Купување преку интернет (генерална дискусија)

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Мене од сите сајтови за следење што се само од овде ми даде инфо: http://www.trackitonline.ru/?service=track
Ако ти го поминал рокот даден таму барај си назад парите. Иако гледам ова од странство електроника ти е. А за тоа има и малце подолга процедура, башка ако е со батерии внатре литиумски ехехехехе. За експлозиви проверка, за она, за ова.. :)
Чек нека каже уште некој нешто што е поискусен.
Гел е за сликање неколку шишенца и брзо ми требаат инаку не им е поминат рокот зш се со бесплатна испорака па имат уште цел месец :) Само што кај нас се со астрономска цена истите баш.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Zdravo,
Jas vcera prv pat naracav patiki NIKE od Aliexpress , dali ima nekoj iskustvo so naracka na bilo kakvi obuvki?
Cena: 43 $ sose postarina, dali ke me krstat carinicive mnogu ili zavisi od nivnoto raspolozenie?
Ke se molam :cuc: da bide se kako sto treba.
Јас земав Адидас за 44 долари од алиекспрес и не ми земаа царина. Не беа во кутија туку во црна ќеса како што спомна Миланезот. Кога ќе ми текне дека им барав во кутија да ги пратат а тие сепак ми ги пратија без кутија, сега си викам, ќути што не ме послушале :unsure:
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
на ибеј ми ги вратија парите бидејќи производот не ми престигна но проблемот е што пише дека парите се префрлени на некој си пејпал акаунт што јас го немам, па како може парите повторно да ги искористам?

A full refund of $9.99 was issued on Aug 18, 2014. The refund includes the purchase price plus original shipping and was issued to your PayPal account. Please log in to PayPal and view the History page if you don't see it in your PayPal balance.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Како може да си порачал од ибеј а немаш пејпел акаунт?
 
Член од
12 март 2010
Мислења
203
Поени од реакции
74
Zdravo,
Jas vcera prv pat naracav patiki NIKE od Aliexpress , dali ima nekoj iskustvo so naracka na bilo kakvi obuvki?
Cena: 43 $ sose postarina, dali ke me krstat carinicive mnogu ili zavisi od nivnoto raspolozenie?
Ke se molam :cuc: da bide se kako sto treba.
ништо нема да доплатиш, јас купив nike од 36 евра и на царинската декларација кинезот пишал дека се поклон и дека вредноста им е 15 долари.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Jas pa ne im kazav nisto vo vrska so toa, dali bez kutija ili kako poklon :) Ke se nadevam deka ke bide se kako sto treba :)
Fala vi ;)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дали за маица од 21.49 евра ќе треба да платам царина и данок на државата ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
146
Поени од реакции
20
Како да направам да не ми стигаат нотификации од темава? И така никој не ми одговори а ова останатово не ме интересира
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Дали за маица од 21.49 евра ќе треба да платам царина и данок на државата ?
Не.[DOUBLEPOST=1408554699][/DOUBLEPOST]
на ибеј ми ги вратија парите бидејќи производот не ми престигна но проблемот е што пише дека парите се префрлени на некој си пејпал акаунт што јас го немам, па како може парите повторно да ги искористам?
Неможам да те разберам јасно шо сакаш да кажиш, за да платиш на ибеј мора со пејпал акунт, се најаувуваш на ибеј одбираш произод и го плаќаш следно преку пејпал сметка(одма те насочува таму), на тој истиот акаунт од пејпал ти ги враќаат парите.[DOUBLEPOST=1408555181][/DOUBLEPOST]
Како да направам да не ми стигаат нотификации од темава? И така никој не ми одговори а ова останатово не ме интересира
Стегни не ја надгледувај темата и нема да имаш нотификации.[DOUBLEPOST=1408555242][/DOUBLEPOST]
Дали знае некој добар сајт за пазарење во Америка? Ebay има многу глупости и не можам да се снајдам, а никако да налетам на добра страна за купување облека.
http://www.aetherapparel.com/
http://www.zappos.com/
Шо друго те интересира?[DOUBLEPOST=1408556345][/DOUBLEPOST]
Zdravo,
Jas vcera prv pat naracav patiki NIKE od Aliexpress , dali ima nekoj iskustvo so naracka na bilo kakvi obuvki?
Cena: 43 $ sose postarina, dali ke me krstat carinicive mnogu ili zavisi od nivnoto raspolozenie?
Ke se molam :cuc: da bide se kako sto treba.
Регуларно треба само 18%ддв да се плати, но кинезиве претежно ставаат некоја смешна цена и ја назначуваат пратката како гифт(подарок). Така да големи ти се шансите и да неплатиш ништо.
Денеска требаше да ми помине еден битен продукт. Сега гледам дека после ми дава дека е прифатено на царина 8/18/2014 10:38:00 AM Receive item at office of exchange (Inb), ама не пишува дека е пратено и утре ќе стигне кај мене. Иначе да не заглавил системов или значи тоа дека ќе ме царинат?
Сенд ајтем то доместик локејшн (send item to domestic location (inb)) тогаш е пратена за кај тебе, генерално гледано другата ден ќе ти остават извесутвање за пристигната пратка и ќе си ја подигниш од пошта.
Сенд ајтем то кустомс (Send item to customs(inb)) тогаш е пратена за царинење стоката(то шо си нарачал)
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Има некој шо има нарачано dreambox од алиекспрес?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Леле еј се изначекав за геловите и денес со тракингот ми излегува ова 2014-08-18Goods returned , а стоеа на аеродром од 2014-7-14 Arrive at destination airport. Им пишав на администраторите во што е проблемот а мене баш ми се потрбни геловите... инаку бројот за следење е PP233310411BJ.
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Дали може некако да се следи порачката до кај е стигната? Од али експрес порачав, има две недели, па сакам да знам до каде е :) благодарам
 
Член од
4 ноември 2008
Мислења
1.330
Поени од реакции
80
Би сакал да прашам дали некој има искуство со оваа страна http://www.eurobay-mk.com/ дали испорачуваат и работат како што треба и случајно ако знае некој како би можел да нарачам прозводи од sportsdirect.com ?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Дали може некако да се следи порачката до кај е стигната? Од али експрес порачав, има две недели, па сакам да знам до каде е :) благодарам
Па на самиот сајт на али експрес имаш во my orders па на detals и со tracking number на предложениот линк од денсна страна може да видиш каде е.
Туку некој да знае како да ја следиш кога е веќе во Македонија?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Па на истиот предложен линк од десната страна, или на 17track или на Мак. Пошти сајтот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom