако со мала помош од учебникот.
    Немам речиси ниедна лектира купено, начесто ги земам од библиотека бидејќи за наш стандард е скапо да ги купуваме сите лектири а и ако не ми се допаде да не стои за џабе.
    Меѓу омилените како помал ми беа Двојната Лота и Доктор Офболи а од поновите хмммммм па и не ми текнува баш некоја конкретно. Сакам книги со авантури.
  8. petar_joker

petar_joker OLD ROCKER

Член од:
    5 септември 2007
    Мислења:
    1.251
    Допаѓања:
    54
    Слободни книги читам, ама овие шо ми се за нашкола многу ретко ги читам. Еве баш сега почнав да ја читам следнава лектира шо ми е "Злостор и казна". Имам слушнато дека била стварно многу убава книга, па затоа и почнав да ја читам.
  9. Esobar

Esobar Македонија над СЕ !

Член од:
    12 февруари 2008
    Мислења:
    4.914
    Допаѓања:
    451
    од 1во до сеа 2ра год 5 имам прочитано или помалце незнам :kesa:
  10. Filmakedon

Filmakedon

Член од:
    5 јуни 2008
    Мислења:
    3.614
    Допаѓања:
    5.273
    Трилогијата за цар Едип од Софокле, Робинзон Крусо, Злосторство и казна од Достоевски, Божествена комедија (пеколот) - Данте, Хамлет - Шекспир, Страданијата на младиот Вертер - Гете, Бели Мугри од Кочо Рацин, илијада - Хомер, Шагринска кожа - Балзак, Тартиф - Молиер. Сега треба да ја читам Клетници од Иго и мислам дека е одлична книгата :)

Најглупави книги: Малиот принц, Дон Кихот, Сон на летната ноќ, Гуливеровите патувања ...
  11. пробистипка

пробистипка малечка

Член од:
    13 август 2008
    Мислења:
    2.029
    Допаѓања:
    129
    најинтересна тристан и изолда, клетници, а најлоши дефинитивно александар македонски и злосторства и казна
  12. pirlo21

pirlo21 којотот

Член од:
    12 јануари 2008
    Мислења:
    1.746
    Допаѓања:
    89
    Ај ако има некој љубезен да ја прераскаже Чичко Горио, али ако сакате немој одма да ме плукате хехех, книгава ми е за у среда па ако бидне нешто овде до понеделник фала, ако не ќе зеам ќе ја исчитам.
    П.С фан на Толкин
  13. _M@tR|x_

_M@tR|x_ ПрвоТимец

Член од:
    1 декември 2007
    Мислења:
    117
    Допаѓања:
    0
    Последната лектира што ја прочитав беше во II-odd.:kesa:
  14. the Consigliere

the Consigliere не читам дугачки постови

Член од:
    17 јуни 2007
    Мислења:
    5.599
    Допаѓања:
    243
    U prva i vtora sredno bev priglup i slabo citav ... Procitav negde 2-3 za tie 2 godini na obrazovanie...Ali posle se desi mal presvrt,pocnav da go citam Dostoevski i toa me natera da gi citam i drugite dela...Poslednite 2 godini od sredno gi procitav site osven "Cicko Gorio" od Balzak a opravduvanjeto mi bese bas sabansko-''Sum ja gleal serijata"....

U sekoj slucaj pamet mi dojde,sea ne mi e problem bilo sto da procitam a mislam deka i na genaraciive posle mene treba malce da im se smeni programata poso nekoi dela ne odgovaraat na vozrasta...
  15. alex-st

alex-st

Член од:
    7 јануари 2008
    Мислења:
    5.305
    Допаѓања:
    768
    Лектирите ги читам оти морам ( да бидам искрен ), а ги имам прочитано скоро сите лектири од 1во одд :toe:

Сподели преку: