Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
има некој плицирано да сподели искуство?
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Изгледа никој нема сеуште ...
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Имам поднесено барање во Стопанска Банка и денес ме одбија од банката со образложение дека неможат да ми ја прифатат идната градба и земјиштето како залог бидејќи немало никаква вредност и ризик било дали ќе ја изградам куќата. Ако сум сакал да ми го одобрат кредитот, ќе треба да оставам некој стан или куќа во Скопје !!!

Ненормална работа, еден од главните услови на кредитот е да немаш друг имот на твое име, е не било проблем да гласел станот на друго име (као демек моите имаат нешто или на жена ми нејзините).

Да му се мочам на проектот, изгубив 4 месеци трчајќи по документи, што све не ми бараа и на крај ова!

Не се ни обидувајте да аплицирате, очигледно овој проект е само маркетиншки трик на Владата...

пс. Куќата што треба да ја градам (т.е веќе се гради пошто потпишав договор со фирма) е во Марино (општина Илинден) новата населба Јака.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам поднесено барање во Стопанска Банка и денес ме одбија од банката со образложение дека неможат да ми ја прифатат идната градба и земјиштето како залог бидејќи немало никаква вредност и ризик било дали ќе ја изградам куќата. Ако сум сакал да ми го одобрат кредитот, ќе треба да оставам некој стан или куќа во Скопје !!!

Ненормална работа, еден од главните услови на кредитот е да немаш друг имот на твое име, е не било проблем да гласел станот на друго име (као демек моите имаат нешто или на жена ми нејзините).

Да му се мочам на проектот, изгубив 4 месеци трчајќи по документи, што све не ми бараа и на крај ова!

Не се ни обидувајте да аплицирате, очигледно овој проект е само маркетиншки трик на Владата...

пс. Куќата што треба да ја градам (т.е веќе се гради пошто потпишав договор со фирма) е во Марино (општина Илинден) новата населба Јака.
Тоа е само за тие неспособни паразитски партиски дудлачи
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Имам поднесено барање во Стопанска Банка и денес ме одбија од банката со образложение дека неможат да ми ја прифатат идната градба и земјиштето како залог бидејќи немало никаква вредност и ризик било дали ќе ја изградам куќата. Ако сум сакал да ми го одобрат кредитот, ќе треба да оставам некој стан или куќа во Скопје !!!
За колкав кредит се работи, која е целата сума на објектот, а колку на кредитот?
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
50 илјади евра барам + 25% мое учество = 62500. Целата сума на куќата е 73-4 илјади евра.

И плус дадов изјава дека разликата ќе ја доплатам со сопствени средства.

За колкав кредит се работи, која е целата сума на објектот, а колку на кредитот?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
50 илјади евра барам + 25% мое учество = 62500. Целата сума на куќата е 73-4 илјади евра.

И плус дадов изјава дека разликата ќе ја доплатам со сопствени средства.
Пробај во друга банка... Прокредит? Оди во помали банки, подобри услови најчесто и пониски критериуми. Имаш 20% учество што не е малку али е блиску до минимумот (15%). Како стоиш со Жиранти?

За банката си ризичен зашто градиш сам и локацијата е лоша па доколку дојде до превземање тешко ќе се ослободат... Да беше стан ќе ти одобреле.

За идна градба прават и за станови проблем ако немаат склучено договор..

Чудни се банкиве, ставаат камати за ризикот а ти бараат хипотека, ти кредитобарател и уште жирант... Па така ќе треба со 2% камата да ми дадеш, не со 7%...
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Денеска бев во Стопанска банка АД Битола и од таму ми потврдија дека ги прифаќаат идните градби, така да ако планирате куќа да градите одете таму...
Инаку во Стопанска Банка Ад Скопје, Тутунска, Охридска, и Комерцијална дефинитивно не прифаќаат идна градба за куќа да се остави под хипотека, обавезно бараат некој друг објект (читај стан во Скопје) !
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Zdravo dali ima nekoj dobieno vakov kredit posle promenata na vlasta? Prasuvam oti znam deka ima aplikacii do 31.12.2017 i glasini deka proektot prodolzi ama nekako bavno odi posto imam jas aplicirano i cekam edno 3 meseci.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
ama nekako bavno odi posto imam jas aplicirano i cekam edno 3 meseci.
Се чекаше на конституирање на нова влада, за да има кој да потпише. Прашај си во министерство за финансии преку маил или пак јави им се, можеби веќе ти е одобрено и потпишано.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Јас успеав да земам кредит купи куќа купи стан (стан) со субвенционирана рата,пред 18 месеци без превише гимнастика и без никакви врски. Можам да потврдам дека е реален проект.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Јас успеав да земам кредит купи куќа купи стан (стан) со субвенционирана рата,пред 18 месеци без превише гимнастика и без никакви врски. Можам да потврдам дека е реален проект.
Namesto toa mnogu popametno ke bese da se stegne kreditiranjeto i ovie cigla mafijasite ke gi simnea cenite poveke nego so e subvencijata.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Другар зема 50к без ниту една врска. Има административни трчања али одобруваат.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Продолжува „Купи куќа, купи стан“: Буџетот на Министерството за финансии догодина поголем за 5 милиони евра

Министерството за финансии за следната година има на располагање Буџет од 2.217.161.000 денари или околу 36 милиони евра. Тоа е за 310 милиони денари или за околу 5 милиони евра повеќе споредено со Буџетот од 1.907.252.000 денари кој Министерството го има на располагање годинава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom