Кој ги изградил пирамидите и зошто?

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
Garfield напиша:
А не се египќаните?
NOPE !!!!!
vonzemjanite se !!!! moze zvuchi glupo ama e vistinito!!
nemoza be oni da digale tolku teshki kamenja i plus da gi vlechkale po pesokot i da gi pentarele edno na drugo !!!
VONZEMJANI BABE :pishtoldz
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
dajdo напиша:
NOPE !!!!!
vonzemjanite se !!!! moze zvuchi glupo ama e vistinito!!
nemoza be oni da digale tolku teshki kamenja i plus da gi vlechkale po pesokot i da gi pentarele edno na drugo !!!
VONZEMJANI BABE :pishtoldz
Дајдо заебаваш. ебати доказо.

Ако не има нацрти во пирамидите дека се правени од робови.. Дури и пследни размислувања се дека не биле сите робови..
Скалестата пирамида на имотеп се мисли дека е направена со платеници, пошто има најдено коски кои биле лекувани, како скршеници. Археолози близу до гробницата на Имотеп нашле череп кој бил така продупчен за туморот да може да еволуира а да не му наштетува толку на мозокот... Ова се работи што ги имам гледано на дискавери..
За кеопсовата, колку што имам читано е центар на сето знаење во Египет. Пошто Кеопс наредил на неговите најучени учители, да го скријат сето знаење во Пирамидата. има чудни работи како то дека секогаш во пирамидата е +20 степени без разлика на надворешната температура(физички е докажано ова мислам) како тоа 4тие орвори на страните претставувале како обсерваторија. Оштрењето на остриците и ред други работи.. КОИ СЕ ДОКАЖАНИ математички и физички... Сеа има и некои кои и не се
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
А дали има некоја друга градба толку зачувана како што се пирамидите ама од 3500г пне? Како е можно толку години да се одржат во совршена форма? Па досега не е изградена таква градба сто опстоила толку мн години во речиси совршена форма. И зошто десега не се затрупани во песокот од пустината???
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
deXterche напиша:
А дали има некоја друга градба толку зачувана како што се пирамидите ама од 3500г пне?
па доволни се самите пирамиди.. Мачупичу незнам колку е стар.. чеј да видам.. p.s. мачупичу е прилично млад.. пред 3500 год.. не знам друго ама земи ги Стоечките градини, родос
deXterche напиша:
Како е можно толку години да се одржат во совршена форма?
Оти да не, зборуваме за камен, тежината е распоредена на секои 4камења по еден, така да единствено проблем би бил подллогата, што ако е добара може да издржи.
deXterche напиша:
Па досега не е изградена таква градба сто опстоила толку мн години во речиси совршена форма.
Речиси совршена форма. ти набројав Кинески ѕид, мачупичу.. доволно се мислам.
deXterche напиша:
И зошто десега не се затрупани во песокот од пустината???
како мислиш затрупани???? зборуваме за огромни монументи. песочна бура ништо не и може..
објасни затрупани?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
ОК е то размислување, ама сепак не ми се совпагат некако целава теорија. ...зтрупани....па тие колку што знам се среде пустина, па има толку големи песочни дини што со една поголема бура би можеле да се најдат барем до пола во песок. А и некако премногу совршено поставени, знаеле тогаш луѓето дека е земјата тркалезна ??? А и да знаеле сепак не биле до толку информирани дека постои екватор па да ги постават баш свретени на него...а за лавиринтите што се внатре да не прајме муабет. Па имам читано и за светлината како влегувала внатре...незнам премногу е совршено и за денешно време
 

Devilking

Tasmanian Devil
Член од
16 јануари 2006
Мислења
664
Поени од реакции
1
Aбе што се чудете, пирамидите се иградени од најпаметните луге во тој период, абе мислеле лугето не дремеле како нас и да се замараат со глупости!
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
se izvinuvam sho kasnam so odgovorot !!!
nemoza be luge da izgradat piramidi!!
ne zaebaaajte sea so najsovrsheni mashini nemoze da se napraaat!!!
a ne togash koa nemali ni cipela !!!
ne zaebaajte otvorete ochi ozbilno!!!
moze i tie crtezite se trik na vonzemjani !!!
od kaj znaeme nie !!!
znam zvuchi ludo ama ...
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
голема вистина
Devilking напиша:
Aбе што се чудете, пирамидите се иградени од најпаметните луге во тој период, абе мислеле лугето не дремеле како нас и да се замараат со глупости!
@dex
Изградбата и некои архитектурата не изгледаат толку нелогични.. Проблемот е од каде толкаво познавање на научен план... тоа е тајната на пирамидите, а не дека тие не се затрупани... една песочна дина верувај дека нема да затрупа пирамида до пола...

пробчемот е во науката.. како се лекувале, математиката, физиката.. овие проблеми ссе непознати, оваие се тајните на старите народи.. А сметај вака.. имаше една теорија.(не е многу вистинита а мене али ај). додека во светот континентите биле споени, бил еден народ, но кога се разделил се оддвоиле нациите но монументите останале , ргипет вавилон инкте(разделба на светот).. можда датира од некоја прастара нација, можда е атлантида, можда се ВОНЗЕМЈАНИ не велам не.. ама да се покажи со прст дека ова е вака и вака, нема смислаж

@dajdo.
кулите во нјујорк се ендо 10 пати повисоки од пирамидидте... ???? беа де... немој архитектурата се темели врз математиката.. тука е проблемот
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
u pravo si nikoj nemoza da kaze dali se od vonzemjani ili ne!!
dali se od lugeto ili ne!!!
ama neznam sekoj ima svoe mislenje !!!
mene ushe mi nemaat daeno tolku cvrsti fakti !!!
deka se izgradeni od lugeto !!!
koj znae moze i nekoj ke me ubedi eden den neli !!!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Или ги изградила некоја понапредна цивилизација што сега е исчезната (пр Атлантида) или пак вонземјани, другите теории не држет место. А како ќе го објасниш стоунхеџ?
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
deXterche напиша:
Или ги изградила некоја понапредна цивилизација што сега е исчезната (пр Атлантида) или пак вонземјани, другите теории не држет место. А како ќе го објасниш стоунхеџ?
то треба нова тема.. ај отвори клај некој слики.. иначе добра теба би била и таа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nema sansoni, ili se od Egipjani ili od prilepski masoni.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Што знам бе Дајдо,кој можел да ги изгради...најочигледно Астерикс и Обеликс имаат замешано прсти тука некако...што и да кажам може да згрешам, бидејки не сум живеела у тоа време, па неможам да паламудам сега и да тврдам со сигурност дека е така...:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Алитке, реков јас, прилепски ѕидари (од слободните)!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom