Лажни огласи за работа во ЕУ со МК пасош

Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
na ovaa tame site sto imaat gorko iskustvo kako mene
denes si dojdov od Praga rabota nema so mk pasos ili ja ima na 300 km od praga
i to seto to za mizerna plata i prasanje dali i koga ke ja zemis od tamosnata ukrainsko-bugraska mafija
a pritoa rabotis 12-13 caa kako rob.ova e moe iskustvo nekoj koj ima slicno neka pise so cel da gi eliminirame site lazovi koi ni gi zemaat parite!!!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Каква работа,која фирма-човек и сл?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1577585-SUPER-VRABOTUVANJA-VO-ARTHOTEL-MINHEN

Некој да не имал лошо искуство со овој ? да не е ко тебе што заебале
ne znam voopsto ama poke ne veruvam vo nikoj zato napisav tuka koj znae pisuvajte da ne se strada poveke.
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 17:22 ---
Каква работа,која фирма-човек и сл?
jas si pisuvam za mojata maka covkot bese od ngotino dojde duri so nas kao bozem preku prijatelka ngova od bugarija ke ni najdi rabota a istovremeno i toj ke rabotel kako ne
i celo vreme duri bev tamu se drzese do toa kako i toj e izmamen i toj bara rabota
isto taka i ovoj sto objaviv brane petrovski od gostivar ama bara samo so bg pasos
ako si imate bg pasos nemoj da ve lazi gaolot da odite preku ngo i toj vi dava kontakt od eden bugarin toj e bonzdo a site go znaat kako bobi toj ke ve upika tamu bez rab dozvola nkade i ke rabotis za ukrainc bideki so takvi luge soabotva a za parite nmas nikakov garant.
za ovaa tema koj go interesira nema mi pise ke mu kazam sto znam
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Ja imam bg pasos ama sam si trazam rabota be ovie sve apasi po netov

Sent from my C2105 using Tapatalk
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
ne znam voopsto ama poke ne veruvam vo nikoj zato napisav tuka koj znae pisuvajte da ne se strada poveke.
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 17:22 ---

jas si pisuvam za mojata maka covkot bese od ngotino dojde duri so nas kao bozem preku prijatelka ngova od bugarija ke ni najdi rabota a istovremeno i toj ke rabotel kako ne
i celo vreme duri bev tamu se drzese do toa kako i toj e izmamen i toj bara rabota
isto taka i ovoj sto objaviv brane petrovski od gostivar ama bara samo so bg pasos
ako si imate bg pasos nemoj da ve lazi gaolot da odite preku ngo i toj vi dava kontakt od eden bugarin toj e bonzdo a site go znaat kako bobi toj ke ve upika tamu bez rab dozvola nkade i ke rabotis za ukrainc bideki so takvi luge soabotva a za parite nmas nikakov garant.
za ovaa tema koj go interesira nema mi pise ke mu kazam sto znam

Јас познавам доста луѓе од Неготино, за кого станува збор? Да го знаеме дека е преварант.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Јас познавам доста луѓе од Неготино, за кого станува збор? Да го знаеме дека е преварант.
i nie se rasprasuvavme so uste eden od kav site dosega kauvaa dobro a am na kraj izleze vaka ako ti znaci covekot e vika blazo nakev
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 21:41 ---
Ja imam bg pasos ama sam si trazam rabota be ovie sve apasi po netov

Sent from my C2105 using Tapatalk
na volkot mu e debel vratot zatoa sto si ja kolki ovcata sam
mozi e potesko brat ama sto i da si napravis sam ke si napravis kamo i mene da mi izleze toj pasos nema vaka da se zaebavam so sekakvi prevaranti
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1577585-SUPER-VRABOTUVANJA-VO-ARTHOTEL-MINHEN

Некој да не имал лошо искуство со овој ? да не е ко тебе што заебале
Сине ако отидеш вака, ти гарантира за работна дозвола , ќе го јадеш стапот. Прво во ниеден хотел не е платата од 2000 до 5000 евра. И тоа почетна плата пази. Јас моментално живеам во холандија каде што се поголеми платите и стандардот него тамо , па во хотел најосновна плата е околу 1200-1500 евра. Што пак е ок да живееш онака. Инаку пробај јави се на огласот само за да го испиташ онака. Јас се кладам дека ќе ти каже првен треба да платиш 1000 евра или не ти ја знам колку, и со тоа знаеш дека е одма превара. За такви работи , како по хотели или плантажи никој не ти вади работна дозвола! Работна дозвола ти вади некоја фирма јака, и ако си со диплома. И тоа има сајтови директно да аплицираш за работа сам во фирмите! Испробана работа! А вакви фаци не ми се за верба. Можно е да има исклучоци али чим е балканац.... тешко :D

Поздрав

http://www.gtai.de/GTAI/Content/EN/Invest/_SharedDocs/Downloads/GTAI/Business-location-germany/blg-labor-market--wage-costs-and-ancillary-wage-costs.pdf

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=81&loctype=1&job=28&jobtype=1

(ова се просечни плати, колку што можев да најдам)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
i nie se rasprasuvavme so uste eden od kav site dosega kauvaa dobro a am na kraj izleze vaka ako ti znaci covekot e vika blazo nakev
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 21:41 ---


na volkot mu e debel vratot zatoa sto si ja kolki ovcata sam
mozi e potesko brat ama sto i da si napravis sam ke si napravis kamo i mene da mi izleze toj pasos nema vaka da se zaebavam so sekakvi prevaranti

И јас сум од Кавадарци и ти викам знам повеке луѓе од Неготино ама за овој не сум слушнал. Во секој случај да се знае дека е пропалица.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
na ovaa tame site sto imaat gorko iskustvo kako mene
denes si dojdov od Praga rabota nema so mk pasos ili ja ima na 300 km od praga
i to seto to za mizerna plata i prasanje dali i koga ke ja zemis od tamosnata ukrainsko-bugraska mafija
a pritoa rabotis 12-13 caa kako rob.ova e moe iskustvo nekoj koj ima slicno neka pise so cel da gi eliminirame site lazovi koi ni gi zemaat parite!!!

Значи одиш да работиш на црно, нормално дека ќе е срање, што очекуваш да работиш на црно?
Познавам исто на црно кој што работеа Данска со мк пасоши. Истото се скапваш од работа а не си кузнеј колку платен.

Работа со мк пасош само ако најдиш од тука, само ако имаш искуство и го знаеш многу добро јазикот каде што ќе одиш , така имаш шанси да добиеш работа со работна виза. Да си работиш легално и да заработуваш добро.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Значи одиш да работиш на црно, нормално дека ќе е срање, што очекуваш да работиш на црно?
Познавам исто на црно кој што работеа Данска со мк пасоши. Истото се скапваш од работа а не си кузнеј колку платен.

Работа со мк пасош само ако најдиш од тука, само ако имаш искуство и го знаеш многу добро јазикот каде што ќе одиш , така имаш шанси да добиеш работа со работна виза. Да си работиш легално и да заработуваш добро.
rabota so mk pasos na 3 meseci e golem rizik sekade vo eu cela poenta e za tie 3 meseci da najdis firma rabotodavec vo doticnata drzava bilo nasinec tamu so firma i da gi ubedis deka si kvalifikuvan/a za odredena profesija ili raota koja si ja rabotel da pokreni postapka za rabotna viza koga ke go napravis toa i da si zamines od tamu koga ke ti izleze ke si otides kako covek i ke si rabotis najnormalno koga ti izlezi ednas prodolzuvanjeto e gola voda nema problem taka bar ajs gledam na rabotite so mk pasos nadvor od mk vo sopstvena rezija.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
36
Поени од реакции
23
здраво едуардо ке сакаш ли несто повеке да ни објасниш за работата во прага со блажо.и јас бев пријавен кај него но ми беше некако сомнително требало да платиш 200евра на автобуска во скопје пред тргнуванје на син му за да тој ги уплате на бугарската агенција и 50 евра на пристиганје во прага.плус тоа кога го прашав кој документи треба да се спремат тој ми кажа дека треба само име и презиме и колку година сум имал така да не ми бешо лигично да одиме преку агенција што не ти бара ништо туку само250 евра.така да баш ме интересира како поминавте со блажо и дали се врати и тој од прага или отиде кај другиот син во германија.поздрав
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
rabota so mk pasos na 3 meseci e golem rizik sekade vo eu cela poenta e za tie 3 meseci da najdis firma rabotodavec vo doticnata drzava bilo nasinec tamu so firma i da gi ubedis deka si kvalifikuvan/a za odredena profesija ili raota koja si ja rabotel da pokreni postapka za rabotna viza koga ke go napravis toa i da si zamines od tamu koga ke ti izleze ke si otides kako covek i ke si rabotis najnormalno koga ti izlezi ednas prodolzuvanjeto e gola voda nema problem taka bar ajs gledam na rabotite so mk pasos nadvor od mk vo sopstvena rezija.
.Убава е идејата, ама зависи од тоа како го дефинираш квалификуван. Ако одиш за работа што е повеќе физичка или како по хотели и такви ми ти работи , ретко кој ќе се нафати да ти вади дозвола зашто е трошок. А друга работа повеќето држави имаат таков систем да, мора ти како работодавец да докажеш дека немаш соодветен кадар за на таа позиција од листата во ''завод за вработување“ , е тогаш може и ќе можеш. А друга работа е, бар со мое искуство ако бараш некој македонец да ти помогне или балканец а не ти е близок , на пример од најтесна фамилија тогаш си се усреќил. Има исклучоци , стварно секоја чест на тие, што останале да бидат луѓе од како си заминале од мк и не заборавиле кој се и што се! А и секој со среќата :) Поздрав
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 03:09 ---
здраво едуардо ке сакаш ли несто повеке да ни објасниш за работата во прага со блажо.и јас бев пријавен кај него но ми беше некако сомнително требало да платиш 200евра на автобуска во скопје пред тргнуванје на син му за да тој ги уплате на бугарската агенција и 50 евра на пристиганје во прага.плус тоа кога го прашав кој документи треба да се спремат тој ми кажа дека треба само име и презиме и колку година сум имал така да не ми бешо лигично да одиме преку агенција што не ти бара ништо туку само250 евра.така да баш ме интересира како поминавте со блажо и дали се врати и тој од прага или отиде кај другиот син во германија.поздрав
Знам дека прашањево е до едуардо, и се извинувам што улетувам ама пак да си кажам. Пари никако уплаќање пред да отидеш. Кажи му од прва плата дека ќе му дадеш, така ќе го измериш што е како е ! Поздрав и со среќа!
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1577585-SUPER-VRABOTUVANJA-VO-ARTHOTEL-MINHEN

Некој да не имал лошо искуство со овој ? да не е ко тебе што заебале
Незнам но,имам луѓе во германија и со сигурност ти кажувам дека тие со германски документи не зимаат толку.Така да претпостауваш за што сакам да ти кажам.ЛАГАААА
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
.Убава е идејата, ама зависи од тоа како го дефинираш квалификуван. Ако одиш за работа што е повеќе физичка или како по хотели и такви ми ти работи , ретко кој ќе се нафати да ти вади дозвола зашто е трошок. А друга работа повеќето држави имаат таков систем да, мора ти како работодавец да докажеш дека немаш соодветен кадар за на таа позиција од листата во ''завод за вработување“ , е тогаш може и ќе можеш. А друга работа е, бар со мое искуство ако бараш некој македонец да ти помогне или балканец а не ти е близок , на пример од најтесна фамилија тогаш си се усреќил. Има исклучоци , стварно секоја чест на тие, што останале да бидат луѓе од како си заминале од мк и не заборавиле кој се и што се! А и секој со среќата :) Поздрав
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 03:09 ---


Знам дека прашањево е до едуардо, и се извинувам што улетувам ама пак да си кажам. Пари никако уплаќање пред да отидеш. Кажи му од прва плата дека ќе му дадеш, така ќе го измериш што е како е ! Поздрав и со среќа!
здраво едуардо ке сакаш ли несто повеке да ни објасниш за работата во прага со блажо.и јас бев пријавен кај него но ми беше некако сомнително требало да платиш 200евра на автобуска во скопје пред тргнуванје на син му за да тој ги уплате на бугарската агенција и 50 евра на пристиганје во прага.плус тоа кога го прашав кој документи треба да се спремат тој ми кажа дека треба само име и презиме и колку година сум имал така да не ми бешо лигично да одиме преку агенција што не ти бара ништо туку само250 евра.така да баш ме интересира како поминавте со блажо и дали се врати и тој од прага или отиде кај другиот син во германија.поздрав
Brat jas otidov vo praga so blazo izdejstvuvavme parite da gi dademe tamu kako eve ni trebaat za premin na granica.ama tamu site bevme dezorganizirani dodeka zemav jas broj za tel site ostanati mu dale po 250 e i ostanav uste jas vo toj moment dojde bugarinot sorabotnikot na blazo i izleze nema ni rabota ni smestaj dodeka ne platis bideki ''parite trebalo bugarinot da gi uplati ''na koordinatorite i taka i jas si plativ posle to se razjasnija site raoti ni rabotna viza ni normalna rabota ni raotno vreme ,se plaka smestaj za ubitovna kako da si vo stan,se plaka i prevoz, kazaa ti tamu so bea bugari,romanci nasi so bg pasos ,kaj so bevme smesteni imase bubasvabi edna devojka cela se iznafrli so crveni plikovi i postojano cesanje.8 dena ne vrtkese bugarinot nemozese da ni najde rabota ni najde edna ama ne ne sakaa vo firmata so mk pasos posle demek za dvajcata zaedno nema na edno mesto,jas veke se otkazav i mu rekovme najdi za nea samo i po 2 dena dojde ja odnese vo plzen ne vo praga i tuka se razdelivme mi napisa taa deka bila so uste edna devojka odele nsto kako snajderki ama za pari nekako tesko bideki moras da rabotis 2 mseci pa zemas za eden a za 3 po western ke ti pratele doma mozis da zamislis:( A blazo celo vreme se drzese do toa kako i toj dosol da raboti a abugarinot ne mo nasol rabota,i toj se nerviral ,i ne znam so.A ironijata da bidi pogolema dodeka bev tamu sin mu objaviva oglas pak za tamu so mk pasos se javuvaat mojte i sinmu mu dava skajp od blazo mozis da zamislis koe licemerie mu se javuvam jas i mi vika bugarkata mu rekla da objavi ama sigurno zaboravil deka sin mu mi dava negov skajp za kontakt.na 26 js si dojdov a den pred toa enamu dosla praga i so sebe donela novi zrtvi kutrite ni rabota ni nisto mi kaza devojkata so bevme zaedno.A na zaminuvanje koga si gi pobarav parite od bugarinot mi rece nemal ke mi pustel po western 100 e a posle toa ako akam da mu prakam luge so ime i prezime deka se od mene i ke mi prakal po 50 e od covek mozis da zamislis na so e spremen covek da zaraboti necisti pari.Se na se odi proslavi vo grad so ti ostanaja parite i so te naucil bok da ne trgnis.
jas palniram da prijavam vo policija isto i tie so se tamu ke go napravele tamu i tuka ke se obidam da stapam vo kontakt so niv ama za nasite pari badiela e no da se spreci za ponatamu da ne stradaat drugi luge.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom