Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Пример купувам куќа али куќата чини 80 000 евра, имам 30 000 кеш, а 50 000 ги земам како кредит од кој 9250 враќа државата на старт, а во првите 3 години плаќам само по 83 евра рата?
Не може и јаре и паре. Мора да одбереш дали државата ќе ти даде учество или ќе ти плаќа поголем дел од ратата.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Знае некој колку е квадрат во Настел или Адора во аеродром зградиве ?
Слушнав спроти американ колеџ накај 900евра се зградиве.
И ако може некој искуства кои се квалитетни фирми и проверени.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ништо не е јасно тука... глеам и се чудам.
Има некој напраено ваква комбинација?
По колку пари месечно дава за стан од 50 000 евра и колку години?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Знае некој колку е квадрат во Настел или Адора во аеродром зградиве ?
Слушнав спроти американ колеџ накај 900евра се зградиве.
И ако може некој искуства кои се квалитетни фирми и проверени.
950 спроти американски купија пријатели пред 4 месеци на 3ти кат, ако случајно најдеш во тој дел по 900 евра пиши ми во порака.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
:shok2:Nekoj sto se bavi so nekretnini dali znae (maleardi) - (dutlok), reonski centar Gostivar kako ide zemjisteto za prodazba konkretno kukja po m² kako idat so dvorno zemjiste, za kupuvanje i prodazba. I slusnav ke imalo promena vo urbanistickiot plan dali e taka ili ne nz. Fala mnogu odnapred za vasite mislenja
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
2
Зедов кредит преку купи куќа-купи стан, според моделот половина учество. Ме интересира колку би можела да се зголеми каматната стапка?


Ова го има на сајтот на Стопанска банка:

4.55% (6 месечен ЕУРИБОР + 4.50 процентни поени за целото времетраење на кредитот)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Зедов кредит преку купи куќа-купи стан, според моделот половина учество. Ме интересира колку би можела да се зголеми каматната стапка?


Ова го има на сајтот на Стопанска банка:

4.55% (6 месечен ЕУРИБОР + 4.50 процентни поени за целото времетраење на кредитот)
Ситно можеш да се зголеми рачунајќи ги последниве години, рачунај околу 4.5 за целото времетрање на кредитот...

Еве ти кај можеш да го видиш 6 месечниот еурибор и неговото движење:
http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-6-months.asp
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
2
Ситно можеш да се зголеми рачунајќи ги последниве години, рачунај околу 4.5 за целото времетрање на кредитот...

Еве ти кај можеш да го видиш 6 месечниот еурибор и неговото движење:
http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-6-months.asp

Заборавив да кажам дека рокот на отплата е 20 години.
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
2
Kаматната стапка ти е за цел период на отплата, така да 20 години ќе биде 4.5 + Еурибор 6
Фала многу на информацијата. Сега останува да се надевам дека нема да им текне многу да ја качат каматата :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Фала многу на информацијата. Сега останува да се надевам дека нема да им текне многу да ја качат каматата :)
Па не би требало, а и да качат пак ќе бидеш под редовните к.с. за станбени кредити, моментално си околу 2-2.5% под каматата на станбените кредити во Македонија.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Знае некој колку е квадрат во Настел или Адора во аеродром зградиве ?
Слушнав спроти американ колеџ накај 900евра се зградиве.
И ако може некој искуства кои се квалитетни фирми и проверени.
1050€m² Nastel3 do vojni bazen! Na 5ti avgust primopredaja kluch na raka! Plus parking mesto mora da kupish nad ili pod zemja biraj.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Dodeka ima ofci za sisanje ke ima i volna i volci. Zarabotkata na cifliganci i ostali e preku 100%. Ceni napumpani do plafon.Cist profit minimum 500e od prodaden kvadrat to est 30.000 evra od prosecen 60m2 stan. Aferim.. A vo Sofija sto e vo EU i so duplo pogolem standard nego skopsiot na kolena te molat da gi prodadat po 500e m2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom