Купопродажба на недвижности во Скопје

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
sto znaci max 200e kirija za stan a vo segasno vreme nitu 150e. dilomat ke ti sedi vo kartonska gajba i uste 1200 evra kirija ke ti plaka. muhahaa.
aj sega napij se malku mlekce pa na spienje.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Сегашна цена на станови преку СИЗ за млади брачни двојки
во реонски центар Аеродром (Ново Лисиче)е 760 е - 790 е.
Но и оние каршија на Диас и Адора веќе може да се начекаат по 800 е
а беа во изградба 950 е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
redno vreme e toj lopovot grozdanovski od puig da ni objasi zosto vo stip e m2 500 evra a vo skopje 800 evra. izveduvacite se isti, zgradite isti,cenata na materijalite ista,platite na rabotnicite isti,razlika vo komunaliite e 65e za m2,ajde neka bide uste +30e na sekoj m2 za parcelata znaci vo skopje treba da e m2 600 evra. vo sekoja prilika se fali i jade gomna blagodarenie na drzavni/narodni pari vo pozadina, a nikako da objasni od kade vakva razlika vo cenata.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
redno vreme e toj lopovot grozdanovski od puig da ni objasi zosto vo stip e m2 500 evra a vo skopje 800 evra. izveduvacite se isti, zgradite isti,cenata na materijalite ista,platite na rabotnicite isti,razlika vo komunaliite e 65e za m2,ajde neka bide uste +30e na sekoj m2 za parcelata znaci vo skopje treba da e m2 600 evra. vo sekoja prilika se fali i jade gomna blagodarenie na drzavni/narodni pari vo pozadina, a nikako da objasni od kade vakva razlika vo cenata.

Имаше некои статистики дека квадрат градежнициве ги кошта некаде 300-400 евра.Све над тоа што ќе продадат им е ќар па сега видете вие дали се исплати да градиш или не.
А оној лингурон од Адора го слушав пред некој ден на ТВ нешто ќења како не требало да биде квадрат во Скопје испод 900 евра, а неговата фирма е во топ 10 компании во Македонија по профит :facepalm:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имаше некои статистики дека квадрат градежнициве ги кошта некаде 300-400 евра.Све над тоа што ќе продадат им е ќар па сега видете вие дали се исплати да градиш или не.
А оној лингурон од Адора го слушав пред некој ден на ТВ нешто ќења како не требало да биде квадрат во Скопје испод 900 евра, а неговата фирма е во топ 10 компании во Македонија по профит :facepalm:
За жал во наплата е во топ 10 од позади.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Не е баш по тема , ама е најблиску до тоа што сакам да прашам .....Туристичка агенција е заинтересирана за закуп на наша парцела (2000 м2 ) во Кисела Вода која би ја користела за паркирање на нивниот возен парк.
Знае ли некој како се движат цените за закуп ????
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 921.jpg . Picture 923.jpg . Picture 924.jpg Ц. Фиат
Еве кој не може да поминува таму да види,што стана со
најголемата и најубава зграда во градот,само уште темелите стојат,
сам си градел сам си рушел,а да стојат и крановите,мисли ли пак на ново.
А уплатил ли некој во оваа зграда со ресторан на врвот.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Незнам дали е во вистинскиот дел од форумот, но тука ми излгедаше најприкладно да ја отворам оваа тема.

Конкретно сакам да отворам дискусија околу цените, и бројот на станбени објекти во Скопје. Мислам дека оваа тема ќе ги интересира доста од овде присутните.

Продажбата оди тешко, а цените паѓаат. Неколку пати сум слушнал вакво нешто, што по медиуми а што и од луѓе. Цените во Скопје се движат од 900 па до 1300 евра по м2. И ова се сосема нормални цени, иако мислам 1300 е премногу па според мене 1150 би било сосема нормална цена за м2 во некој полуксузен објект.
Но не се слагам со цените, особено на становите да паднат под 900 евра за м2.

Во неформален разговор на оваа тема со еден пријател пред некој ден ми кажа дека во овој момент во Скопје имало непродадени 8000 ново изградени станови. Па јас реков кој знае колку е бројот со становите кој што се од постарите градби а се продаваат.

Јас сметам дека и луѓето од внатрешноста на Македонија се фактор плус за симнување на цените. Постојано бараат пониски цени за м2, па дури и кириите ги намалуваат. На ова мора да реагираме ние од Скопје. Сепак летово се распрашував за стан во Охрид, па ми вика инвеститорот ги давам 1200 евра м2 неможе подолу (замислете Охрид), а пак на оглас по огласите ги гледам од 650 до 700 евра најмногу за м2. Значи во сезона една цена а вон сезона друга. Кога може Охрид да држи цена и да крева можеме и ние.

А околу бројот на ново игзрадени станбени објекти, мислам дека општините од Скопје треба да донесат мерка заедно со град Скопје за привремен престанок на издавање на градежни дозволи со што овој хаос малку од малку би се решил.

ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ НА ОВАА ТЕМА?
Јас мислам дека со изградбата на автопатот Скопје - Штип, цените на становите дополнително ќе паднат. Некаде прочитав дека околу 2400 луге од Штип или Свети Николе живеат во Скопје, тоа е некаде околу 600 станови. Голем дел од овие 600 станови ќе бидат празни после 3 години кога ќе се заврши автопатот, во најмала рака 400 станови плус ке останат празни во Скопје. Тогаш Штип ке биде одалечено од Скопје нешто како Велес сега што е од Скопје и тие како Велешани ке си патуваат. Во Скопје никогаш не е имало потреба од станови, за секој што изјамува стан има некој што издава. Од друга страна со стандарна годишна инфлација од 3 %, самото нескпанување е губење на вредноста на станот. Со други зборови ако изнајуваш стан сега за 200 евра и пред пет години 200 евра ке ги зимаш истите пари но реално ке може платеш 15% помалку други услоги, како храна и слично.

Значи мое мислење е дека автопатот Скопје - Свети Николе - Штип ќе се одрази негативно на недвижностите во Скопје.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Мене ме интересира дали и дворното земјиште влегува во цената на станот ? пример,45 квадрати,и 20 квадрати стан,дали и дворното земјиште се смета по иста цена(900 евра квадрат) или е поефтината цената,или едноставно следува заедно со купување на станот ?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Мене ме интересира дали и дворното земјиште влегува во цената на станот ? пример,45 квадрати,и 20 квадрати стан,дали и дворното земјиште се смета по иста цена(900 евра квадрат) или е поефтината цената,или едноставно следува заедно со купување на станот ?
Зависи како ќе се договориш. Во никој случај дворно место не би требало да биде по цена како станот. Од искуство ти зборам, има случаеви каде дворот едноставно бил вклучен во цената или се плаќа одделно. Се е ствар на договор.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И уште едно прашање...дали Адора становите(конкретно Ново Лисиче) се добри станови ? и која друга фирма би ја препорачале ? но битно да е ново градба/во изградба,не да купувам од друг човек.

Само во Ново Лисиче,не подалеку.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
И уште едно прашање...дали Адора становите(конкретно Ново Лисиче) се добри станови ? и која друга фирма би ја препорачале ? но битно да е ново градба/во изградба,не да купувам од друг човек.

Само во Ново Лисиче,не подалеку.
opa oste edna ofcicka za strizenje kaj cicko cifliganec....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom