Купување преку интернет (генерална дискусија)

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сеа видов има добри модели на ioffer а за да порачам треба ли да и се регистрирам на нивната страна? И гледам дека е free shipping,дали би ми стигнала пратката без никаков проблем ако има некој прачувано нека пише позз.
Јас имам порачувано до ioffer поголеми проблеми немало, е сега како и секаде пратката знае да ти закасни недела дена или воопшто да не ти стигне ама ке си побараш рефундирање на парите и то је то. Нормално никаде нема совршенство. Инаку да има преодбри копии на рејбан на прво гледање ке помислиш дека се оригинал затоа што доаѓаат со буклет, крпче, кутија итн. Треба да се регнеш и да си отвориш акаунт зада можеш да порчуваш ако нешто ти требаат повеќе информации пиши пп.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
За да ја верифицирам картичката како моја ми бара да внесам Authorization Code за таа трансакција на пари. Каде да го најдам овој код?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
За да ја верифицирам картичката како моја ми бара да внесам Authorization Code за таа трансакција на пари. Каде да го најдам овој код?
На задната настрана на картичката, бројчињата (три или четири во зависност од картичката) тоа е authorization или security code.




Освен кај amex-от, таму се напред.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
На задната настрана на картичката, бројчињата (три или четири во зависност од картичката) тоа е authorization или security code.




Освен кај amex-от, таму се напред.
Мислам дека не е тој зошто ми напомена дека е различен за секоја трансакција на пари, овој код ти што го пиша веќе го внесов кога се регистрирав.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Мислам дека не е тој зошто ми напомена дека е различен за секоја трансакција на пари, овој код ти што го пиша веќе го внесов кога се регистрирав.
Хмм различен за секоја трансакција можеш да го постигнеш само со токен, барем ја така мислам ако е некој поупатен во ова нека пише.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
77
Прашање до сите што порачувале од интернет... сакам да порачам една алатка за коли (во вредност окулу 70-80 долари е) пишува дека е free shipping, но ме интересира дали кога ќе стигне во Македонија ќе стигне на врата како и други работи што сум порачувал или ќе треба да се царини и дали ќе треба да се најде шпедитер. Да го заокружам прашањето.. колку највеќе може да ме кошта нарачката? Ви благодарам!
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Прашање до сите што порачувале од интернет... сакам да порачам една алатка за коли (во вредност окулу 70-80 долари е) пишува дека е free shipping, но ме интересира дали кога ќе стигне во Македонија ќе стигне на врата како и други работи што сум порачувал или ќе треба да се царини и дали ќе треба да се најде шпедитер. Да го заокружам прашањето.. колку највеќе може да ме кошта нарачката? Ви благодарам!
Зависи колку е габаритна таа алатка. Ако е голема и тешка ќе си ја земеш од пошта, за царинење, шансите според последната состојба се 50-50 затоа што надминува 45 евра, шпедитер не ти треба тоа обично DHL работи со шпедитери, но бидејќи рече дека е free така да нема потреба од шпедитирање. Недај Боже да ти треба шпедитер 2-3000 денари во старт идат.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Мислам дека не е тој зошто ми напомена дека е различен за секоја трансакција на пари, овој код ти што го пиша веќе го внесов кога се регистрирав.
Да не ти стасува порака на мобилен со код за афторизација ? Ако не врти им у контакт центар на тие у банка.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Да не ти стасува порака на мобилен со код за афторизација ? Ако не врти им у контакт центар на тие у банка.
Се снајдов, ми го кажаа во контакт центарот.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
77
Зависи колку е габаритна таа алатка. Ако е голема и тешка ќе си ја земеш од пошта, за царинење, шансите според последната состојба се 50-50 затоа што надминува 45 евра, шпедитер не ти треба тоа обично DHL работи со шпедитери, но бидејќи рече дека е free така да нема потреба од шпедитирање. Недај Боже да ти треба шпедитер 2-3000 денари во старт идат.
Пред се фала на одговорт!
Алатката е со големина и тежина на хефталица :)
Ја порачав, па остана да видиме што ќе биде... инаку мислам дека нема да треба шпедитер (убаво кажа дека DHL работат со шпедитери).
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Пред се фала на одговорт!
Алатката е со големина и тежина на хефталица :)
Ја порачав, па остана да видиме што ќе биде... инаку мислам дека нема да треба шпедитер (убаво кажа дека DHL работат со шпедитери).
Нема проблем, тука сме за да си помагаме :)
Мислам дека нема да ти ја царинат прво заради големината а второ мислам дека сеуште не се толку многу запознаени со алатки за коли. Последниве 2 години главна цел им е електрониката, телефони, таблети, компјутерски делови, некој онака работи што на прв поглед делуваат скапо.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Денеска баш порачав преку ioffer.com пратка до 15$ па ке ве информирам кога ке стигне,и дали ке стигне.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ми пишуваше да почекам дека е во процедура и евентуално по маил да пуште тракинг ( али не верувам ) па ке видеме :)
 

Celeste

Егоист,курва,социопат.
Член од
6 јули 2014
Мислења
58
Поени од реакции
89
Да ве прашам.
Порачав облека од Ebay,едно парче преку FedEX и со се шипинг излезе 130 долари.
И сеа го носат наваки и јас ве читам вас и паника ме фаќа и имам милион прашања.
Од кај треба да ја земам пратката?
Како да потврдам дека јас сум ја нарачал?
Ќе го царинат ли и отприлика по која цена ќе излезе сето тоа?
Дали на крајот од целиот овој процес никогаш повеќе нема да порачам од интернет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom