Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
18 декември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Продадов некоја работа на ибеј и сега незнам дали е платена или не дали може некој кој се разбира да ми помогне ?
http://prntscr.com/5i8t79
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Продадов некоја работа на ибеј и сега незнам дали е платена или не дали може некој кој се разбира да ми помогне ?
http://prntscr.com/5i8t79
Сликава ти кажува дека чекаш да ти платат, најдобро е да му пишеш на купувачот колку побрзо плати ќе можеш побрзо да му ја пуштиш пратката

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сликава ти кажува дека чекаш да ти платат, најдобро е да му пишеш на купувачот колку побрзо плати ќе можеш побрзо да му ја пуштиш пратката

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Не е до купувачот,сега трансверот треба банките да го реализираат.Процедурата трае 1-3 дена во зависност од банките
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.200
Има некој искуство со нарачки од АSOS?
Нарaчав итем, пред 30 дена и сеуште не ми е стигнат :cautious:
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Има некој искуство со нарачки од АSOS?
Нарaчав итем, пред 30 дена и сеуште не ми е стигнат :cautious:
Празници, огромен број пратки се во прашање ќе мора да се стрпиш малце секоја година е вака. И јас чекам неколку пратки од ибеј и али по околу 30 дена се нарачани
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.200
Тоа итемот има tracking или? Им прати маил дека ти касни нарачката?
Денеска им пишав дека ми касни. Има и код за пратење, но кога ке го внесам кодот ми дава одговор дека поштата ќе ми го испораќа до дома и не е возможно пратењето.:confused:

Празници, огромен број пратки се во прашање ќе мора да се стрпиш малце секоја година е вака. И јас чекам неколку пратки од ибеј и али по околу 30 дена се нарачани
Абе океј. Ама од маилот што им го добив требаше да ми биде стигната веќе на 28 ноември. Испорачана од кај нив беше.

Еве сега ми вратија на маил. Претпоставуваат дека можеби пратката е загубена. Па најверојатно ќе ми испратат замена:aplauz:
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Прво, купување од алиекспрес ти е ризично, особено refurbished телефони.
Второ, ако ти го отворат кај нас ќе си платиш +18 % ддв плус нешто ситно поштарина
Трето, никако нарачување преку DHL
Има уште доста ако сакаш контактирај ме по пп, што телефон планираш да земаш и од каде ќе ти ускокнам со некој совет
што значи ова?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
што значи ова?
Прво, значи релативна работа, тој што еднаш се изгорел дува и на ладно што не мора да значи дека е така.
Второ, веке 99% од техничката стока која стига преку пошта се отвара и се царини или одданочува, поготово телефоните затоа што и цариниците се искурназија.
Трето, се сложувам во потполност за DHL затоа што ке ти лупнат уште 50 евра за нивни административни трошоци.
Разно, ако сакаш детално образложение контактирај го ќе ти објасни т.е. посоветува затоа што очигледно има доста искуство.
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Е сеа ќе ви кажам мене што ми се случува деновиве ... Имав нарачно кинески телефон копија на галакси с5 ( Овој трет ми е што го нарачувам, два поминаа без проблем ) стаса писмо од царина фино лепо дека имам стока за царинење и праќам ја на меил податоци и по некое време добив повик дека телефонот е фејк и дека треба да се уништи и дека нема никакви шанси да го добијам бла бла .... Тоа беше пред два дена, а денеска си добив уште еден повик дека ако си платам на рака 50 евра на чичковците кој што работат таму телефонот поштарот ќе ми го донесе дома ... Јас се откажав од таа идеа оти мислам дека од Алиекспрес ќе си ги добијам парите назад ... Но битно е да знаете како функционираат овие работи кај нас ...
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.294
Поени од реакции
5.495
Да не знај некој дали стига во Македонија нарачка од sportsdirect ?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Да не знај некој дали стига во Македонија нарачка од sportsdirect ?
Да стигат, но праќаат со ДХЛ затоа размисли добро дали ти е се исплаќа да нарачаш.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.294
Поени од реакции
5.495
Да стигат, но праќаат со ДХЛ затоа размисли добро дали ти е се исплаќа да нарачаш.
Оти му се јавив по телефон и таа операторката му рече дека не достсвуват :).Инаку колку во превод ќе ми земи ДХЛ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Е сеа ќе ви кажам мене што ми се случува деновиве ... Имав нарачно кинески телефон копија на галакси с5 ( Овој трет ми е што го нарачувам, два поминаа без проблем ) стаса писмо од царина фино лепо дека имам стока за царинење и праќам ја на меил податоци и по некое време добив повик дека телефонот е фејк и дека треба да се уништи и дека нема никакви шанси да го добијам бла бла .... Тоа беше пред два дена, а денеска си добив уште еден повик дека ако си платам на рака 50 евра на чичковците кој што работат таму телефонот поштарот ќе ми го донесе дома ... Јас се откажав од таа идеа оти мислам дека од Алиекспрес ќе си ги добијам парите назад ... Но битно е да знаете како функционираат овие работи кај нас ...
Епа да де од кога направија измени во законот за индустриска сопстевност сите се искурназија и почнаа да ги ,,уништуваат" по џебови и ташни, а тоа што ти побарале 50 евра на рака си требал да го пријавиш. Кој знае веќе кој го користи тој телефон.[DOUBLEPOST=1419549667][/DOUBLEPOST]
Оти му се јавив по телефон и таа операторката му рече дека не достсвуват :).Инаку колку во превод ќе ми земи ДХЛ?
Зависи од тежината и габаритот на продуктот а уште ако подлежи и на царинење во старт спремај 3000 за DHL административни трошоци.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали можам да нарачам нешто поголемо, пр. кревет или нешто ептен големо пр. 1000 квадрати ќерамиди ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom