Крушево

Романтичар

Се хранам масно и навивам гласно!
Член од
10 јануари 2006
Мислења
125
Поени од реакции
0
Просто не ми се верува дека не е отворена тема за еден од најубавите македонски градови, највисокиот град на Балканот и еден од највисоките во Европа, жариштето на Илинденското востание и центарот на првата република на овие простори.

За почеток неколку фотки...











Прекрасно, фантастично градче! Кој не бил, не знае што пропушта. :icon_bigg
 

Anchi

UNTOUCHABLE
Член од
18 декември 2005
Мислења
349
Поени од реакции
0
uf...bev minatata zima...i gratche kako gratche mi beshe interesno..ubavi kucichki...dobar pogled od povisoko:)..ama posle 3 dena mi beshe mnooooooogu dosadno.Nema sto da se pravi tamu. Ima samo nekolku kafici (ili barem jas vo 2-3 bev)...2-3 ulichki...2-3 prodavnichki...i toa e se`.Sreca raboteshe zicharata..pa ...:)
Ama se` na se`...aj lajk it:)

btw..kako pominavte sega za novogodishnite praznici i ovaa zima...imase mnogu turisti ili...? Zicharata raboti li? (se nadevam deka nekoj krushevchanec ke me informira:) )
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
bef u krushevo pred 4 godini u 8mo moze pred 5 neznam toa zimo si projdof super najbolje mnogu extra posho u mavrovo e jebiga samo skopjani ovde imash od cela makedonija!!! inache kukichkite se premnogu interesni i normalno mora da ide da se vidi spomenikot za ilindensko vostanie i da se vleze unutre da se vidi se sho ima tamu i da dobro e za skijanje
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Градчето е ок, али луѓето се катастрофа....сељачишта кој од кој! Бев пред една год и прилично лошо си поминав заради тоа што се се некои ФАЦКИ! Катастрофа....да ти се згади.....
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
ЃАВОЛЧЕ напиша:
Градчето е ок, али луѓето се катастрофа....сељачишта кој од кој! Бев пред една год и прилично лошо си поминав заради тоа што се се некои ФАЦКИ! Катастрофа....да ти се згади.....
Не знам на кого си налетала, ама Крушевчани по дифолт се гостопримливи! Е сега парашње е и твоето однесување, ако си се правела „кучка“, нормално дека така ќе се однесуваат со тебе.
Еве јас те поканувам да дојдеш уште еднаш и се надевам дека ќе си го промениш мислењето.
И за крај еве неколку слики од оваа зима и пролет, бидејки овие што се ставени се постари:


 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Јас не реков дека не се гостопримливи....прочитај си уште еднаш што напишав, народот вака не ми се свиѓаше(тој што го видов)
А за моето однесување, мирна ми е совеста зошто никогаш не сум гледала, демек јас сум од скопје и сеа вие сте провинцијалци- тоа никогаш не сум го мислела...
Фала за поканата....некогаш ке дојдам, само не знам кога, сега за сега не ми се прави меракот
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Топ е у Крушево бе!!!! ...само пуно цинцари има...:baeh:
Сум бил у Крушево како комита на коњ, и тоа До Крушево На коњ тргнувајки од Скопје, за Илинден...има една дискотека таму „мон ами“ мислам дека се викаше.....каков провод сум имал таму....ќе треба 5 страни за да опишам...
Крушево абер пристигна...
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
ЃАВОЛЧЕ напиша:
Јас не реков дека не се гостопримливи....прочитај си уште еднаш што напишав, народот вака не ми се свиѓаше(тој што го видов)
„али луѓето се катастрофа....сељачишта кој од кој!“
Еве ако не памтиш што си напишала, еве ти па ти читај! Само не знам што подразбираш под “сељачишта кој од кој!“. Баш ме интересира која ти е дефиницијата за сељачишта?
И уште нешто:
“ демек јас сум од скопје и сеа вие сте провинцијалци- тоа никогаш не сум го мислела...“,
можеби не си го мислела, ама ти го рече тоа, не јас!
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
добро ако сум рекла сељачишта не значи дека не се гостопримливи сваќаш?Ти тогаш за гостопримливоста се фати...
Дефиниција нема да ти кажувам зошто не верувам ни дека постои...како и овде, во скопјево што има така има и во други градови,не треба затоа да се буниш, само што таму ми се видоа повеке
А тоа за провинцијалци бла бла..... јас те сватив дека затоа ми збориш кога ми пиша ПРАШАЊЕ Е И ТВОЕТО ОДНЕСУВАЊЕ.Јас така го сватив тоа, а ти не знам на што си мислел!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
ЃАВОЛЧЕ, јас сум скопјанец со колена наназад како што ретко кој скопјанец е и никогаш себеси не би си дозволил да наречам некого „сељачиште” поради тоа што живее во помало место од Скопје. Најпосле, ако гледаме така според твојот резон сите кои не се скопјани во Македонија во споредба со нас се сељачишта, нели? Ама јас воопшто нема да се согласам со тоа! Местото на живеење не го детерминира карактерот на човекот...локалниот менталитет е нешто сосема друго кое можеш или воопшто немораш да го прифатиш при тоа без да даваш навредливи и понижувачки коментари.
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Еве нешто позитивно во Крушево, имено како донација од ФФМ, деновиве во центарот на Крушево беше поставено мини игралиште за фудбал и кошарка. Ако не друго, барем младите да се завртат кон нешто позитивно како што е спортот, за разлика од се поприсутните девијантни појави кај младите. Благодарност до господинот Хаџиристески, Претседател на ФФМ и локалната самоуправа на чело со Градоначалничката.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Mnogu ubavo gradche e Krushevo, sekoja godina idam na skijanje tamu. Samo nema zivot, pusto mesto :(
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Stefanos_M напиша:
Mnogu ubavo gradche e Krushevo, sekoja godina idam na skijanje tamu. Samo nema zivot, pusto mesto :(
Ееееееееееее, а да знаеш нас што живееме тука како ни е...
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Тошка на серва

Пред некој ден во темата за Крушево пишав дека во центарот на градот се постави мини игралиште за фудбал, кошарка и одбојка, донација на UEFA преку ФФМ. И вчера сретнав една позната личност како игра одбојка на истото.
Еве ја првата фотографија, (на серва):



Ако не можете да погодите за кого се работи, еве ја и втората, малку од поблиску:



Сега сигурно погодивте, се работи за Тоше Проески.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Крушево?

Свиено како гнездо во Бушовата Планина, Крушево претставува највисока градска населба во земјава и е една од највисоките на Балканот. Кога ќе го направите првиот чекор на почвата на Крушево, вдишете длабоко. Наполнете ги градите со ретко квалитетен воздух, кој ви го нуди градот што се издига на надморска височина од 1.250 метри и кој нема развиена индустрија.
Вториот чекор е да заборавите на модерните елементи на вашето секојдневие: брзо живеење, сообраќаен хаос, модерни кафулиња, прегласна музика, ексклузивни бутици. Крушево е место за лезет кафе, ќеиф муабет, арно локумче и други салтанати.
Бели куќи во сини облаци
Првата слика што ќе биде овековечена благодарение на вашето сетило за вид е совршениот спој на планинскиот пејзаж и автентичната архитектура. Крушевската куќа е највпечатливиот елемент од блиц-фотографијата. Таа е сведок за времето кога овој град бил трговски развиен и за периодот на печалбарството. Развиената трговија овозможувала ”извоз” на занаетчиските производи, но и ”увоз” на култура, навики, цивилизациски придобивки.
Нема да ве заобиколи и испреплетеноста на двете култури: влашката и македонската. Градската населба никнува на местото каде што наназад низ вековите постоело село. Во XVIII век бегајќи од уништеното Москополе свое засолниште тука наоѓаат Власите. Во периодот на големите миграции, се населуваат и Мијаците - македонско население од западниот дел на Македонија. Власите го донеле москополското културно богатство и навики, а Мијаците, наделеку прочуени по копаничарството и фрескоживописот, на Крушево му го подариле градителството.
Влијанието на различните култури и изнаоѓањето на формулата за заедничко живеење се најдоброто нешто што можело да му се случи на Крушево.





 

Kajgana Shop

На врв Bottom