Креационизам наспроти еволуционизам

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Da i toa e kreacionizam. Se diskutiralo ova nanazad.

Primer prais genetski izmenet vid koj ti pomaga u unistuvanje na odeden stetnik u zemjodelie.

Toa e evolucija ili ne?

Intervencija od strana sto e?

Itn...

Eden kup prasanja.
Зависи од чија перспектива гледаш. Ако гледаш од човечка НЕ, али ако гледаш од перспектива на штетникот ДА. Зошто? Па штетникот појма нема за тоа што се' сме ние моќни и тоа на нив им изгледа ко еволуција, природно.
Така и со нас паралелата за “лабораторија“, нели?[DOUBLEPOST=1410445642][/DOUBLEPOST]
Штом Бог, преку пророците, вели дека живееле, немам дилема дали живееле или не.
Да, живееле.
рекла казала
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Еве има постручни од мене да дискутираат за абигенезата.

А одговорот е баш како што треба а тоа што не ти се допага е да ти кажам твој проблем.
И ти кажав јас лично сегоаш ке го земам тврдењето на некој научник за порелевантно отколку на некој креатионист.
Одговор во однос на поставеното од мене прашање не даде, а некакви нергументирани обвинувања, кои дури немаат врска со од менепоставеното прашање.
Штом немаш одговор на поставено прашање подобро не се обидувај да го разводнуваш, со несврзани мислења.[DOUBLEPOST=1410456669][/DOUBLEPOST]
Eве ви лесен и разбирлив текст за биогенеза и абиогенеза:

http://hrsbstaff.ednet.ns.ca/psgeddes/BIOL11/microscope/BIOGENESIS vs ABIOGENESIS.pdf
Прашањето е како со СВОИ зборови ја објаснувате абиогенезата(или воопшто настанокот на животот), и во кој дел таа е порелевантна во однос на Адамовото создание.
Копи-пејст линкови, така ли си го објаснуваш настанокот на животот?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Василевата е подолга се извршува во неделите на велики пост(освен цветници), на 14(01) Јануари, и на Божиќ и Богојавление(ако се во недела).
Извршувачот е еден, а да сослужуваат може многу.
Надополнувањето е заради дефиницијата што ти ја пиша Мики, улогата на извршувачот и хорот ти ја пишав во првиот пост- не читаш.
Туку ти нешто како не се криеш од прашањево http://forum.kajgana.com/threads/Креационизам-наспроти-еволуционизам.24158/page-433#post-6830976
Ме пренасочуваш и овде, каде моето размислување е многу пошироко од овде понуденото. И ќе ја упропастам темата ако сериозно се приклучам.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.908
Прашањето е како со СВОИ зборови ја објаснувате абиогенезата(или воопшто настанокот на животот), и во кој дел таа е порелевантна во однос на Адамовото создание.
Копи-пејст линкови, така ли си го објаснуваш настанокот на животот?
Во линкот убаво пишува како абиогенезата е неодржлива и дека се темелела на погрешни претпоставки како што е спонтаното самораѓање (абиогенеза), бидејќи тогашните научници од античките времиња па сѐ до 19. век сѐ уште не знаеле за микроорганизми, ларви, оплодени јаце-клетки, спори и слично (а не знаеле бидејќи сето ова било невидливо за голо око, а тие немале микроскоп), верувале дека живите организми настануваат од нежива материја и ним им се чинело дека змиите и жабите се раѓаат од крајбрежното блато, стаорците и глувците настануваат во ѓубре и црвите се раѓаат од складираните жита или од друга храна како што е расипаното месо.

Франческо Реди и Луј Пастер со своите експерименти опишани во линкот ѝ нанеле конечен удар на заблудата наречена спонтано самораѓање (абиогенеза) и дошле до заклучок дека живото настанува само од живо (биогенеза).

Види во Симболот на Верата:

И во Светиот Дух, Господ, кој живот твори
Καὶ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, τὸ κύριον, τὸ ζωοποιόν

Што не е јасно овде?
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Одговор во однос на поставеното од мене прашање не даде, а некакви нергументирани обвинувања, кои дури немаат врска со од менепоставеното прашање.
Штом немаш одговор на поставено прашање подобро не се обидувај да го разводнуваш, со несврзани мислења.
Одговор не дадов???
Абе ај. Сериозно???
На прашањето зошто Абиогенезата ја зизмаме за порелевантна од Адамовото создадение не знам колку пати ти одговорив али ниеден одговор не ти се свигаше и пак се вртеше назад у круг да добиеш одговор на првиот дел од прашањето кое ти кажав дека не го коментирам од проста причина што ниту една научна теорија не се објаснува со свои зборови освен ако не си длабоко упатен во неа.
Јас абиогненезата не сум ја проучувал до тој степен.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Види во Симболот на Верата:
И во Светиот Дух, Господ, кој живот твори
Καὶ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, τὸ κύριον, τὸ ζωοποιόν
Што не е јасно овде?
(y) Единственото јасно.[DOUBLEPOST=1410605334][/DOUBLEPOST]
Одговор не дадов???
Абе ај. Сериозно???
На прашањето зошто Абиогенезата ја зизмаме за порелевантна од Адамовото создадение не знам колку пати ти одговорив али ниеден одговор не ти се свигаше и пак се вртеше назад у круг да добиеш одговор на првиот дел од прашањето кое ти кажав дека не го коментирам од проста причина што ниту една научна теорија не се објаснува со свои зборови освен ако не си длабоко упатен во неа.
Јас абиогненезата не сум ја проучувал до тој степен.
Не работата дали ми се свиѓал одговорот, а дали ти истиот можеш да го аргументираш или е продукт на твои субјективни размислувања. Аргумент кого угнетила Православната црква и специјално како тебе те угнетила невидов.
Штом не си ја проучувал, во ред.[DOUBLEPOST=1410605581][/DOUBLEPOST]
Ме пренасочуваш и овде, каде моето размислување е многу пошироко од овде понуденото. И ќе ја упропастам темата ако сериозно се приклучам.
Еве на друго местоhttp://forum.kajgana.com/threads/Прашања-до-Атеистите-ii.66359/page-329#post-6838881
се надевам дека ти одговара сега.Распали.
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Во ред, кај што ти одговара, таму искажи се.
Никаде. Премногу (само јас и ти да пробаме да дискутираме, ми требаат бар на мене стотици страни плус твоите, па плус објаснувањата и дообјаснувањата, ауууу) има за зборење. А со вас верниците ми е мрско да се докажувам само затоа што тоа е една од опциите. Вие од прва ако не е според библијата го отфрлате (и тоа на само 3-4-5-6 страни). Вие отфрлате сосема други, очигледни овоземни докази и сознанија, а не па тек за некакви опции. Немате капацитет.
Плз, друг пат за ова не ме прозивај.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Никаде. Премногу (само јас и ти да пробаме да дискутираме, ми требаат бар на мене стотици страни плус твоите, па плус објаснувањата и дообјаснувањата, ауууу) има за зборење. А со вас верниците ми е мрско да се докажувам само затоа што тоа е една од опциите. Вие од прва ако не е според библијата го отфрлате (и тоа на само 3-4-5-6 страни). Вие отфрлате сосема други, очигледни овоземни докази и сознанија, а не па тек за некакви опции. Немате капацитет.
Плз, друг пат за ова не ме прозивај.
Јас побарав само твое мислење. Ти велиш за да ја опишеш со свои зборови абиогенезата ти требаат 3-4-6 страници, па повели.Ако не знаеш ништо за абиогенезата подобро да не се јавуваше,а не вакви смешни изговори да пишуваш.Во однос на прифаќање или отфрлање и ти кога прашуваш нешто за христијанството, знам дека не го прифаќаш однапред одговорот но сепак ти пишувам- тоа е целта да се стимулираме да мислиме.Јас немислам да ја докажувам твојата невера, зарем ти си мислиш дека можеш да ме разубедиш во мојата вера? Ако тоа ти е целата на форумов си ја утнал.
Поверувај секогаш кога ќе забележам дека прашуваш нешто за христијанството ќе бидеш прозван од мене за ова прашање, додека не видам што мислиш.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас побарав само твое мислење. Ти велиш за да ја опишеш со свои зборови абиогенезата ти требаат 3-4-6 страници, па повели.Ако не знаеш ништо за абиогенезата подобро да не се јавуваше,а не вакви смешни изговори да пишуваш.Во однос на прифаќање или отфрлање и ти кога прашуваш нешто за христијанството, знам дека не го прифаќаш однапред одговорот но сепак ти пишувам- тоа е целта да се стимулираме да мислиме.Јас немислам да ја докажувам твојата невера, зарем ти си мислиш дека можеш да ме разубедиш во мојата вера? Ако тоа ти е целата на форумов си ја утнал.
Поверувај секогаш кога ќе забележам дека прашуваш нешто за христијанството ќе бидеш прозван од мене за ова прашање, додека не видам што мислиш.
Прочитај го мојот претходен пост и ќе ја увидиш грешката со црвениот болд.
Или ако е премногу комплицирано ќе ти напишам вака: Ми требаат стотици страни само да ги напишам своите размислувања околу креационизмот и абиогенезата, без да правам компарации.
П.С. Те молам немој вака да ми претиш, ме исплаши, многу си страшен
. :notworthy:
П.П.С. ТИ никогаш нема да видиш што јас мислам за ова!!!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
До 2050-та ќе еволуираме во нов вид на луѓе?!


Истражувач од институтот Global Brain, Кадел Лест, тврди дека луѓето поминуваат низ голема „еволутивна транзиција“.



За помалку од четири децении, ќе живееме подолго, ќе добиваме деца на постари години и ќе се потпираме на вештачката интелигенција за да ги извршуваме дури и најсекојдневните задачи.

Ова го предвидува научникот Кадел Лест, кој работи на институтот Global brain, тврдејќи дека дека луѓето поминуваат низ голема „еволутивна транзиција“.

Според него, таа промена е толку значајна што може да се спореди со еволуцијата на мајмуните до поразвиените видови на примати и човекот.

- Кога вие ќе имате 80 или 100 години, животниот век ќе биде многу поголем од оној на нашите баби и дедовци, вели Лест, кој прогнозира дека најголемиот дел од времето ќе го поминуваме во виртуелната реалност.



Некои еволуционисти веруваат дека луѓето ќе успеат да го доживеат дури и 120-от роденден и тоа за помалку од половина век.

Имено, една од претпоставките на еволуцијата е тоа што мозокот повеќе расте, а на организмот му е потребна поголема енергија и време да го достигне својот полн потенцијал, што се одразува и на репродукцијата, која сè повеќе се одложува.

- Светската популација моментално е во потполен хаос. Но, во оваа криза постои и прилика. Апокалипсата може да стане метаморфоза. Мислам дека следниот систем кој ќе го создаде човештвото би можел да биде многу пософистициран и праведен, за разлика од нашата сегашна цивилизација, вели Лест.

Тој додава дека луѓето во иднина ќе можат да го „паузираат“ нивниот биолошки часовник со помош на технологијата, а дека промените веќе се одвиваат.

 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Прочитај го мојот претходен пост и ќе ја увидиш грешката со црвениот болд.
Или ако е премногу комплицирано ќе ти напишам вака: Ми требаат стотици страни само да ги напишам своите размислувања околу креационизмот и абиогенезата, без да правам компарации.
П.С. Те молам немој вака да ми претиш, ме исплаши, многу си страшен
. :notworthy:
П.П.С. ТИ никогаш нема да видиш што јас мислам за ова!!!
Не фарбуј букви туку мисли. Како еден твој истомисленик кој прво како тебе се фалеше деака многу знаел по тоа прашање за на крај да рече еве нека каже некој друг. Ако имаше абер од прашањево ќе пишеше ама веројатно абер си немаш па вака инфантилно се вадиш.
П.С немој да се глупираш а одговори на поставено прашање и не се расправај како теткица а мисли.
П.П.С Затоа што веза немаш, знам, но ќе те потсетувам сепак.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
До 2050-та ќе еволуираме во нов вид на луѓе?!


Истражувач од институтот Global Brain, Кадел Лест, тврди дека луѓето поминуваат низ голема „еволутивна транзиција“.



За помалку од четири децении, ќе живееме подолго, ќе добиваме деца на постари години и ќе се потпираме на вештачката интелигенција за да ги извршуваме дури и најсекојдневните задачи.

Ова го предвидува научникот Кадел Лест, кој работи на институтот Global brain, тврдејќи дека дека луѓето поминуваат низ голема „еволутивна транзиција“.

Според него, таа промена е толку значајна што може да се спореди со еволуцијата на мајмуните до поразвиените видови на примати и човекот.

- Кога вие ќе имате 80 или 100 години, животниот век ќе биде многу поголем од оној на нашите баби и дедовци, вели Лест, кој прогнозира дека најголемиот дел од времето ќе го поминуваме во виртуелната реалност.



Некои еволуционисти веруваат дека луѓето ќе успеат да го доживеат дури и 120-от роденден и тоа за помалку од половина век.

Имено, една од претпоставките на еволуцијата е тоа што мозокот повеќе расте, а на организмот му е потребна поголема енергија и време да го достигне својот полн потенцијал, што се одразува и на репродукцијата, која сè повеќе се одложува.

- Светската популација моментално е во потполен хаос. Но, во оваа криза постои и прилика. Апокалипсата може да стане метаморфоза. Мислам дека следниот систем кој ќе го создаде човештвото би можел да биде многу пософистициран и праведен, за разлика од нашата сегашна цивилизација, вели Лест.

Тој додава дека луѓето во иднина ќе можат да го „паузираат“ нивниот биолошки часовник со помош на технологијата, а дека промените веќе се одвиваат.


Donald.

посочениов текст ми звучи како некоја „њу ејџ„-футуристичка компилација...

Се‘ што е погоре посочено, многу е веројатно дека и ќе биде, но не затоа што тоа е незибежен еволутивен процес, кој делува „слепо и бесцелно„, туку затоа што денешните технотрони богови го насочуваат Светов и животов токму во тој правец: ѓоамити еволуција на човекот и ѓоамити технолошки напредок, кој се сведува на дебилизација на луѓето (очигледна уште денес!), каде луѓето ќе станат деперсонализирани живи битија, на ниво пониско од нивото од растенијата, и кои ќе бидат потполно зависни од „напредната„ технологија.

Еден вид „матрикс„...

Денешните теолози укажуваат на скорешнината, до која постепено ќе се брише разликата меѓу објективната реалност и фикцијата и нивно слевање во „едно и исто„, после кое следи востоличувањето на нечестивиот и неговиот смртен слуга.
 
D

Daedalus

Гостин
Donald.

посочениов текст ми звучи како некоја „њу ејџ„-футуристичка компилација...

Се‘ што е погоре посочено, многу е веројатно дека и ќе биде, но не затоа што тоа е незибежен еволутивен процес, кој делува „слепо и бесцелно„, туку затоа што денешните технотрони богови го насочуваат Светов и животов токму во тој правец: ѓоамити еволуција на човекот и ѓоамити технолошки напредок, кој се сведува на дебилизација на луѓето (очигледна уште денес!),
Истата онoј напредок кој ти овозможува да седиш на компјутер и да пишуваш на форумов, да имаш фрижидер, бојлер, машина за перење, квалитетна медицинска опрема и ред други подобности кои ти ги користиш секојдневно? Не ги користи бе Мики, stay sharp :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom