Крушево

Член од
12 април 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
godinava bev tripati i veruvajte pak mi se ide.....ima neso posebno vo gradot,barem jas taka go custvuvam:wink:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
апочнува „Крушево етно град“
Дарко Штаргоски Коментари (0)


19.07.2009 19:18



Чети од комити и Турци го запоседнаа Крушево, овој град се врати во времето на Илинденското востание.

Од денес па се до средината на август ќе трае проектот „Крушево етно град“. Според организаторот, Крушево ќе стане гордост на Македонија како прв целосен етно град во Европа.

„Овој културен, историски туризам е многу сега интересен во светот и ја имам таа чест да кажам дека после 20 години втор пат BBC world доаѓа во Македонија специјално за да го сними овој проект“, изјави Ранко Петровиќ, автор и режисер на проектот.

Се ќе се случува на улиците на Крушево каде е вклучено целото локално население, симулирани борби, сцени од Востанието, а младите луѓе облечени како турци и комити се обучиле да бидат и туристички водичи.




„Пред се значи ќе бидат исценирани сцени од минатото на Крушево, историски факти, но прикажани на еден духовит начин за да можат туристите кои ќе дојдат и сите посетители едноставно да се забавуваат“, вели Калиопи Бојчиноска, директор на Музеј Крушево.

Туристите воодушевени од идејата.

„Манифестацијата е одлична, ова е супер, ќе се привлечат туристи сега крушево и секако стана многу познато“, велат посетителите.

Кулминација проектот се очекува да доживее за време на илинденските празници.

А1

Би сакал ако некој оди во овој период во Крушево да напише два три збора за овој пилот проект

Znae li nekoj sto bidna so proektot za renoviranje na hotelot ilinden...
3D animaciite govorat za eden mnogu ambiciozen proekt ..

 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Ај да ги замолам крушевчаниве да ми пише некој пп да прашам нешто. PLS
Btw да не бидам off topic немам зборови за градот, одличен е
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Не сум крушевчанец, ама можда би можел да ти помогнам. :)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mnoguuuuuuuu mi se dopadna Krusevo i kako malo gradce i lugjeto se osekav epten dobro prifatena pomegju krusevcani heheh:pipi:
 
Член од
4 мај 2010
Мислења
18
Поени од реакции
2
Не знаев каде да ја вметнам темава,а наменета е за некој од Крушево да ми направи една услуга???Јас сум од Скопје и слушнав за некое дрво кое го имало само во Крушево и неговите гранчиња се користеле за лек против камен во бубрези или жолчка. Затоа што тука во Скопје не ми кажуваат ниту кој вид на дрво е, ниту кој ги продава ,еве јас да прашам некој од Крушево да се распраша да не ги фрлам парите во ветер, зашто прилично се скапи,и дали има некоја вистина во ова или се надевам залудно.Ќе ве молам било кој ако има некоја информација пишете ,ќе ви бидам благодарна.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Не знаев каде да ја вметнам темава,а наменета е за некој од Крушево да ми направи една услуга???Јас сум од Скопје и слушнав за некое дрво кое го имало само во Крушево и неговите гранчиња се користеле за лек против камен во бубрези или жолчка. Затоа што тука во Скопје не ми кажуваат ниту кој вид на дрво е, ниту кој ги продава ,еве јас да прашам некој од Крушево да се распраша да не ги фрлам парите во ветер, зашто прилично се скапи,и дали има некоја вистина во ова или се надевам залудно.Ќе ве молам било кој ако има некоја информација пишете ,ќе ви бидам благодарна.

Баце незнам за во крушево али..бабами се излечи со една вода.. Пролон се вика..од скопје од Веро ја купи, а ваљда и во поголемите маркети ја има,од таа пиеш и таа ги кршела камчињата некако и преку мочка све иде аут..:eek:ftopic:

Успат ме занима...во Крушево последен пат бев за Илинден..си поминав феноменално,догодина со појќе пари у џеб неможев да се изнакупуам годинаа...него муабетот ми беше..тоа подобранците шо летаа, могуче ли е да отидиш да си платиш и со иструктор да се манеш еднаш од високото ...ама за илинден ..не друг ден..друг ден знам дека може...:salut:
 
Член од
29 октомври 2010
Мислења
34
Поени од реакции
7
Многу често одам, луѓето се феноменални, има и некои исклучоци како и секаде... Али вака у глобала е совршено, само таму можам да се тргнам од проблемите и да не мислам на ништо, кој бил знае!
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
51
Поени од реакции
7
Топ е у Крушево бе!!!! ...само пуно цинцари има...:baeh:
Сум бил у Крушево како комита на коњ, и тоа До Крушево На коњ тргнувајки од Скопје, за Илинден...има една дискотека таму „мон ами“ мислам дека се викаше.....каков провод сум имал таму....ќе треба 5 страни за да опишам...
Крушево абер пристигна...
Што ти сметаат Власите на тебе? Баш се гостопримливи и добронамерни луѓето таму, и Македонци и Власи.
 
Член од
5 јули 2011
Мислења
310
Поени од реакции
122
јас сум од крушево ама искрено ми се гади од градов нема живот нема работа нема салам човек толку крушево ке биди пустина за најмалце 5 год
 

Kajgana Shop

На врв Bottom