Лектири

С

Сатори

Гостин
~*~

Не може да се очекува во секоја лектира уметнички вредности гледани од денешен аспект. Станува збор за класици, од историско значење за литературата како уметност. Токму, затоа се обработуваат хронолошки. И токму затоа треба да се читаат, затоа што се од суштинско значење за конкретниот литературен правец. Пред се‘, целта е изучување на литературата.



Да, баш така. Го укинаа Гете со ,,Фауст‘‘, Селимовиќ со ,,Дервишот и смртта‘‘ . Скотови.
А да ... „Дервишот и смртта“ една од најдобрите книги што ги имам прочитано.
Цитатот во потписот ми е од Меша Селимовиќ.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Дека има несоодветно одбрани дела во однос на возраста, има. Малиот принц не е за во четврто одделение. Кога ја читав првиот пат, на тогашни 10 години, се` што сфатив е дека типот многу сакал да црта, никој не го есапел, му се срушил авионот, па му се појавил налудничаво настроен ванземаљац среде пустина, опседнат со овци и ружи. Хорор.

Во основно, немав пропуштено лектира од прво до четврто одделение. Од петто до осмо, покрај лектирите, се убивав од читање и друга литература, бидејќи наставничката, која патем ми беше и класна, не` тераше. Тогаш ми изгледаше како измачување, денес сум и` бескрајно благодарна, ми скрати од маките. Добар дел од тогаш прочитаните книги, подоцнаа испаднаа лектири/дела за обработка во средно школо.

Инаку, пишување лектири... Од секогаш ми било смрт. :icon_lol: И никогаш не сум се јавувала да читам. Преку дискусија и анализа од секогаш ми одело, ама пишување... Катастрофа.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Најдобра лектира до сеа што ја имам прочитано „Пајажината на Клементина“ и „Хајди“
 

Th3 Reap3r

Soul On Fire
Член од
24 август 2007
Мислења
378
Поени од реакции
7
Незнам не сум многу по лектирите ама една лектира што ја имам цела прочитано ми е Робинзон Крусо.
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Ми се случи вака да ја читам "Бедни луѓе" од Достоевски и мислам дека поблиску до работ на самоубиство не сум бил во животот (да сме на чисто никогаш не сум мислел за самоубиство, ама ова книгава ќе ти удри у глава :vozbud:). Не ви велам не ја читајте јас само ви кажувам мои импресии
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Posledna lektira sto ja procitav i sto mi se dopadna bese Demijan od Hese, prekrasna lektira, i tokmu za nasa vozrast, kako da se osoznaeme sebesi, kako da staneme pred se luge. Mn dobra kniga.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ги читам редовно сите лектири што ги имаме, тоа не ми преставува проблем.
Училишните само ги поминуваме на час, со кратка содржина, тема и идеја и анализа на ликовите. Домашните ги обработуваме со пишување критички осврт во тетратка. Секогаш сам си пишувам осврт секако со мала помош од учебникот.
Немам речиси ниедна лектира купено, начесто ги земам од библиотека бидејќи за наш стандард е скапо да ги купуваме сите лектири а и ако не ми се допаде да не стои за џабе.
Меѓу омилените како помал ми беа Двојната Лота и Доктор Офболи а од поновите хмммммм па и не ми текнува баш некоја конкретно. Сакам книги со авантури.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Слободни книги читам, ама овие шо ми се за нашкола многу ретко ги читам. Еве баш сега почнав да ја читам следнава лектира шо ми е "Злостор и казна". Имам слушнато дека била стварно многу убава книга, па затоа и почнав да ја читам.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
од 1во до сеа 2ра год 5 имам прочитано или помалце незнам :kesa:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Трилогијата за цар Едип од Софокле, Робинзон Крусо, Злосторство и казна од Достоевски, Божествена комедија (пеколот) - Данте, Хамлет - Шекспир, Страданијата на младиот Вертер - Гете, Бели Мугри од Кочо Рацин, илијада - Хомер, Шагринска кожа - Балзак, Тартиф - Молиер. Сега треба да ја читам Клетници од Иго и мислам дека е одлична книгата :)

Најглупави книги: Малиот принц, Дон Кихот, Сон на летната ноќ, Гуливеровите патувања ...
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
најинтересна тристан и изолда, клетници, а најлоши дефинитивно александар македонски и злосторства и казна
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.048
Поени од реакции
2.053
Ај ако има некој љубезен да ја прераскаже Чичко Горио, али ако сакате немој одма да ме плукате хехех, книгава ми е за у среда па ако бидне нешто овде до понеделник фала, ако не ќе зеам ќе ја исчитам.
П.С фан на Толкин
 

_M@tR|x_

ПрвоТимец
Член од
1 декември 2007
Мислења
115
Поени од реакции
1
Последната лектира што ја прочитав беше во II-odd.:kesa:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
U prva i vtora sredno bev priglup i slabo citav ... Procitav negde 2-3 za tie 2 godini na obrazovanie...Ali posle se desi mal presvrt,pocnav da go citam Dostoevski i toa me natera da gi citam i drugite dela...Poslednite 2 godini od sredno gi procitav site osven "Cicko Gorio" od Balzak a opravduvanjeto mi bese bas sabansko-''Sum ja gleal serijata"....

U sekoj slucaj pamet mi dojde,sea ne mi e problem bilo sto da procitam a mislam deka i na genaraciive posle mene treba malce da im se smeni programata poso nekoi dela ne odgovaraat na vozrasta...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Лектирите ги читам оти морам ( да бидам искрен ), а ги имам прочитано скоро сите лектири од 1во одд :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom