Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Garfield напиша:
Алитке, реков јас, прилепски ѕидари (од слободните)!
Абе ѕидари...какви ѕидари...тоа треба магистар доктор на науки за правење тули да бидеш...мене само не ми е јасно што користеле за да го мешаат “малтерот“...овај ако така можам да го наречам...а сигурно ги печеле на сонце...:)
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Allita напиша:
Абе ѕидари...какви ѕидари...тоа треба магистар доктор на науки за правење тули да бидеш...мене само не ми е јасно што користеле за да го мешаат “малтерот“...овај ако така можам да го наречам...а сигурно ги печеле на сонце...:)
аааа нееее.. море ни доктур не му е рамен на црноречанец .. и тулите се печени на сонце нормално не че се прај арч.. арам
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
3DS напиша:
Tipot ustvari misli deka i den denes nekoi lujge koristat alhemija

Toa go povrzuva so sekojdnevnoto zgolemuvanje na zlatoto po glava na zitel
Isto i ja naveduva Francija kako zemja so ne mnogu golem broj na rudnici za zlato a kako zemja so najgolem rast i procent na zlato po covek.Aludira deka nekoj proizveduva zlato bas so alhemija.
Za drugi raboti ne se sekavam a imase uste mnogu napisano.

Za katanava i ne znam mnogu(ne znam dali navistina ucestvuva hor od devojki,ne znam dali ne moze da se proizvede so denesnava tehnologija)ali teorijata za piramidite mu e mnogu dobra i realna i relativno lesen nacin za izgradba
Арно што збележал дека во Франција се зголемува количеството по глава на жител, но дали направил таква анализа на земјите во средна и јужна Африка каде се експлоатира злато од страна на француски компании кои таму имаат концесии?:)
 

3DS

Член од
19 јануари 2006
Мислења
52
Поени од реакции
0
Mandrak напиша:
Арно што збележал дека во Франција се зголемува количеството по глава на жител, :)

Zgolemuvanje na kolicestvoto na zlato po glava na zitel na svetsko nivo misli.
A namaluvanje na zito po glava na zitel na svetsko nivo isto taka.
Luda mu e teorijava ali sto znaes se biduva .A ti kako sto si alhemicar i magionicar gledam se zainteresira nekako :) .Tipov pisuva deka se koristi pulsiranjeto na atomot za polesno spojuvanje na 2 elementi(broj na pulsiranja vo sekunda ili mili sekunda sto znam).

dajdo напиша:
se izvinuvam sho kasnam so odgovorot !!!
nemoza be luge da izgradat piramidi!!
...
Mislam deka si vo zabluda za ova.Lujge za koi sto imame uceno i mislime deka ziveele togas sto nemale cipela i slicni stvari , da vo pravo si ,ne mozele da gi izgradat.Ali jas ne sum ubeden vo toa deka takvi lujge ziveele togas tuku mnogu ponapredni,mozebi i poveke od nas.Mozebi ne vo tehnoloski pogled ama vo duhoven sigurno.Zemi za primer Joga koja svoite pocetoci gi ima pred 3000 god.Toa covek bez cipeli ke go napravi?
Drugo eve Brami zaednica od Indija koja vo svoite manastiri i crkvi cuvaat zapisi stari preku 2-3000 god. prenesuvani od koleno na koleno(a mozebi i na lakt :) ) vo koi zapisi se sretnuva seksadecimalno merenje na vremeto i vo koe najmalata edinica se vika kashta i iznesuva 30000(ili 300000 ne se sekavam tocno) del od sekundata, ali toa bese vreme za koe nekoe telo so brzina na svetlinata pominuva 1 metar.
I sto so ova ? Se brzale negde lujgevo?Zosto im bilo potrebno ova vreme?Kako go izmerile i so sto taka precizno? I bez cipeli bile? :) Ucime nekoi gluposti po istorija a vrska nemaat, toa e toa.Imalo napredna civilizacija a ne vonzemjani toa e moe mislenje
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
3DS напиша:
Zgolemuvanje na kolicestvoto na zlato po glava na zitel na svetsko nivo misli.
A namaluvanje na zito po glava na zitel na svetsko nivo isto taka.
Luda mu e teorijava ali sto znaes se biduva .A ti kako sto si alhemicar i magionicar gledam se zainteresira nekako :) .Tipov pisuva deka se koristi pulsiranjeto na atomot za polesno spojuvanje na 2 elementi(broj na pulsiranja vo sekunda ili mili sekunda sto znam).
Мојата магија и „алхемија“ воопшто не се однесува на правење злато од железо или олово, тоа е смешно и научно докажано дека неможе да се стори. Колку и да била напредна некоја цивилизација која постоела или не постоела пред нашата, и оваа цивилизација веке е на прилицно високо ниво во поглед на науката, така да ако не друго, тогаш би можела да пронајде дали е можно барем такво нешто. Но, секогаш ќе постојат луѓе кои се желни за тоа да предизвикаат внимание потпалувајки нечија фантазија за можност на навозможното, правење мистерија од јасни нешта.
 
L

Liberation

Гостин
Без разлика што може ќе имате негативно мислење по однос на тоа што ќе го кажам, сепак мислам дека не станува збор за човечко дело. Гледав на телевизија еден документарец за тоа како еден англиски научник се обидува практично да покаже како пирамидите биле градени... и... експериментот му падна во вода. Како прво, не било можно да се донесат тие огромни камени блокови од Етиопија (од таму велат дека потекнуваат, а биле носени со пловни скелиња по Нил?), а како второ, ,,научникот,, се обидуваше безуспешно да не убеди дека неколку јажиња и дрвени греди им вршеле работа на ,,робовите,, да ги покренат неколкутонските камени блокови.

Сосема сум сериозен кога велам дека постојат вонземски суштества и дека пред неколку илјади години Земјата за нив била интересно парче од вселената за истражување на животот кај нас. Верувам дека пирамидите, барем оние поголемите, се нивни дела, а ги направиле како еден вид на ориентир (семафор) или како доказ дека некогаш биле тука.

Thanks.
 
Член од
28 јануари 2006
Мислења
260
Поени од реакции
2
abe koj gi naprail gi naprail ama covek ne veruvam da gi ima napraeno!
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
дајте ми доволно голем лост ќе ја поместам земјата..
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Liberation напиша:
Без разлика што може ќе имате негативно мислење по однос на тоа што ќе го кажам, сепак мислам дека не станува збор за човечко дело. Гледав на телевизија еден документарец за тоа како еден англиски научник се обидува практично да покаже како пирамидите биле градени... и... експериментот му падна во вода. Како прво, не било можно да се донесат тие огромни камени блокови од Етиопија (од таму велат дека потекнуваат, а биле носени со пловни скелиња по Нил?), а како второ, ,,научникот,, се обидуваше безуспешно да не убеди дека неколку јажиња и дрвени греди им вршеле работа на ,,робовите,, да ги покренат неколкутонските камени блокови.

Сосема сум сериозен кога велам дека постојат вонземски суштества и дека пред неколку илјади години Земјата за нив била интересно парче од вселената за истражување на животот кај нас. Верувам дека пирамидите, барем оние поголемите, се нивни дела, а ги направиле како еден вид на ориентир (семафор) или како доказ дека некогаш биле тука.

Thanks.
1000 пати уште да се отвараат вакви „египтолошки” дискусии на оваа тема за пирамидите и нивната градба, уште толку пати ќе кажам дека се многу лесно и на едноставен начин кренати камените блокови.-Заправо, воопшто и неморале да ги креваат а зошто неморале, сите оние кои се воодушевини од тврдењата дека вонземјани ги изградиле, нека размислат за конфигурацијата на теренот каде се градени и зошто се баш таму градени, па се надевам оти ќе им текне.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Vlad II Draculea напиша:
дајте ми доволно голем лост ќе ја поместам земјата..
Tokmu taka
Jas sum za toa deka e praveno od covecka raka imam diskutirano so profesor po gradeznistvo koj sto me ubedi vi toa i mu veruvam poznavaki gi negovite profesionalni sposobnosti.

Mandrak напиша:
Заправо, воопшто и неморале да ги креваат а зошто неморале, сите оние кои се воодушевини од тврдењата дека вонземјани ги изградиле, нека размислат за конфигурацијата на теренот каде се градени и зошто се баш таму градени, па се надевам оти ќе им текне.
da da
konstatacijata ti e vo pravo
najprvo edna ogromna dupka so "blag" nagip nagolu,a potoa kako sto odi gradbata nagore so "mal" nagip nagore
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Piramidite se ednostavno izgradeni od covek ili coveci (ako miluvate).Mumiite shto se pronajdeni od istiot period imaat plombirani zabi so edna vrsta na materijal slicen na deneshniot cement.Znaci dovolno e da se znae deka tie shto gi gradele ja poznavale tehnologijata za dobivanje na cement.Ako znaeme deka pesok ima vo izobilstvo a voda mora da priznaete deka i ne bash taka teshko da se najde zatoa shto Sahara ne bila otsekogash ona shto denes e.Sekoj dobar zidar znae deka markata na beton so tek na vreme se zgolemuva i moze da dostigne cvrstina na kamen ednakov na onoj shto denes go imame kaj piramidite.Malku poveke treba da porabotite na faktot shto piramidite bile poploceni so izbruseni kameni ploci koj se ukradeni pa go nemale deneshniot skalest oblik.Inaku misterijata na gradba e tokmu ovaa i ne se objavuva javno tolku mnogu za da predizvikuva polemiki i diskusii so shto bi se zgolemuval interesot na lugeto kon neshto shto e misticno i neotkrieno barem za poshirokiot del na narodot vo svetot.Tolku od mene za slednive nekolku meseci ili godini a vam vi preostanuva da ja upotrebite svojata glava i da gi sledite minijaturnite otkritija kako shto e plombata za zabi na primer kaj mumiite i koja shto e od ist sostav kako i kamenot na nivnite piramidi.Mozebi i zabolekarite bile vonzemjani ili ne?
 

stefano

confused remorse
Член од
22 февруари 2006
Мислења
34
Поени од реакции
1
АуРоРа напиша:
Па фала богу дека пирамидите се изградени од луѓе.Досега Египет сум била 3 пати и водачите од таму, раскажуваат дека по најнови информации пирамидите се градени доброволно,од обични луѓе, а не од робови како што дотогаш се мислело.
se toa e ok ali dali mozebi ima shansa da vodichite sakaat da se falat so piramidite kako nivni chuda. Dali mozda nekoj od niv ti kazal kako se izgradeni... Imam gledano i chitano dosta za ova i toa deka gi pravele obichni lugje a ne robovi go imam dosta pati sretnato ali isto taka postoi i mnogu interesna teorija deka tie se napraveni od vonzemjani koi gi koristele nesho kao deneshnive aerodromi, so taa razlika sho togash piramidite navodno bile prevrteni so vrvovite naopaku a otkoga ja zavrshile svojata rabota gi prevrtele za da ne mozat lugeto da otidat kaj niv. Site tie stapici i grobovi spored ovaa teorija treba da se napraveni posle se ova...:) mora da priznaesh deka e interesna teorija iako e malku neverojatna. Mene me vodi faktot shto do den denes ne znaat lugjeto kako da gi napravat. Teorii ima dosta i ke oma uste poveke... do togash ova mi izgleda najprimamlivo. Pred se izgleda poradi faktot shto nema zapisi za niv od tie vreminja
 
Член од
6 март 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
E koj gi izgradil...?!?

Se msili deka se starite egipjani ama kako e mozno vo takvo vreme da se sozdadat takvi sovrseni formi? Mora da imale kontakt so nekoi porazvieni kulturi...
A eve uste nesto...Maite i Actekite imaat isto piramidi...od kade kontaktirale ovie kulturi so egipjanite koga bile na dva kraja na svetot.
 
M

makedon^

Гостин
taka e!

VirtualA напиша:
Мислам дека ги изградиле вонземјани
озбилно
i jas taka mislam a e dokazhano deka bile izgradeni mnogu mileniumi ponanazad otkolku shto nie uchime vo istorijata.ne lazat istoricarite!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom