Лековити билки

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Nesto sto prirodata ni daruva nie treba maksimalno i pravilno da go iskoristime.
Uste od damnesno vreme lugeto se lekuvala na prirodni nacini koristejki gi lekoviti bilki.Kaj nas e dosta poznat ovoj nacin na lakuvanje,raboti koi ostanale od nasite babi,ima i luge koi i den denes se zanimavaat so ovoj nacin na lekuvanje.
Jas licno mnogu poveke obranuvam vnimanie na priroden nacin na lekuvanje otkolku da se trujam so lekovi.
Vi odeluvam nekolku darovi od prirodata sto se stvarno korisni i provereni.
Ako nekogo nesto interesira slobodno neka pobara pomos ili lek.

Aloe Vera,latinski: Aloe Barbadensis Miller

Poznata e kako eliksir na dolgovecnosta.Hranliv lek za sekoja kelija od covekoviot organizam.Od nea najmnogu se upotrebuva nejziniot gel,zelatinot sto naoga vo nejziniot list. Opstanuva na mesta so konstantna temperatura,od prilika 22°C.
VITAMINI: A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E i folnA kiselina

Se koristi za:
Go zajaknuva imunitetot, prevencija za mnogu bolesti,detoksikans,antioksidans, deluva kako antivirus (herpes),baktericidno, Pomaga za odviknuvanje od pushenje i alkohol,Shekerna bolest,Srce i krvni sadovi i mn dr.

BAGREM latinsko ime: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Robinia pseudoacacia [/FONT]

Bagremot kaj nas e dosta poznato drvo,od nego se koristi cvetot koga e ubavo otvoren,vo nekoi slucai moze i list koga e mlad.
Se preporacuva caj od sushen cvet za Nastinka i kashljanje.
Przeno seme od bagrem moze da se zameni so grav,a peceno kako kafe.
Korata od bagremot e OTROVNA i ne smee da se koristi.

BOR latinsko ime:pinus silvestris

Ovaa drvo vo svojte "igli" sodrzi mnogu vitamin C,zatoa treba da se upotrebuva dodeka e mlado i brgu da se koristi.
Se koristi za kashlica,beli drobovi,inhalacija,lecenje na astma,revmatski bolesti.


BOROVNICA latinsko ime [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]vaccinium myrtillus .[/FONT]

Od ova rastenie se upotrebuva i listot i plodot.
Listovite se koristat suvi i toa za:Zeludecni teskotii,povrakanje,proliv i shekerni bolesti.
Plodot ili borovinkite se jadat svezi,suvi ili staveni vo rakija.
Najdobro e da se upotrebuva sok od borovinki za podobruvanje na krvnata slika.


DREN latinko ime Cornus mas

Drenot raste nasekade a posebno na suvi i soncevi mesta.Zdrav e za crveni rani,prolivi,namaluvanje na zeludecen sok.Od nego se pravi caj,sok marlelad i dr.
StetA sto kaj nas ovaa rastenie mnogu malku se koristi.


KANTARION latinsko ime hypericum perforatum Eng - St Johns Wort

Kantarion moze da se najde na soncevi livadi,zapusteni mesta,se bere okolu maj-juni.
Za lek se sobiraat samo cvetovite i listovite.
Kantarion e Gospodova treva,odamna e poznata po svoeto sevkupno deluvanje.
Se koristi za lecenje na vnatresni bolesti na:Crn Drob,zeludnik, bubrezi,crevata.
Od kantarion se pravi maslo,kaj nas go pravat so maslinovo maslo stavaat cvet od kantarion,treba da stoi 30 dena .Posle toa se koristi na nadvoresna upotreba: premackuvanje rani,opekotini,hemoroidi itn.
Caj od kantarion moze da se pie nekolku pati na den za oboluvanje na nekoj vnatresen organ


KOPRIVA

Raste pokraj pat,zapusteni mesta i livadi.
Ovaa rastenie e lek za :Groznica,zoltica ,malarija,gi isfrluva losite sokovi od teloto,Cir na zelednik,ja procistuva krvta.
Kaj nas natodot go upotrebuva kako spanak,se pravat corbi i caevi.
Treba samo da se popari vo vrela voda i da se jade.Predolgo gotvenje gi ubiva vitaminite.


LIPA

Od ovaa rastenije se koristo cvetotmse nere dodeka e taze sozrean i dodeka ne ja smenil svojata boja.Se koristi za lekuvanje za nastinski i dushni patista,protov potenje,smiruva bolki,smiruva nervi,relaksira.
kaj narodot najveke se upotrebuva lipov caj.

GLUVARCE latinsko ime Tarxacum officinale .
Eng - Dandelion


Od ovaa rastenije se koristi listot i cvetot,se upotrebuva kako caj ili se pravi med.
Korisene za:dijabeticari,giht,malokrvnost,neredovna menstruacija,itn.
Cajot pomaga so borba protiv debelenje i cetulit.


NANE latinsko ime mentha piperita

Divo nane raste na vlazni mesta,moze samo da si nasadite no znajte deka saka mnogu voda.
Kako lek se koristi celata bilka i toa za:
lek za smiruvanje,protov gasovi,protov tesko varenje,nerna rastroenost,go podobruva krvotokot.
Od nane najcesto se pravi caj i se koristi vo celokupnata ishrana.
Cajot deluva mnogu smiruvacki i relaksiracki.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
А дали може да напишеш како се спремаат лекови од овие растенија. На пример се прави чај, се јаде и сл... Знам дека имам пиено лек за кашлица од млади шишарки од бор ама не ми текнува како се прави.. па ако може да ми напишеш.. Во секој случај одличен топик
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
J0ker_MKD напиша:
А дали може да напишеш како се спремаат лекови од овие растенија. На пример се прави чај, се јаде и сл... Знам дека имам пиено лек за кашлица од млади шишарки од бор ама не ми текнува како се прави.. па ако може да ми напишеш.. Во секој случај одличен топик
Ne pisuvav prigotvuvanje za site posto e poopshirno i mnogu ima,zatoa rekov koj kako saka neka prasa slobodno:)

Za kashljanje sledniov caj:

Mladi listovi od bor (iglicki) se stavaat vo sad i se poparuvaat so vrela voda,se ostavaat pokrieni pola cas i so malku seker se pie.
Se stava od prilika okolu 1 lazicka listovi.


Isto taka mozes da zemes i cvet od bagrem za polesno iskashljuvanje,se prigotvuva caj (5 na 100)*Bas sega imas cvetovi od bagrem.

*Taka imam zapisano u kniga neznam sto ke mu dojde,ako protumacis probaj!
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Благодарам многу, ќе пробам... А дали можеби знаеш нешто за својствата на медот и прополисот во медицината?
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
IsidoraD напиша:
Mladi listovi od bor (iglicki) se stavaat vo sad i se poparuvaat so vrela voda,se ostavaat pokrieni pola cas i so malku seker se pie.
Se stava od prilika okolu 1 lazicka listovi.
Веројатно треба и да се процеди пред да се пие...


IsidoraD напиша:
Isto taka mozes da zemes i cvet od bagrem za polesno iskashljuvanje,se prigotvuva caj (5 na 100)*Bas sega imas cvetovi od bagrem.

*Taka imam zapisano u kniga neznam sto ke mu dojde,ako protumacis probaj!
Ѕвездава најверојатно е 5gr. цветови на 100ml вода. ...мене ми личи за прилично висока концентрација.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
606 напиша:
Ѕвездава најверојатно е 5gr. цветови на 100ml вода. ...мене ми личи за прилично висока концентрација.
Зашто мислиш така? сепак 5гр цветови не е ништо. Обична филтер кесичка за чај содржи повеќе маса од тоа..
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
J0ker_MKD напиша:
Благодарам многу, ќе пробам... А дали можеби знаеш нешто за својствата на медот и прополисот во медицината?
Propolis-smolna supsatnca sto pcelata go sobira od cvetovite.Ima karekteristicen miris i malku gorcliv vkus.Toj e priroden antibiotik,baktericid,anestetik,antisepitk i dr.
Deluva protiv poveke virusi i grip.Sostavot i bojata zavisi od koi cvetovi e sobiran medot na pcelata.Proplisot sodrzi 50%smola,30%vosak,10% etericni masla,5%cveten prav i 5%drugi supstanci.
Propolis e "mudar" lek na priroda sto ubiva sve sto mu shteti na organizmot.
[FONT=Arial,Helvetica]Naukatapotvrduva deka proplisot gi ubiva virusite i mikroorganizmite.Deluva lokalno anestetski,go namaluva ceshanjeto,Smiruvacki,dovolno e pred spienje da se namackaat gradite so proplis vo alkohol go smiruva kashljanjeto i vetuva miren son.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica] Mast od propolis e dobar za rani koi tesko zazdravuvaat,za oadanje kosa,pocvrsti nokti,deluva protiv site vrsti na rani,cirevi,krvarenje.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica] UPOTREBA:[/FONT]​
[FONT=Arial,Helvetica][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Sirov propolis so melenje se pretvara vo prav,toj prav navecer se rastvara vo 250g voda.Slednoto utro se pie.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Sirov propolis taka tvrd treba da se zvaka megu obroci 2-3 pati dnevno po 5g.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Sea zavisi na kogo za sto mu treba,kazete ke pisam.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Ubavo e i onaka da se upotrebuva nemora bas da sme u tesno pa togas da go upotrebuvame.

[/FONT]
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
J0ker_MKD напиша:
Зашто мислиш така? сепак 5гр цветови не е ништо.
Обична филтер кесичка за чај содржи повеќе маса од тоа..
5гр. суви цветови од багрем се полна човечка шака а 100ml ти е еден филџан (за кафе). Волумен материјал колку што е една филтер кесичка ако е од цветови (пример бозел) содржи од 1-2гр. а ако е од плодови (пример шипка) содржи од 2-3гр. и вообичаено се прелива со 200ml. вода.

Затоа мислам дека е голема концентрацијата. Инаку и јас го имам видено тој рецепт мислам на herbateka сајтот.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
IsidoraD напиша:
Mladi listovi od bor (iglicki) se stavaat vo sad i se poparuvaat so vrela voda,se ostavaat pokrieni pola cas i so malku seker se pie.
Se stava od prilika okolu 1 lazicka listovi.
Ne mislev na ova.. Imam pieno eden drug lek koj se pravi od mladi shisharki od bor dodeka se ushte pokrieni so smola. Tie se potopuvaat vo alkohol (rakija) i taka stojat 2-3 meseci mislam.. Potoa smesata se cedi i se stava vo shishinja (dosta e gusta). Se pie edno supeno laziche za olesnuvanje na kashlicata i dishenjeto. Me interesirashe samo dali nekoj go znae tochniot recept?
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Jas stvarno neznam i ne bi sakala da shiram dezinformacii pa posle da te nosam na dusha :pos:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Овие баба ми ги вика илачи :) Али тешко да се лековити, можда ќе те освежат и ќе ти дадат некое витаминче вишок али за лековити не верувам
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
ALTHEAE RADIX ET FOLIUM
Altheae officinalis
бел слез
[FONT=&quot]
[/FONT]
Употреба:
се користи во народната и официјалната медицина. Од дрогата(сувиот лековит дел од растението) се приготвува мацерат(препарат кој се изработува со екстракција на собна температура), кој се користи како антитусик([SIZE=-1]ја смирува сувата надразлива кашлица)[/SIZE], против катар во црева, дијареа и др.
Мацератот се користи како за испирање на уста и грло при воспаленија на слузниците. Од коренот се приготвува сируп против кашлица
Состав: дрогата содржи 10-20% слуз, скроб, шеќер, пектини и минерални материи

MALVAE FLOS ET FOLIUM
Malva silvestris
црн слез


Употреба:
инфузот од дрогата(препарат кој се изработува на зголемена температура со попарување на дрогата) се дава против кашлица, при воспаление на дишните органи. Се додава и во чајните смеси Species althae, Species pectorales
Состав: цветот содржи 6% слузи

CYDONIAE SEMEN
Cydonia oblonga
дуња


Употреба:
од семето се изработува слузна течност Mucilago Cydoniae која се користи при бронхит(воспаление на бронхиите), фарингит(воспаление на голтникот), ларингит, грип и делува антитусивно и емолиентно(омекнувач). Семето се додава во чаеви против кашлица
Состав: 20% слузи, амилагдозид, масло, емулзин.

AMMI VISNAGAE FRUCTUS
Ammi visnaga
виснага

Употреба:
дрогата и препаратите приготвени од неа делуваат вазодилататорно(ги проширува крвните садови), хипотензивно(го намалува крвниот притисок) и спазмолитично(го намалува спазмот). Ги дилатираат коронарните садови и бронхиите.Затоа се индицирани при ангина пекторис и коронарна артерио склероза. Го намалува спазмот на крвните садови и затоа можат да се даваат при хипертензија(зголемен крвен притисок)
Состав: дрогата содржи кумарински соединенија(виснагин и виснадин), етерно масло, масно масло и флавоноиди

HYPERICI HERBA
Hypericum perforatum
кантарион

Употреба:
Како средство против стомачни заболувања, изгоретини и рани. Откриено е и дека хиперицинот делува психотропно и еуфорично, затоа се дава и во вид на готови препарати против депресии. Дрогата делува и како тоник на крвните садови(го зголемува тонусот на мазната мускулатура во ендотелот на крвните садови) и како протектор на капиларите.Тоа дејство се должи на флавоноидните хетерозиди
Се употребува како антифлогестик(против воспалително средство). Надворешно се употребува за рани, изгоретини и хемороиди, во вид на масло. Екстрактите од кантарионот се користат во козметиката за разни кремови, лосиони и шампони.
Состав: антрахинински дериват со димерна форма наречен хиперицин во концентрација 0,1-0,2% . Хиперицинот е изолиран од цветовите и листовите. Содржи етерно масло, флавоноидни хетерозиди рутозид, кверцитозид, 10-20% мешани танини.
 
Член од
9 јули 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo na site jas sum trevkarot.Ova tina sto vi go pisuva e navistina tocno i dali znaete deka kamilicata zlusi za prirodno slabeenj i zeleniot caj
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Тревките имаат некогаш лековито дејство некогаш се само како Плацебо, инаку користете само билки за кои сте сигурни дека тие се тие , бидејќи не сте свесни колку многу отровни билки постојат. Има некои растенија од кои со 100 гр. можат да се усмртат 30 луѓе.
Затоа мој совет ако не се разбирате воопшо не се ни впуштајте во собирање на билки, оставете им го тоа на професионалците.
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
Ајдучка трева (achillea millefolium)
-Дрогата се употребува во вид на чај како аперитив(средство за подобрување на апетитот),стомахик(средство за поттикнување на работата на желудникот) .
-Во народната медицина има широка употреба и тоа надворешно за лечење на рани,хемороиди,а внатрешно за стомачни заболувања.

Брусница (vaccinum vitis idaea)
-Дрогата се употребува при инфекции на уринарните патишта,како уроантисептик и диуретик. Се приготвува во вид на инфуз,а препорачлива е за лица со осетлив желудник.

Жалфија (salvia officinalis)
-Дрогата има антисептично,адстригентно(средства кои предизвикуваат стегање,собирање на површината на ткивата) и антисудорифично(го намалува прекумерното потење) дејство. Инфузот приготвен само од дрогата или и други антисептични средства се употребува за гаргара или инхалација при воспаление на дишните органи,за намалување на прекумерно потење. Се употребува и како зачинка.

Мајчина душица (thymus serpyllum)
-дрогата се користи како експекторанс (средство кое зголемува и потпомага искашлување на секрет) и дезифициенс. Во народната медицина се користи и како зачинка.



* инфуз=лек кој се добива кога дрогата се полива со топла вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom