Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
кога мислев да му се спротистават, мислев на позицијата во ла лига, јас не гледам во иднина освен Реал и Барса ете и Атлетико ке биди шампион, ниту пак ке стигни до 3 место, години уназад гледаме дуел Реал- Барса.
Истото го велеја пред 3-4 години никој освен РМ, Барса нема да освои Ла Лига, нема конкуренција ау ау, па ете се случи. А за тоа дека секој можи да победи секој истото се случва во Италија секој со секој можи да победи па сите знаеме на кое ниво е лигата, види и колку се раздалечени по поени од вториот до 10тиот. Вистината е дека Англиската лига моментално да не беше толку медиумски експоанирана т.е. да немаше толкава пропаганда ќе сватевте на кое тереџе е дојдена, сите истото го забележуваат освен вас фановите, не е грешно да се принај де е падната лигата.

(Ова не се однесва на тебе =>) И неможам да разберам а пиши фан на клуб од Серија А одма се фаќате ко ќор за стап со истата реченица ' Италијансакта поквалитетна можи е ' никој не го вели тоа али ви кажуваме како фанови на лига која многу брзо пропадна. И факт е дека во англија се игра се на високи топки, се скока центар додека секаде во Европа се игра по земја, и каде каде е потребно повеќе талент и знаење за да се игра по земја.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
2.113
Истото го велеја пред 3-4 години никој освен РМ, Барса нема да освои Ла Лига, нема конкуренција ау ау, па ете се случи. А за тоа дека секој можи да победи секој истото се случва во Италија секој со секој можи да победи па сите знаеме на кое ниво е лигата, види и колку се раздалечени по поени од вториот до 10тиот. Вистината е дека Англиската лига моментално да не беше толку медиумски експоанирана т.е. да немаше толкава пропаганда ќе сватевте на кое тереџе е дојдена, сите истото го забележуваат освен вас фановите, не е грешно да се принај де е падната лигата.

(Ова не се однесва на тебе =>) И неможам да разберам а пиши фан на клуб од Серија А одма се фаќате ко ќор за стап со истата реченица ' Италијансакта поквалитетна можи е ' никој не го вели тоа али ви кажуваме како фанови на лига која многу брзо пропадна. И факт е дека во англија се игра се на високи топки, се скока центар додека секаде во Европа се игра по земја, и каде каде е потребно повеќе талент и знаење за да се игра по земја.
во Италија секој со секој можи да се победи оти сите екипи се на исто рамниште те нема екипа шо екласи подобра од некоја друга, освен ете ке го издвојам Јувентус :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
во Италија секој со секој можи да се победи оти сите екипи се на исто рамниште те нема екипа шо екласи подобра од некоја друга, освен ете ке го издвојам Јувентус :D
Епа гледаш тоа е првиот показател дека лигата почнува да губи на квалитет се губат тие класи помеѓу тимовите, НО разликата е таа медиумска поркиеност и пропаганда која им носи пари на Англиската лига и клубовите имаат да се опорават, али 2-3 пропуштени такви шанси и можи да се случи Италијанското сценарио. :)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
2.113
Епа гледаш тоа е првиот показател дека лигата почнува да губи на квалитет се губат тие класи помеѓу тимовите, НО разликата е таа медиумска поркиеност и пропаганда која им носи пари на Англиската лига и клубовите имаат да се опорават, али 2-3 пропуштени такви шанси и можи да се случи Италијанското сценарио. :)
тешко дека ке се случи такво нешто
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
кога мислев да му се спротистават, мислев на позицијата во ла лига, јас не гледам во иднина освен Реал и Барса ете и Атлетико ке биди шампион, ниту пак ке стигни до 3 место, години уназад гледаме дуел Реал- Барса.
А во Англија кој ќе освој друг освен Сити и Челзи?..јбг едно време Јунајтед и Арсенал беа институции,па Јунајтед и Челзи,ЈУнајтед и Сити во последните 3 години,епа сега дојде времето на Челзи и Сити....едноставно кога ќе размислиш во Шпанија нема финансиски достојна екипа да му се спротистави на Реал и Барселона поради многу причини,додека во Англија приказната е сосема друга кога се работи за парите па затоа секоја година конкурентите се менуваат ..ама тоа не ги прави екипите подобри туку напротив полоши бидејќи немаат контиунитет..

Да не ме разбериш погрешно,јас гледам ПЛ и паѓаат интересни утакмици,но по квалитет е далеку од Шпанската каде нема лабаво и тешко се дава гол..ако размислиш малце ќе сфатиш и самата/самиот дека не си во право
 
E

Epsilon

Гостин
Да се малку помоќни клубовите во Шпанија и инвестираат во странски фудбалери (поквалитетни) би била најдобрата лига во цел свет. Засега ми се само интересни за гледање. :)

Премиер лигата ми е најизедначена, но не и најсилна, можеби финансиски е најјака, но фудбалот е послаб од шпанскиот.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Добро брат, ти ја направи ПЛ ко да е холандска втора и да паѓаат 6+ гола на утакмица.

Иначе, една е причината поради која што и Свонси може да му земе играч на Ливерпул. Распределба на пари од тв права.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Да се малку помоќни клубовите во Шпанија и инвестираат во странски фудбалери (поквалитетни):)
Зошто би инвестирале во странски фудбалери кога ги имаат најдобрите младински школи можеби во светот,зарем не гледаш што прават шпанските младински репрезентации по првенствата....заедно со Германија се машини за млади фудбалери во овој момент и тоа се одразува и на нивните репрезентации каде се најквалитетни..Реално Шпанската репрезентација со сегашниот ростер на играчи можи да направи два преквалитетни тима што би се бореле за голем трофеј ЕП/СП[DOUBLEPOST=1424878140][/DOUBLEPOST]
Добро брат, ти ја направи ПЛ ко да е холандска втора и да паѓаат 6+ гола на утакмица.

Иначе, една е причината поради која што и Свонси може да му земе играч на Ливерпул. Распределба на пари од тв права.
Добро реално можеби и јас ја претерав,ама поентата ми е дека моментално Англиските екипи според мене заостануваат со квалитет пред Шпанските и само целовкупната медиумска пропаганда која се прави за Премиер лигата ве прави да мислите дека е најдобра
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Добро реално можеби и јас ја претерав,ама поентата ми е дека моментално Англиските екипи според мене заостануваат со квалитет пред Шпанските и само целовкупната медиумска пропаганда која се прави за Премиер лигата ве прави да мислите дека е најдобра
Јас мислам дека проблемот е што ние најатрактивна ја поистоветуваме со најквалитетна а „останатите“ што поради тоа што Реал и Барса се свермирски екипи и можат да го купат и Господ а истиот да не биде на продажба, се ствара слика дека ја прават таа лига најквалитетна.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
2.113
зависи за кој како, мене шпанската лига не ми е ич интересна за гледање, нема таков жар во натпреварите, освен Ел Класико нема некое интересно дерби, гледаноста низ цел свет е доказ за то.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Јас мислам дека проблемот е што ние најатрактивна ја поистоветуваме со најквалитетна а „останатите“ што поради тоа што Реал и Барса се свермирски екипи и можат да го купат и Господ а истиот да не биде на продажба, се ствара слика дека ја прават таа лига најквалитетна.
Реално секој си има право на свое мислење,и мене поатрактивно ми е да гледам дуел помеѓу англиски екипи бидејќи знам дека ќе има шанси/голови/пресврти и нешто ќе се дешава по теренот..во Шпанија што ќе гледам?..едната екипа ќе заводи 1-0 и толку од утакмицата оди дајму гол после,освен ако се работи за Реал Сосиедат..тие се мрдната екипа
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јасно е дека малку опадна англиската лига меѓутоа додека парите од ТВ правата се распоредени во Англија онака како што се а во Шпанија првите две екипи земаат огромен дел од нив, ќе постојат многу помалку атрактивни екипи во Шпанија. Од англиската ФА имаат добро развиен модел на маркетинг и на медиумска пропаганда како што вели Џони и по новиов ТВ договор за кои и Скај Спортс самите велат дека преплатиле, барем мислам дека ќе се врати лигата на старите патишта, кога 4 екипи играа полуфинале :Р
 
W

wicked_1

Гостин
Добро @Џони Вајсмилер , а како Барса не поминаа преку Челси пред 3 години, а овие беа 6ти на табела у Премиер?
Нели по логикиве, ако првакот на Англија прима у секое време 2 гола, што со екипи кои се на шесто место?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom