Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Ако е авионски отприлика за две недели (у мој случај).
Па ваљда авионски е инаку 2 недели вкупно од коа е испратена или од коа пишуваше на бројот In Transit to Destination, The item is currently in transit to the destination
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Нарачувал некој од овие gearbest.com патики?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
има ли некој искуство како оди со царинење ?
На пример колку би била царинава за ова
75& со се превоз до Скопје, спаѓа во спортска опрема, 7% царина и 18% ддв ?
Пресметав, но мислам, што се уште наплаќаат, формулар за царинење, лежарина ???
..патем пријатно се изненадив, не било проблем ако немаш ПајПал... ете нарачав нешто ,PAID : £3.02 with Credit card, а од дебитната ми одбија само 225.41мкд
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Сакам да порачам нешто од Aliexpress, ми го јавува ова, шо е проблемот?
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Da se nadovrzuvam so prethodniot post, ako bankata ti nudi moznost preku nejzina applikacija ili e-banking service mozes i sam da menuvas limiti ta pazaruvanje online, za povlekuvanje pogolemi sumi od bankomat itn.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
400
Поени од реакции
1.115
Сакам да порачам нешто од Aliexpress, ми го јавува ова, шо е проблемот?
Мислам дека можеш сам да го зголемиш лимитот, треба да ја симнеш апликацијата на телефон "нлб клик" се викаше ако не сум грешка, ќе најдеш опција за зголемување и намалување на лимит :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Сакам да порачам нешто од Aliexpress, ми го јавува ова, шо е проблемот?
НЛБ банка става по дифолт интернет лимит нула, ако не бараш... јас отидов во најблискаѕа филиала и бргу ми корегира колку што и реков...
( б.т.в., на трансакциска од НЛБ не земам приход месечен тука префрлувам пред да купувам од нет)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
НЛБ банка става по дифолт интернет лимит нула, ако не бараш... јас отидов во најблискаѕа филиала и бргу ми корегира колку што и реков...
( б.т.в., на трансакциска од НЛБ не земам приход месечен тука префрлувам пред да купувам од нет)
Може некој проблем да има ако примаш и приход таму?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Може некој проблем да има ако примаш и приход таму?
не, ама се уште сум со виндовс ХП на компјутерот, па сугестивно ми е страв дека бровзерите се несигурни, онака сугестивно... А и купувам од алиекспрес и ибеј само ситни работи, нема потреба од големо салдо на картицата, а и си имам дебитна картица од НЛБ од порано...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
nekoj da mi kaze zosto pisuva nesoodvetna faktura (zadrzuvanje) pa obnovuvanje podatoci

blob.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom