Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Здраво на сите
Дали некој има платено царина за парфем, јас го платив 4000ден. на еbay, има ли шанси да морам да платам царина
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Пратката од странство во Мк може да се следи од сајтот на Македонски пошти?? Гледам нешто имаат нов сајт и подруг им е делот за следење на пратка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Пратката од странство во Мк може да се следи од сајтот на Македонски пошти?? Гледам нешто имаат нов сајт и подруг им е делот за следење на пратка.
Моментално веб страната не им е функционална за следње на пратки

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Знае ли некој што значат овие ознаки во Водичот за царинење и кога се плаќаат?
Capture.PNG
Планирам да нарачам пратка над 45EUR, па не знам на колкава царина сум подложен.
 

Attachments

Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
kupicasovnik.mk
kako da gi prijavam?
imam poraceno casovnik od petok, pisuva za 48 casa deka treba da stigne no seuste nema.
pozdrav
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Па сигурно се тоа 48 часа во работен ден,кој работи недела за да испорача
емаилот не им работи, на еднио број ми дава вип секретарка, на другиот ѕвони ама не се јавува, што треба да значи тоа??
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Кога е пратката на царинска проверка што точно од нарачката треба да се сликне кој дел, и дали треба да чекам да стигне поканата или можам да пратам пред ?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Кога е пратката на царинска проверка што точно од нарачката треба да се сликне кој дел, и дали треба да чекам да стигне поканата или можам да пратам пред ?
Почекај ќе ти стигне на домашна адреса писмо,во него пишува што треба да им пратиш на мејл.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Имам повеке од 20 порачки на алиекспрес, и има поминато над 40 дена и ниедна пратка не е стигната, што би можело да е, дали е до празниците или лошото време ?
 
S

staycalm

Гостин
Имам повеке од 20 порачки на алиекспрес, и има поминато над 40 дена и ниедна пратка не е стигната, што би можело да е, дали е до празниците или лошото време ?
Ја иам 3 пратки шо не се стигнати од ноември, се надевам дека е до празниците :D
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Сигурни се порачките преку ebay?
Колку време се чека ?
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
11
Поени од реакции
2
Од ali express или некоја друга страна некој ако може да ми прати линк за стакло за Samsung Galaxy S5.
(Не Стаклена фолија туку стакло за екранот без дисплеј)
 
Член од
13 април 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo jas da ne skrolam moze imate kazano... ama eve da ve prasham samo, u plan mi e mobilen od kina da zemam koshta nekoj 220dolara, kazete mi ima li nekoja moznost da ne me carinat ili da projde so nesho minimalno? a ako mora da se carini dali znaete kako ide toa i kolku e carina i ddv i sl. za mobilni? pozz i fala unapred :D
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Zdravo jas da ne skrolam moze imate kazano... ama eve da ve prasham samo, u plan mi e mobilen od kina da zemam koshta nekoj 220dolara, kazete mi ima li nekoja moznost da ne me carinat ili da projde so nesho minimalno? a ako mora da se carini dali znaete kako ide toa i kolku e carina i ddv i sl. za mobilni? pozz i fala unapred :D
18% samo ddv ke platis t.e na 220$ 40$ plus nekoj sitni troskovi..

Sent from my thor using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom