Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Momci od koja banka kaj nas moze da se nabavi karticka za online kupuvanje, zapoznaeni li ste ??
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Momci od koja banka kaj nas moze da se nabavi karticka za online kupuvanje, zapoznaeni li ste ??
Со секоја картица можеш да купуваш онлајн.Ако зимаш плата на картица можеш од истата да пазариш на нет.Можеш од Стопанска да извадиш и интернет картица,само незнам што ќе ти е.На неа прво треба да одиш у банка па да стаиш пари на неа,па да пазариш.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Шпаркасе и Уни Банка бар по услуга и најдобро искуство досега со нив. :)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
tutunska...zimav plata dolgo vreme so niv.i posle se smeni bankata od stranstvo,im dadov podatoci od tutunska...i cekam...i cekam... projdoa 20 dena od denot koa trebase da mi stigne platata.eden kolega makedonec,od isto mesto prateni parite ama vo stopanska e on.on ja dobi platata za 2 dena.
vlagam vo tutunska zaedno so kolegava...vaka i vaka..."dali dobi SMS!?"
vikam kakov SMS?pa za platata be decko,ako nemas SMS znaci uste ne ti e stignata platata,dojdi koa kje dobies SMS.
izlegov i otvoriv smetka vo stopanska,i sea gi dobivam parite za 2 dena.a tutunska neka cekaat SMS.
visa electron od tutunska e super za vo stranstvo i za online. e sea....imaaat nekoja zaebancija so UK sajtovi i POS....sekoja rezervacija ti ostanuva i posle knizenje.
kupis nesto 20 funti...ti rezerviraat...posle 2/3 dena ti gi naplakjaat i seuste ti ostanuvaat tie 20 funti rezervirani.znaci efektivno ti si zijan 40 funti. vekje 5 godini taka.moram da pisuvam mejl na helpdesk sekoj eban pat da mi gi oslobudvaat dvojnnite rezervaci...5 godini
kamen da bese,kje se skrsese a ne pa da go resat problemot so UK rezervacii.
i da,tutunska isto naplakjaat sekoj mesec za visa electron debitna.10 ili 20 den.

stopanska,samo plata dobivam tamu,nisto drugo.i jas pred mnogu godini prasaav i izvadiv karticka za vo "stranstvo" idam doma da naracam nesto online...nekje.idam nazad na shalter...mi vika taa,pa kazi deka sakas za na internet,eve ti novo baaranje za inteernet..popolniv posle nedela dena ja zemav karticata...i pak probuvam so "internet karticata" pak nekje....da ti e... sve.se vrativ na shalter...mi vika taa.abe ova e samo za MKD internet sajtovi.
WTF!!!
posle toa si izvadiv visa electron od tutunska i e okej,osven UK rezervaciite.

komercijalna...2 godini kaj niv dobivav plata od strnstvo,za sto mi baraa da donesam dogovor od stranskata firma...posle dve godini redovni primanja,idam da prasam za stamben kredit..mi vika"vraboten si vo MKD?"
NE
epa nemoze.stranskiot dogovor za rabota ne vazi,iako ti go baravme pred 2 godini za da mozes da dobivas pari.
i ja im rekov,pa da rabotev vo MKD nemase ni da baram kredit poso nema shansi da go vratam so MKD plata.
i komercijalna zima sekoj mesec za "nesto" po 20 denari

za red cekanje,stopanska se najdobri.zemes brojce i nema trte mrte.i da ima 20 pred tebe,bar znaes koj si na red.
vo tutunska uste se butkame ko stoki.vlezes,prasas koj e posleden,i cekas dodeka nekoj"zbunet" ne proba da se butne pred tebe.
a vo komercijalna,cekam red so penzioneri,vlagja sherif,direkt na shalter"cej be ima red" vadi znacka i me vlece za raka nadvor"da sme se legitimirale" obezbeduvanje samo na penzioneri kreva calam
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Во која банка сеа предлагате? се мислев за стопанска или нлб.И ме интересира дали долку од картичка ти се одземени(украдени) пари банката е должна да ти ја покрија штетата или го цицаш т.е тепаниот тепан ? Мислев да ти се украдат од арамии со скимери и сл.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Во која банка сеа предлагате? се мислев за стопанска или нлб.И ме интересира дали долку од картичка ти се одземени(украдени) пари банката е должна да ти ја покрија штетата или го цицаш т.е тепаниот тепан ? Мислев да ти се украдат од арамии со скимери и сл.
го цицаш стапот. ниедна банка не признава таква работа. единствено МОЖДА ако е нивна некоја грешка, се друго ти си го сносиш.
а за која банка, ...... ако си ме прочитал, само прокредит НЕ, сите други повеќе или помалку се ок и коректни.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Во која банка сеа предлагате? се мислев за стопанска или нлб.И ме интересира дали долку од картичка ти се одземени(украдени) пари банката е должна да ти ја покрија штетата или го цицаш т.е тепаниот тепан ? Мислев да ти се украдат од арамии со скимери и сл.
Што ти е потребно? Картичка? Тогаш Visa Electron од Тутунска. И не знам кое е искуството на kooperativa со Прокредит (не напишал), ама тврдам дека вработените на шалтер им се најбрзи и најуслужливи.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Можам само да кажам дека во Стопанска банка услугата им е најкрш.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Што ти е потребно? Картичка? Тогаш Visa Electron од Тутунска. И не знам кое е искуството на kooperativa со Прокредит (не напишал), ама тврдам дека вработените на шалтер им се најбрзи и најуслужливи.
Па имам малце поголема сума и сакам што е можно поголем дел да имам на картича за кога сакам да можам да извадам.е сеа не планирам да ги ставам сите затоа што рековте дека банката не гарантирала и нз што да правам.најверојатно 50-50% ќе ги ставам орочени и картица
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Има ли некој што има online направено за проверување на сметката во Уни Банка ? ако може да ми помогне околу тоа .
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Ako moze nekoj da mi kaze.
Na primer imam visa electron od komercijalna banka, i sakam da prefrlam pari od taa karticka na moneybookers, neteller ili bilo koj drug e-wallet. No sakam da prefrlam suma vo iznos od 100000-150000den. E sega, dokolku otidam na shalter vo komercijalna i im kazam deka sakam da prefrlam tolkava suma na pari na karticka, dali ke mi pravat nekoj problem? Dali ke se rasprasuvaat kaj ke gi trosam parite?:unsure:
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Ako moze nekoj da mi kaze.
Na primer imam visa electron od komercijalna banka, i sakam da prefrlam pari od taa karticka na moneybookers, neteller ili bilo koj drug e-wallet. No sakam da prefrlam suma vo iznos od 100000-150000den. E sega, dokolku otidam na shalter vo komercijalna i im kazam deka sakam da prefrlam tolkava suma na pari na karticka, dali ke mi pravat nekoj problem? Dali ke se rasprasuvaat kaj ke gi trosam parite?:unsure:
Nemas problem ne gi zanima kaj ke gi trosis i od kade ti se .Taka da slobodno si odi i vnesi si gi na smetka .
 
B

Beck's

Гостин
Дали може да се аплицира за Виза електрон на НЛБ со пасош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom