Легија на Странците

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Па нормално дека не е така лесно што се трудам јас да објасна а јас мислам дека никаде не потенцирав дека сакам да станам нивни член
Добро, ти си паметен, не вреди да ти се објасни.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
Колку што ми е познато ние сме во пријателски такоречи сојузнички односи со франција. Не ги знам законите ама нема логика некој да правии проблем.

A за ризикот шо викаат јебеш тоа. Зорт е зорт. Дали ќе си на скеле или ова исти кур.
Мада стојам на ставот дека да држиш мистрија за 2000 евра е ипак полесно.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.359
Поени од реакции
1.772
a dali e nekoj zapoznaen i za ruskata legija na stranci ne mora francuska ili avstraliska amerikanska?[DOUBLEPOST=1408741559][/DOUBLEPOST]znam ruskata pocna da funkcionira od 2010 prilicno nova so 3 godini dobivas drzavjanstvo najcesto te prakkat juzna osetija abhazija kako bese i cecenija:)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.209
a dali e nekoj zapoznaen i za ruskata legija na stranci ne mora francuska ili avstraliska amerikanska?[DOUBLEPOST=1408741559][/DOUBLEPOST]znam ruskata pocna da funkcionira od 2010 prilicno nova so 3 godini dobivas drzavjanstvo najcesto te prakkat juzna osetija abhazija kako bese i cecenija:)
Е таму прво ќе те тестираат прво колку вотка можиш да искрепиш
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Највисока плата е 4000 и нешто евра и тоа можеш да ја постигнеш тек после 10-15 години стаж,и некои чинови.Реално многу малце се платени за таква работа,боље ќе берам маслинки и помаранџи у Грчка.Е сеа што има болни луѓе што убивањето и опасноста им го крева адреналинот,би ја работеле "работава" и беспари.И има веќе ваква тема,спојте ја.
 

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138
Колку што ми е познато ние сме во пријателски такоречи сојузнички односи со франција. Не ги знам законите ама нема логика некој да правии проблем.

A за ризикот шо викаат јебеш тоа. Зорт е зорт. Дали ќе си на скеле или ова исти кур.
Мада стојам на ставот дека да држиш мистрија за 2000 евра е ипак полесно.
poznavam eden covek tamu, se slusase od lokalnite seznajkovci deka mesto pojadok da im davaat im davale da gledaat sliki od nivnite bifsi so fotomontirani seks sceni za da gi potseti deka zenite se kur*i i deka ne vredi da se zamaras so niv, pa od tamu da im tekne deka vojnata e prava rabota za niv i deka treba gnevot da go isfrlat na nevini momcinja i postari gospodini.
znaci vaka ide : nemapojadok --> sliki od bivsi --> bildanje visoka agresivnost i pustanje na protest na hipici.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Највисока плата е 4000 и нешто евра и тоа можеш да ја постигнеш тек после 10-15 години стаж,и некои чинови.Реално многу малце се платени за таква работа,боље ќе берам маслинки и помаранџи у Грчка.Е сеа што има болни луѓе што убивањето и опасноста им го крева адреналинот,би ја работеле "работава" и беспари.И има веќе ваква тема,спојте ја.
Во служба што има врска со безбедност, особено врвна, платата е најнебитна работа.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
27
Колку што се сеќавам во списанието Сведок имаше интервју со македонец што десертирал од легијата

 
F

FARANG

Гостин
За ова знам дека е најаката армија во свет, и дека после ова (ако преживее) веќе никој не се враќа ист на психолошки план. Платата јас имам слушнато дека е и до 4 милиони евра месечно на тие што се во првите редови, а за да те примат треба премногу тестови да поминеш и разни измачувања психички и физички. Тука одат сва и свашта од луѓе со криминално досие од мал калибар, до луѓе со тешко криминално досие ко убиства и такви работи, одат и нормални луѓе што сакат и да заработат. Е сеа не познавам никој од Македонија што отишол, ама знам дека воџата на навивачите на Евертон отиде во ова, за да не оди во затвор и ги помина тестовите и све тоа. Нешто инфо друг ако има нека пише или даде линкче :)
Ништо од се ова што го напиша не е точно. Уствари они се релативно бедно платени а најголема бенефиција е што кој и да си дури и Осама Бин Ладин ако влезеш во нивната база и се пријавиш добиваш шанса. Ако поминеш добиваш нов идентитет и државјанство, нов живот. Тоа е најпривлечното за Легијата, затоа и цел куп кримоси од балканот се бивши легијаши...
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Legija na stranci e cisto iskoristuvanje na mladi silni decki od strana na Francija. Nisto poveke nisto pomalku. Mladi decki se nafakjaat da otidat za da se pofalat kolku se silni a Francija drzavata so najmnogu rezervi na zlato vo svetot trie raci na toa sto decki od druga nacionalnost ke zaginat za nivni egoisticki celi. Za mene legija na stranci e sram i kukavicluk.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Платите се просечни, предноста е то што дел од платата ти се дава кеш, друг дел ти оди на сметка од која можеш да ја симнеш после пензија, но можеш дополнително да заработиш ако се пријавиш да работиш во кујна или да собираш лисја, кастриш ограда... Платата зависи од единицата, распоредот, чинот, обуката која ја има легионерот
Пензиониран легионер има право староста да ја помини во еден од старечките домови на легијата медицински, социјално згрижени
Легијата повеќе не прима во своите редови криминалци или луѓе барани за криминал во своите држави. Дури и не прима лица кои се дојдени илегално во Франција, без виза.
Легијата повеќе не ги бара дезертерите (како што е тоа опишано во некои книги и филмови) едноставно ги брише од својата евиденција
Парите се најмал мотив за некој да и се придружи на легиијата, најмногу тоа е авантуризам, желба да се биде професионален војник, да се учествува во војни...
Селекцијата е многу ригорозна, тестирањата се како физички така и психички но и безбедносно информативни. Без предупредување можеш да бидеш удрен или казнет од саржантот, пример ако си земел 2 јаболка во мензата место една, ако си се насмеал на негова наредба.... Саржантите се солидарни и ако еден те казнува уште тројца ќе му се придружат без да прашаат шо е работата.
Најмногу се пријавуваат во регрутен центар во Марсеј, но не се мислите дека ако се пофалите о Марсеј на автобуска дека сте дошле да се пријавите во легијата - ќе добиете восхитување, многу е поверојатно дека ќе бидете ограбени или натепани од локалните банди кои чекаат такви наивци од сите делови на светот.
Во легијата нема нации и националности, има само една - легионер, албанци, срби, македонци, грци... еден за друг ќе го дадат животот.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Колку што се сеќавам во списанието Сведок имаше интервју со македонец што десертирал од легијата

Го познавам човекот што има избегано од легијата, има повеќе од 60 год, на Рузвелтова има кафич кој се вика според неговиот прекар....
на почеток го имаат барано, но веќе не, си тера и живее најнормално.
 
Член од
10 септември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
znaci vaka jas imam priajteli tamu i mi se smaci da citam gluposti kako umiraat na testovi kiznej so ne mozam veke da citm kakvi gluposti kakvi kriminalci legija denes e samo elitna edinica kako i site drugi a okolu deka si ubiec ili slicno sinkir makedonskite eidnici koj odat vo iraq afg ne ubivaat luge???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom