Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Ama jas vo zakonot ne vidov deka mora firma da ti ja pravi karabina,
utre ke go procitam detalno celiot zakon.
Planovi ima I besplatni, a I toa ispekcija da proveri smetam deka e vo red, ama toa da plakam firma za nesto sto mozam samiot da go napravam, a patem ke me fati I dvojno poskapo ne biva.
То шо на интернет има бесплатни планови не значи ништо, тие не се валидни за да ти дадат градежна дозвола, еден план за куќа може да има и 50 страни, имаш прво архитектура надворешно објектот исток запад север југ нацртан, па имаш основа на подрум (ако правиш) па основа на кат па основа на спрат (колу спратови имаш) па кров, па имаш архитектура на детали, па имаш проект електрика, проект водовод, па статика.
Секој проект треба да биди исцртан од архитект или инженер со соодветна лиценца (имаат тие таму со лиценца А или Б, и секој проект треба да биде со електронски печат (значи аутокад цртеж и ПДФ фајл електронски потпишан од архитектот - инженерот и тие уз сваки проект доставуваат и диплома и лиценца. Покрај цртежи проектот мора да содржи и описи, па предмер. И можат да ти го вратат на доработка или поправка ради секаква ситница или пропуст.
Значи не можеш да најдеш некој “проект“ од интернет и да му покажеш во општина и да кажеш “е ваква куќа ќе правам“ То е доста покомплицирано.
Од ко ќе доставиш сите документи ДУП, проекти, имотни листови..... ќе добиеш дозвола за градба, и ќе си бараш фирма да ти направи. од ко донесоа закон за да мора со фирма да градиш, порано шо беа мајстор, кои работеа, си оформија фирми, по закон мора да имаат градежен инженер (не сум сигурен за архитект) али инженер мора да имаат вработен, и тие по закон можат и смеат да градат али не баш се си има и тука лиценци за нискоградба, високоградба, хидроградба, тунели, мостови и слично... али то не те интересира. Градбата ја надгледува надзорен орган обично инженер градежен кој потпишува ситуации и со тоа вели дека изграденото е во склад со проектот, д ко ќе се изгради објетот се прави технички прием, пак со потписи и печати од фирма од надзор од тебе.... дека објектот е направен по стандарди, и по одобрен проект и со тој документ одиш во општина и добиваш тапија (легален објект)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Во однос на платите и опциите голем дел да граѓани се дискриминирани.
А и кога ќе се пресметаат каматите до крај на кредитот излегува дека си во загуба.
И што е нај трагични 10г не можеш предвремено да го отплатиш кредитот односно ќе треба да го вртиш субвенционирантото.


Поисплатливо е класичен стамбен кредит
Зашто да неможе предвремено да се врати?
Глупо е ова ако стварно е така.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.943
Ama jas vo zakonot ne vidov deka mora firma da ti ja pravi karabina,
utre ke go procitam detalno celiot zakon.
Planovi ima I besplatni, a I toa ispekcija da proveri smetam deka e vo red, ama toa da plakam firma za nesto sto mozam samiot da go napravam, a patem ke me fati I dvojno poskapo ne biva.
Па за да те фати двојно поскапо е муабетот :)
Во капитализмот така оди приказната, нема чиче, вујче, другар, ај прва плоча, ај поѕидај троа сам, па пак собери цела сурија и покриј ја. Имаш еден куп проектантски, градежни, геодетски фирми и од сите тие по една ќе мора да вмешаат прсти во тој објект и да земат дел од колачот, али затоа пак сите ќе треба и да си одговараат за својот дел за да има хепи енд.
Ти објасни како оди целата постапка Лет, да ти текнело некој месец порано, можеби и ќе најдеше некој од овие што ги упишувале и пренаменувале објектите без око да им трепне, али сега тие ќе свират клавир, а ти ќе мора да одиш по автопатот, рампа ставија на патчето за обиколување.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
кои се тие кредитибилни што ќе им биде даден кредит од 50 000 евра ,млади вработени со плата до 900 евра притоа кој ќе ја даде гаранцијата за кредитот ??

пример работиш за 250 евра плата,немаш ништо на твое име,немаат ниту твоите да гарантираат,ниту најдуваш роднина што ќе гарантира и ?? грујо гарантира за тебе ? фирмата каде работиш,некое министерство или остануваш со кратки ракави со полни уши пропаганден материјал
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.242
Поени од реакции
4.437
кои се тие кредитибилни што ќе им биде даден кредит од 50 000 евра ,млади вработени со плата до 900 евра притоа кој ќе ја даде гаранцијата за кредитот ??

пример работиш за 250 евра плата,немаш ништо на твое име,немаат ниту твоите да гарантираат,ниту најдуваш роднина што ќе гарантира и ?? грујо гарантира за тебе ? фирмата каде работиш,некое министерство или остануваш со кратки ракави со полни уши пропаганден материјал
нема да ти одобрат кредит ако немаш ниту приходи ниту жиранти
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ama jas vo zakonot ne vidov deka mora firma da ti ja pravi karabina,
utre ke go procitam detalno celiot zakon.
Planovi ima I besplatni, a I toa ispekcija da proveri smetam deka e vo red, ama toa da plakam firma za nesto sto mozam samiot da go napravam, a patem ke me fati I dvojno poskapo ne biva.
само фирма гради, види делот за изведувач.
http://www.pravdiko.mk/wp-content/uploads/2013/11/Zakon-za-graden-e-prechisten-13-05-2013.pdf
http://www.aerodrom.gov.mk/Upload/Editor_Upload/stranici/Урбанизам/Zakon za gradewe precisten tekst redakciski.pdf
Зашто да неможе предвремено да се врати?
Глупо е ова ако стварно е така.
за секој кредит има утврдено за начинот на отплата и предвремена отплата. Конкретно за ова со владата, помошта мора да се врати. Види најдолу
ПРЕДВРЕМЕНО ВРАЌАЊЕ НА СУБВЕНЦИОНИРАНИОТ СТАНБЕН КРЕДИТ
http://www.kupikukakupistan.gov.mk/cpp.php
кои се тие кредитибилни што ќе им биде даден кредит од 50 000 евра ,млади вработени со плата до 900 евра притоа кој ќе ја даде гаранцијата за кредитот ??

пример работиш за 250 евра плата,немаш ништо на твое име,немаат ниту твоите да гарантираат,ниту најдуваш роднина што ќе гарантира и ?? грујо гарантира за тебе ? фирмата каде работиш,некое министерство или остануваш со кратки ракави со полни уши пропаганден материјал
Ако не ја сметаш ратата (која ќе е поголема од твојата плата дури и за само 50тина квадрати), во старт трошоците се многу големи. Со таква плата тешко да можеш да платиш и учество, провизии, проценки, нотари (сега засега), данок на промет (ако има) и капар за станот или куќата, ако немаш нешто имот продадено или собрано. Те тресат до петици ама така е и за регуларен стамбен кредит. Затоа се повеќе одат под кирија или доградуваат по едно собиче.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Зашто да неможе предвремено да се врати?
Глупо е ова ако стварно е така.
После 10та година без никакви последици можеш да го вратиш пред време кредитот.
Се распрашував,затоа знам и се одлучив за класичен стамбен кредит.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.076
Поени од реакции
3.232
Еве го линкот за 6-те нацрт планови и како што има наброено Лет се има, на мене лично ми се допаѓа само 3-тата куќа.

https://www.dropbox.com/sh/afmoo8guto5pn2b/AADFGyvuk5Eli5GtA59HMazxa?dl=0

А за тоа дека друг морал да ја гради, кога ќе дојде Грујо да се слика во околинава одма ќе отидам лично да му кажам дека законот му е срање.[DOUBLEPOST=1450944642][/DOUBLEPOST]Еве најдов каде пишува дека е должен изградбата и надзорот над изградбата на градби, оваа го пишува во множина малку е нејасно напишано или се мисли на сите видови на градби.

1. Инвеститор
Член 13
(1) Носител на правото на градење е правно или физичко лице сопственик на земјиштето на кое се гради градбата, лице кое стекнало право на долготраен закуп на градежно земјиште, концесионер, носител на правото на службеност заради градба, лице на кое сопственикот на земјиштето или носителот на правото на долготраен закуп на градежно земјиште го пренел правото на градење со правно дело и лице кое се стекнало со право на градење согласно со закон (во натамошниот текст: инвеститор).
(2) Инвеститорот е должен проектирањето, ревизијата на проектите, изградбата и надзорот над изградбата на градби, да го даде на правни лица кои ги исполнуваат условите пропишани со овој закон.[DOUBLEPOST=1450945820][/DOUBLEPOST]Во овој дел е тоа физичко лице без овластување

3. Прекинување на изградбата
Член 133
(1) Градежниот инспектор, односно овластениот градежен инспектор со решение ќе му нареди на инвеститорот да ја прекине натамошната изградба, ако утврди дека:

- изградбата ја врши правно лице без лиценца, односно физичко лице без овластување предвиден со овој закон

Еве оваа за тоа што треба да се плати

(3) Глоба во износ од 3.000 до 5.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за прекршокот од ставот (1) на овој член и на физичко лице - инвеститор.
---------------------------------

Тука прекинувам со анализата и поставувањето на прашањето зошто не можеш самиот да си градиш куќа, оти овој закон е правен за профит на градежни компании,
ама ќе направам се што можам да се смени, сепак е изборна година, а ако не дивоградба:D
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako navistina se saka da se pomogne na mladite pa i na site ostanati ke se ukinat komunaliite ke se vrati samogradbata (ajde neka bide so nekoj stepen na kontrola da ne bide epten basibozluk) i odma da se ukinat raznorazni lazinarod proekti kako kupi kuka kupi stan koi se namesteni samo za javnoadministrativnite fikusi. Cenata na stanovite sama ke si padne poveke nego so se tie subvenciite.Skopje e 80% divogradba, taka sam si pomognal narodot na vremeto. Dobro se znae deka zarabotkite so prodazba i izgradba na novi stanovi vo sk e preku 100%, sto e sramota ako se zeme vo predvid deka prosecna plata e 350e. Ako ne se dozvolelo gradenje na crno pola Skopjani denes pod mostovi ke trebase da spijat, ova e vistinata. Treba odma da se odanocat site nedviznosti so dremat prazni so danok na luksus, i toa taka da gazdite ubavo da gi pece vo gebot, kako so e sekade na zapad. Tamu ako imas prazen prazen stan-kuka, neobraboteno zemjodelsko zemjiste, gradezno zemjiste so ti dreme itn mamata ke ti ja ebat so danoci i odma si prinuden ili da izdavas ili prodavas.
 
Т

Триптико

Гостин
@Toma што се чудиш толку? Сакаш по твое да биде? Најди план, па и од интернет. Оди кај архитект и кажи му: Ова сакам да го градам. Ќе го прегледа, ако треба ќе смени нешто, потпис, печат...ајт у... Работата е да платиш! Кога го градеа City Mall, надзор вршеше фуфица на штикла, минич и шлем на глава. Си го видел тоа? :D И не, не стоеше внатре. Стоеше на 50м од објектот. Ти можеби си подобар градежник од неа, ама таа го има папирот и ќе ти рече: Плати!
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.076
Поени од реакции
3.232
@Toma што се чудиш толку? Сакаш по твое да биде? Најди план, па и од интернет. Оди кај архитект и кажи му: Ова сакам да го градам. Ќе го прегледа, ако треба ќе смени нешто, потпис, печат...ајт у... Работата е да платиш! Кога го градеа City Mall, надзор вршеше фуфица на штикла, минич и шлем на глава. Си го видел тоа? :D И не, не стоеше внатре. Стоеше на 50м од објектот. Ти можеби си подобар градежник од неа, ама таа го има папирот и ќе ти рече: Плати!
Во ред е фуфуца да ми прае надзор, ама не е во ред да ангажирам фирма да го гради обијектот!!! Тоа директно ги дуплира трошоците, а работата ќе биде иста.
Мора да има инспектор кој ќе дојде да провери дали се се гради според планот, за тоа не се бунам!

Сепак мислам дека кај нас со мало частење може да се пројде и без фирма, за куќа зборувам, за поголеми обиекти разбирливо е дека е потребна поголема градежна оператива.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Покрај тоа што не можеш сам да градиш и градежните компании не може се и сешто да граат бидејќи се поделени по лиценци.
Само во Македонија се носат закони во корист на поединци а кога ќе дојде ред за гласање нека ги гласаат тие поединци па ќе видиме колку ќе добијат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Сепак мислам дека кај нас со мало частење може да се пројде и без фирма, за куќа зборувам, за поголеми обиекти разбирливо е дека е потребна поголема градежна оператива.
Co какво частење??
треба да најдеш фирма која иако не ти го направи објектот - ќе ти потпише дека таа го направи и ќе одговара со потпис и печат за направеното. Ако ги фатат - губат лиценца, газдата одговара и може да заглави затвор
Е сега фирмата кога ќе ти даде дека го изградила објектот, мора и во книговодство да го помини и плати данок на заработката. - и то ти треба да го платиш ваљда нема од свој џеп да ти го плаќаат,
Фирмата мора да направи и фиктивни градежни дневници па кој ден што правела па материјал кој уградила и колку и за то треба да имаат испратници, фактури, налози папири и платени даноци, и то ќе треба да го покриваш, следно иде надзорниот орган кој мора да замижии потпиши дека бил видел непостоечка фирма да градела со материјал кој лажно го прикажала и со ризик да оди затвор и изгуби работа ако го фатат, е треба да пазиш и од градежна инспекција која може да ти прати некој комшија па на лице место да утврди дека ти градиш а не фирма, па и нив треба да ги подкупиш да направат лажен записник а ако ги фатат летаат од работа и добиваат кривична пријава
се на се 10-15 иљади евра частење и поткуп би ти завршило работа да можеш сам да си кренеш куќата
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom