Креационизам наспроти еволуционизам

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Сталкерот,

еден убав ден, ко‘ ќе порасниш, ќе почниш да разликуваш „форма„ од „содржина„.

Формалниот „напредок„, во кој живее Светов, има за последица невидено и неповратно арчење на материјалните ресурси од Земјава, како и во историјата непознато ниво на општо планетарна загаденост.
Мики нерационалното искористување на ресурсите предизвикува несакани и непријатни последици како што е загадувањето.

Него Мики, некој ден, не толку далеку во иднината од денес,коа ќе подостариш ќе имаш можност да бираш помеѓу медицинскиот напредок и црковната догма. Шо ќе избереш? Доктор или поп?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дали под креационизам потпаѓа и мојот омилен матрикс? Или уште една интересна теорија дека сме ние овде на замјава некаква лабораторија на “некои“, па дека си играат играчки со нашите гени, еволуцијата и сл работи?
Се' додека е прифатено само како “бог“ креационизмот, до тогаш и ќе постои очигледното.....библија:ТЕ[DOUBLEPOST=1410442077][/DOUBLEPOST]
Мики, големо прашање е ДАЛИ навистина живееле 900 години
Ако се потврди тоа, тогаш и може да се земе во предвид некаквото библиско објаснување, а сега за сега е рекла-казала тоа со 900год
Da i toa e kreacionizam. Se diskutiralo ova nanazad.

Primer prais genetski izmenet vid koj ti pomaga u unistuvanje na odeden stetnik u zemjodelie.

Toa e evolucija ili ne?

Intervencija od strana sto e?

Itn...

Eden kup prasanja.[DOUBLEPOST=1410442675][/DOUBLEPOST]
ќе имаш можност да бираш помеѓу медицинскиот напредок и црковната догма. Шо ќе избереш? Доктор или поп?
Kad ja umrem draga
Ti ne zovi popa
Neka mene moja
Mafija pokopa

 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики нерационалното искористување на ресурсите предизвикува несакани и непријатни последици како што е загадувањето.
Сталкерот,

денешниот „напредок„ се заснова само на една работа: испумпувај, копај и арчи неограничено!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Da i toa e kreacionizam. Se diskutiralo ova nanazad.

Primer prais genetski izmenet vid koj ti pomaga u unistuvanje na odeden stetnik u zemjodelie.

Toa e evolucija ili ne?

Intervencija od strana sto e?

Itn...

Eden kup prasanja.
Дефинитивно не е еволуција.Генетски инжинеринг.Еден вид на вештачка селекција.Од страна на човекот.:P
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Него Мики, некој ден, не толку далеку во иднината од денес,коа ќе подостариш ќе имаш можност да бираш помеѓу медицинскиот напредок и црковната догма. Шо ќе избереш? Доктор или поп?
Докторот не ме спасува од смртта, а попот не ми гине...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако се потврди тоа, тогаш и може да се земе во предвид некаквото библиско објаснување, а сега за сега е рекла-казала тоа со 900год
Штом Бог, преку пророците, вели дека живееле, немам дилема дали живееле или не.
Да, живееле.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ako e golem zbor...Pr: Akoe bev kako superman......!

Toa za medicinata e tacno ....Porano se umiralo od nastinka...Denes presaduvame organi.....Porano umirale pred 50 setata...Denes se raboti do 65 tata...isto i so religijata....Porano lecelea ..ups greska...i denes ne .....se e isto miki zavisi kako go gledas....!

Da mudro rece vladikata kliment i se kaci vo mercedesot...posto konjska kocija ne se sovpaga so ortodoxnite parametri za raj na zemjava i bezbednosta zaedno so komfortnosta...!
SuBZero,

зашто не си олку бучен и кога ти поставувам прашање, а?...:sneaky:

А вака е по лесно: сам прашал-сам одговороил.[DOUBLEPOST=1410442986][/DOUBLEPOST]
Од смртта не, ама ако те фати срце најверојатно ќе имаш време да подразмислиш.
Ти така правиш, не?
Те фаќа срце и почнуеш да мислиш....:pos:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
SuBZero,

зашто не си олку бучен и кога ти поставувам прашање, а?...:sneaky:

А вака е по лесно: сам прашал-сам одговороил.
Vidi micko posle tolku bespolezni diskusi so tebe moram da si pripazam i na izgubenoto vreme!
Nego ne mi odgovori na prasanjeto ...Dali gi pronajde cetirite kosinja na zemjata?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Тоа, дали е поисплонет или е попразен, зависи до менатлната отпика, преку која ја гледам(е) „полнотијата„ и „празнотијата„.

Она кое за „световњаците е „поисполнетост„, за верните е џабе изгубено време.[DOUBLEPOST=1410439205][/DOUBLEPOST]
Мики стално ако сметаш дека не ти е исполнет животот можеш да идеш во манастир и да не си го губиш времето со световните работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom