Купопродажба на недвижности во Скопје

Член од
19 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
6
Незнам дали е во вистинскиот дел од форумот, но тука ми излгедаше најприкладно да ја отворам оваа тема.

Конкретно сакам да отворам дискусија околу цените, и бројот на станбени објекти во Скопје. Мислам дека оваа тема ќе ги интересира доста од овде присутните.

Продажбата оди тешко, а цените паѓаат. Неколку пати сум слушнал вакво нешто, што по медиуми а што и од луѓе. Цените во Скопје се движат од 900 па до 1300 евра по м2. И ова се сосема нормални цени, иако мислам 1300 е премногу па според мене 1150 би било сосема нормална цена за м2 во некој полуксузен објект.
Но не се слагам со цените, особено на становите да паднат под 900 евра за м2.

Во неформален разговор на оваа тема со еден пријател пред некој ден ми кажа дека во овој момент во Скопје имало непродадени 8000 ново изградени станови. Па јас реков кој знае колку е бројот со становите кој што се од постарите градби а се продаваат.

Јас сметам дека и луѓето од внатрешноста на Македонија се фактор плус за симнување на цените. Постојано бараат пониски цени за м2, па дури и кириите ги намалуваат. На ова мора да реагираме ние од Скопје. Сепак летово се распрашував за стан во Охрид, па ми вика инвеститорот ги давам 1200 евра м2 неможе подолу (замислете Охрид), а пак на оглас по огласите ги гледам од 650 до 700 евра најмногу за м2. Значи во сезона една цена а вон сезона друга. Кога може Охрид да држи цена и да крева можеме и ние.

А околу бројот на ново игзрадени станбени објекти, мислам дека општините од Скопје треба да донесат мерка заедно со град Скопје за привремен престанок на издавање на градежни дозволи со што овој хаос малку од малку би се решил.

ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ НА ОВАА ТЕМА?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.957
Поени од реакции
35.507
Луѓето од внатрешноста ги намалуваат цените? По која основа го тврдиш тоа?

Колку само мразам генерализации ... страшно. Исто како овој во темата дека ако имаш пари ќе немаш здравје и обратно.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
97
Поени од реакции
21
Но не се слагам со цените, особено на становите да паднат под 900 евра за м2.
воопшто не си во право на овој стандарт во македонија и таа цена е преивсока
спореди на пример со Љубљана,Солун,Виена а со Охрид споредбата ти е погрешна зосшто и таму се вештачки надуени цените и не се реални и кога веке сме кај Охрид дали знаеш колку е таму продажбата катастрофална ...
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
117
Поени од реакции
79
Да ги држите цените и никако да не ги спуштате...кога , тогаш ќе дојдеме ние што живееме надвор од Скопје и се ќе купиме :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Незнам дали е во вистинскиот дел од форумот, но тука ми излгедаше најприкладно да ја отворам оваа тема.

Конкретно сакам да отворам дискусија околу цените, и бројот на станбени објекти во Скопје. Мислам дека оваа тема ќе ги интересира доста од овде присутните.

Продажбата оди тешко, а цените паѓаат. Неколку пати сум слушнал вакво нешто, што по медиуми а што и од луѓе. Цените во Скопје се движат од 900 па до 1300 евра по м2. И ова се сосема нормални цени, иако мислам 1300 е премногу па според мене 1150 би било сосема нормална цена за м2 во некој полуксузен објект.
Но не се слагам со цените, особено на становите да паднат под 900 евра за м2.

Во неформален разговор на оваа тема со еден пријател пред некој ден ми кажа дека во овој момент во Скопје имало непродадени 8000 ново изградени станови. Па јас реков кој знае колку е бројот со становите кој што се од постарите градби а се продаваат.

Јас сметам дека и луѓето од внатрешноста на Македонија се фактор плус за симнување на цените. Постојано бараат пониски цени за м2, па дури и кириите ги намалуваат. На ова мора да реагираме ние од Скопје. Сепак летово се распрашував за стан во Охрид, па ми вика инвеститорот ги давам 1200 евра м2 неможе подолу (замислете Охрид), а пак на оглас по огласите ги гледам од 650 до 700 евра најмногу за м2. Значи во сезона една цена а вон сезона друга. Кога може Охрид да држи цена и да крева можеме и ние.

А околу бројот на ново игзрадени станбени објекти, мислам дека општините од Скопје треба да донесат мерка заедно со град Скопје за привремен престанок на издавање на градежни дозволи со што овој хаос малку од малку би се решил.

ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ НА ОВАА ТЕМА?
јас на темава мислам и 300 евра се многу не 1150, а оние шо купиле станови и мислеле дека со кирии ќе си ги извадат парите и ќе печалат кој ги ебе, исто три пати кој ги ебе и оние што опшествените станови ги купија по 10 марки за квадрат ( и тоа ги плаќаа на5/8/10 години на рати :facepalm:) а сакаат да ги продаваат по 1500 евра за квадрат.
Така да шо ги ебам нек се сечат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Јас сметам дека и луѓето од внатрешноста на Македонија се фактор плус за симнување на цените. Постојано бараат пониски цени за м2, па дури и кириите ги намалуваат.
Да не се луѓето од внатрешноста, стан во Скопје би се продавал по 500 евра квадрат...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Член од
19 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
6
Луѓето од внатрешноста ги намалуваат цените? По која основа го тврдиш тоа?

Колку само мразам генерализации ... страшно. Исто како овој во темата дека ако имаш пари ќе немаш здравје и обратно.
Не сакав никого да навредам, потенцирам или генерализирам. Можеби и јас тоа мсилење сум го стекнал преку агенциите. Разговрај барем со неколку агенции за недвижности од Скопје и од нивниот муабет ќе го заклучиш тоа (Индирекно). Но и доколку си имал можност да продаваш недвижен имот до негде ќе го увидиш ова, поради тоа што јавувањата на огласот најмногу ќе се насочуваат кон цената. Колку и да се трудиш да објасниш дека објектот вреди, дека има убава локација, градба, распоред и сл. Повторно ќе ги добиваш прашањата А цената? Јас имам само толку, може (иако е 20% најмалку пониско од цената што ти го продаваш објектот).

Несакам никој да ме разбере погрешно, или навредливо. Само сакам да продискутираме на оваа темата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Балонот пука а?
Сега ќе ги видиме банките со наплатата и хипотекарните долгови како ќе се снајдат со продажбата на становите.

Чисто за потсетување како почна Светската криза од Америка, балон на недвижности. Среќа не сме Америка ќе ја заебевме цела Европа. Вака навикнати сме, куршум не не бие.
 
Член од
19 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
6
Но не се слагам со цените, особено на становите да паднат под 900 евра за м2.
воопшто не си во право на овој стандарт во македонија и таа цена е преивсока
спореди на пример со Љубљана,Солун,Виена а со Охрид споредбата ти е погрешна зосшто и таму се вештачки надуени цените и не се реални и кога веке сме кај Охрид дали знаеш колку е таму продажбата катастрофална ...

Јас не реков да паднат под 900, туку дека не смее па дапнат под 900 а најмногу според мене би требало да одат до 1150.

А за Охрид само кажав какво искуство имав јас лично.
--- надополнето: 19 септември 2013 во 22:59 ---
Да не се луѓето од внатрешноста, стан во Скопје би се продавал по 500 евра квадрат...
Повторно ќе потенцирам несакам да навредувам никого. Само дебатирам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Балонот пука а?
Сега ќе ги видиме банките со наплатата и хипотекарните долгови како ќе се снајдат со продажбата на становите.

Чисто за потсетување како почна Светската криза од Америка, балон на недвижности. Среќа не сме Америка ќе ја заебевме цела Европа. Вака навикнати сме, куршум не не бие.
Се спрема Народна банка за ова. http://denesen.mk/web/2013/04/01/bogov-treba-da-se-vidi-kolku-od-bankite-pokazuvaat-realno-ostvaren-profit/
Со купи куќа - купи стан глупостиве Владата му купува време на Народна банка и го субвенционира градежниот сектор, ама мора да пукне на крај. Среќа пазарот е релативно мал, па може да се изменаџира штетата.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Da ne saka nekoj da kupi zemja odma do avtopatopt Skopje-Veles , eden hektar cena 30 eura .:)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Повторно ќе потенцирам несакам да навредувам никого. Само дебатирам.
Не правиме муабет за навредување или не. Од трите пика на пазарот на недвижнини со Скопје, два беа предизвикани од провинцијалци. Првиот беше во 2001, кога Македонците од западна на големо се селеа натаму, вториот кога бевме блиску до влез во НАТО, третиот откако провинцијалците кои станаа нововработени административци при промената на власта решија да се преселат во Скопје. Денешнава цена на квадратот во Скопје е најмногу заради овие три работи.
 
Член од
19 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
6
Се спрема Народна банка за ова. http://denesen.mk/web/2013/04/01/bogov-treba-da-se-vidi-kolku-od-bankite-pokazuvaat-realno-ostvaren-profit/
Со купи куќа - купи стан глупостиве Владата му купува време на Народна банка и го субвенционира градежниот сектор, ама мора да пукне на крај. Среќа пазарот е релативно мал, па може да се изменаџира штетата.
Куп Куќа - Купи-Стан е еден многу лош проект. За истиот само би предложил да се прочитаат договорите кој што се нудат и условите и да се пресмета после тоа. Цената на крај изгага енормно висока.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom