Крива Паланка

S

Sagan

Гостин
Трагедија на магистралниот пат Крива Паланка-Деве Баир

Во понеделникот, ден по ‘‘Велигден‘‘, на магистралниот пат Паланка-Деве Баир, се случи тешка сообраќајна незгода, како резултат на што, од здобиените повредите, почина тригодишно дете. Несреќата се случи околу 11 часот, кога патнички автомобил, движејќи се кон граничниот премин, налета на детето, кое незабележувајќи дека од лево му доаѓа автомобил, се обиде да ја помине улицата. Сведоците велат дека автомобилот не се движел пребрзо и несоодветно, туку малиот бил невнимателен и одненадеж истрчал на патот.

Градот е потресен од несреќата и не може да верува на зачестеноста со која мали деца гинат по патиштата поради тоа што родителите им дозволуваат да се движат крај автопатот и магистралните патиштата.

Според изворот, детето било веднаш префрлено во градската болница, но бидејќи таму немало лекар да му помогне и ОТКАКО ИЗГУБИЛЕ ПОЛОВИНА ЧАС ВО ЧЕКАЊЕ, со амбулантно возило се упатиле кон Клинички во Скопје, но малиот на пат, во близина на Куманово им подлегнал на повредите.

Сево ова ме тера да го поврзам настанот со темата за атеизмот и да побарам одговор на прашањето ‘‘Ако има Бог, зошто му се мали деца кои уште не разбрале ништо за животот?‘‘ Ако има бог, зарем тој е толку зол и безмилосен??? Рацете ми се тресат, а некои букви ги прекуцувам по 3-4 пати, не од нервоза, туку од бес!!! Што прават луѓето со своите деца и како дозволуваат Бог да им ги чува???

Аман бре луѓе, па ден по Велигден беше. Ебати големиот ден, ебати!!!
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
AAA! Ne sum pishal jas nishto za Kriva Palanka do sega! Leleeee se izvinuvam!:kesa:
Denes sum bil tamu, i moram da priznam mnogu najubavo si projdov, planchani se pokazaa extra, pogotovo palanchanki. LoL! Ne za dzabe se poznati kako najgolemi merakliki, ne za drugo znaat da ti napravaat golem merak. hehehe! Ruchek po obichaj vo 'Bella casa'! A bre zivi ubajni, ne mi se vrakashe nazad, shteta shto nemav mnogu vreme, ustavri nemav uslovi da trknam do Manastirot Sv. Joakim Osogovski ama aj naredniot pat. Pozdrav... Till next excuse!:salut:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
jas ne znam nisto za kriva palanka
Е наместо ти е негативата репутација бе! Уште да се пофалиш дека не знаеш. Едноставно нели, срамота!
Морам да напоменам, од пред 2 дена дека: 'Планчанки се прогласени за најдобри Македонки за оваа година'. Тоа чудо од девојки еј, немаат којзнае колкав процент на убаво население ама некаков шмек и шарм и привлечност и позитивност и .... појма немам што друго да кажам. Едноставно исто вака ќе останете без зборови ви гарантирам!Било, било ама ова нивното не било. Ако не сте пробале, ви препорачувам да одите да пробате. Под точка ХИТНО и ОБАВЕЗНО!:toe:
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
за среќа сум пола паланчанец и се гордеам со тоа.само уште да научам фурнички
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Супер гратче,многу пати одам таму имам и вила а и фабрика,btw татко ми е од таму.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Истооо пола паланчанец, по татко...:):):)
И јас исто.

И покрај тоа што сум роден и живеам во Скопје, искрено убаво се чувстувам кога ќе го почувствувам убавиот Кривопаланечки чист воздух.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
palanka naj-koska grad.... GORD SUM STO SUM PALANCANEC!!!!!!! samo 1 zabeleska iam... GRADOT E MNOGU MONOTON ZA MLADATA POPULACIJA!!!!!!!!!!
 
А

Ајсшутер

Гостин
На мајками татко и мајка во К.Паланка живееле порано исто така и на татко ми,значи и јас имам Паланечко потекло,роднини еден куп иам таму :smir:
 

ninanajna

Ice Girl
Член од
15 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
12
И јас имам потекло од таму татко ми е роден, ама за живеење не ми се свиѓа само за прошетка,,одам 3-4 пати годишно сега пак ќе одам на 28 има многу народ
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
и јас имам потекло од паланка
и се гордеам со тоа:pipi:
повеќето паланчани се високи и слаби па затоа и јас го имам наследено тоа:)

а идам често во гиновце во паркот
ааа ми се идееее пак:vozbud:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Без навреда ама мене Паланка воопшто не ми се допага.Имам многу лошо искуство со паланчани моѓеби не сум ги сренала вистинските, можеби тие что ги сретнав се пограчните но сепак дпбив многу многу лоч впечаток за градот и за народот единствено што ми се допага таму тоа е манастирот.:toe::toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom