Користење на енергијата на ветерот

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Најголемиот виц е што дури и наводно неинвентивните, инвестиционо глупавите ( како не убедуваат) Македонци би инвестирале во енергија, ако државата ОБАВЕЗИТЕЛНО ја купува по од ABC спомнатата цена..... :)
Нормално ,ако за ДОЗВОЛА ќе треба да платат еве на пример 100 евра, за евидентирање, наместо условот да ја симнат месечината....

Доколку државата гарантира таква цена,би се исплатило секој фитнес-клуб во земјава да ги поврзе своите справи на електричната мрежа,па за брзо време ќе имаме струја на “претек“,без ветерници и слични глупости кој едвај успеваат да ги вратат парите што се инвестираат за нивна изградба и по 20 години кога истите треба повторно да се обноват.Така државава би имала барем поздрав и физички поспособен народ.
Замислете која фора би била доколку газдата на фитнес-клубот на крајот од месецот ти исплати 2-3 000 денари кој ги наплатил од државата за струјата што сте ја произвеле на вашите омилени фитнес-машини.А народот,вака невработен има да вергла како ненормален на машините за производство на струја,слични на оваа:
 
Член од
14 јануари 2006
Мислења
93
Поени од реакции
2
Ja znaete li prikaznata za zajakot i zelkata znaci nie uste ne sme instalirale nitu edna vo makedonija a vece znaeme deka toa ne e isplatlivo ili neznam perenje pari i dodeka nie neli pametni na edna strana ne sme kupile nitu edna grcite vece instalirale pet sto jas gi vidov a mozebi se i povece i dodeka nie ovde se raspravame tie vece go trcat prviot cekor do iljado i ni velat cao ce se vidime posle pet godini
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ja znaete li prikaznata za zajakot i zelkata znaci nie uste ne sme instalirale nitu edna vo makedonija a vece znaeme deka toa ne e isplatlivo ili neznam perenje pari i dodeka nie neli pametni na edna strana ne sme kupile nitu edna grcite vece instalirale pet sto jas gi vidov a mozebi se i povece i dodeka nie ovde se raspravame tie vece go trcat prviot cekor do iljado i ni velat cao ce se vidime posle pet godini

Грците инсталирале 5 што ти ги виде?А знаеш ли колку пари се влеваат во Грција од страна на ЕУ за да се “подзаперат“ малку,наменети токму за заштита на човековата околина,барем на книга,додека во реалноста е сосема друга работа?Ако беше така корисно како што мислиш ти Грција ќе беше преполна со ветерници и немаше да бидат само 5.Знаеш ли дека Грција е најголемиот потрошувач на ЕУ фондовите?Знаеш ли колку пак пари се слеваат во Македонија од ЕУ,за таква намена?Не се слеваат воопшто.Овде само поедини фирми продаваат мадиња за бубрези дека направиле машини за производство на ветерници,па сега бараат пазар некој да им ги купи во Македонија,оти никој во светот не ни помислува на тоа,одкако ќе направи реални пресметки.Веќе напоменав дека цената на струја од ветерници е три пати поголема одколку цената на струја од други капацитети,па можеш и сам да резонираш каде води идејата за масовно производство на струја од ветерници,посебно во земја која се обврзува да го купи сопственото производство на струја,по било која цена.Каде ти го гледаш ќарот за народот,односно придобивките од ветерници во Македонија?:toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Знам дека не е по темата ама каква е ситуацијата со сончева енергија? Дали е поисплатлива од ветерот и како котира во однос на други конвенционални типови на енергија, трошоци, моќност итн?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Знам дека не е по темата ама каква е ситуацијата со сончева енергија? Дали е поисплатлива од ветерот и како котира во однос на други конвенционални типови на енергија, трошоци, моќност итн?
Би било убаво да се каже нешто и за тоа сончевите колектори (или како се викаат?!)...
Планирам да ставам на кровот од нив за да ми топлат вода :), велат, вршеле работа...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Би било убаво да се каже нешто и за тоа сончевите колектори (или како се викаат?!)...
Планирам да ставам на кровот од нив за да ми топлат вода :), велат, вршеле работа...
Во Австрија доста ги има по крововите посебно во руралните поодрачја ама тука и државата субвенционира со 3000 евра мислам иако набавната цена беше доста височка :).

Баш ме интересира како е во Македонија?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Во Австрија доста ги има по крововите посебно во руралните поодрачја ама тука и државата субвенционира со 3000 евра мислам иако набавната цена беше доста височка :).

Баш ме интересира како е во Македонија?
3000 евра мислам дека е премногу...мислам дека околу 1000 евра е...а субвенцијата околу 300 евра...која искрено кажано, и не ја планирам...
Зорувам за оние како 2 панела и цилиндричен сад...ваљда за вода...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
3000 евра мислам дека е премногу...мислам дека околу 1000 евра е...а субвенцијата околу 300 евра...која искрено кажано, и не ја планирам...
Зорувам за оние како 2 панела и цилиндричен сад...ваљда за вода...
Многу корсна работа за поединци и фамилии,ја преполовуваат потрошувачката на струја кај приватните корисници па и помали фирми кој работат со топла вода.Инаку би ти препорачал од новиот затворен систем со вакум цевки,без тој “болјерот“ горе кој не е практичен за температури под минус 10 степени,како што знае да биде во зимо на нашава територија.Значи слободно инсталирај,ама предходно информирај се кај некој експерт за оваа моја забелешка.:toe:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
ДА секако дека е корисен а исто така за 1 или 2 години ја враќаш вложената инвестиција а понатаму се ти е ’’гага’’ :)
Но има и некои кои со малку труд сами го изработуваат, но има разлика меѓу купен и направен дома.
 
Член од
11 март 2009
Мислења
118
Поени од реакции
4
Македонија мора и може прво да го искористи водениот потенцијал бидејќи го има во изобилие.
Алтернативните извори на енергија се доста поскапи од конвенционалните.
Инаку ветерот, а посебно сонцето се иднината на енергијата.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
за да кажеш такво нешто прво треба да пресметаш КОЛКАВА ЕНЕРГИЈА изразена преку трошокот на купување, монтажа, поврзување во мрежа и експлоатација треба ВКУПНО да се потроши...СПОРЕДЕНО со онаа енергија (по цена на KW) која ВКУПНО ќе се добие...:)

ami edna golema e okolu 2 miliona evra........ama poveke koga ke stavis i nadolg rok e isplatlivo,od kaj znaete vie so abv deka za 15 godini strujata ke bide eftina kao sega........na dolg rok e isplatlivo,a be koi umovi ste bile,gi napravite dancite najgolemi budali zatoa so stavat covecite i vo moreto veternici,vi se molam.........nemate izdrzani fakti........pak ke vi kazam na dolg rok e isplatlivo.........isplatlivosta ja gleam so veterot ne se troseni pa plakas za nego i drugo ja stitime zivotnata sredina ili vo prevod revertibilna energija
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ami edna golema e okolu 2 miliona evra..........

..................gi napravite dancite najgolemi budali zatoa so stavat covecite i vo moreto veternici,vi se molam.........nemate izdrzani fakti......
Немаме море!
2 МИЛИОНА...што има во тие два милиона....само перките.....кај е транспортот, поставувањето, одржувањето.........
....па кај се резевните делови, познат е штосот да нешто ти се продаде релативно ефтино но после маме ќе ти расплачат со цената на резервните делови...машина е тоа...стално нешто се расипува.....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ami edna golema e okolu 2 miliona evra........ama poveke koga ke stavis i nadolg rok e isplatlivo,od kaj znaete vie so abv deka za 15 godini strujata ke bide eftina kao sega........na dolg rok e isplatlivo,a be koi umovi ste bile,gi napravite dancite najgolemi budali zatoa so stavat covecite i vo moreto veternici,vi se molam.........nemate izdrzani fakti........pak ke vi kazam na dolg rok e isplatlivo.........isplatlivosta ja gleam so veterot ne se troseni pa plakas za nego i drugo ja stitime zivotnata sredina ili vo prevod revertibilna energija
ako imas pari...za dva milona od komad ke ti montirame kade sakas veternica od 1,2 MW , ako imas veter , ako ti dade drzavata koncesija i ako komsiite ti go prifatat postojaniot "podzemen" zvuk ..koj RASTURA...
Danska ima SEVERNO MORE i site ozbilni vetrenici se na brgot ili VO MORETO ...isto i Germanija...za da ne precat... Makedonija prvo nema veter, vtorto nema lokacija treto E MALA za da arci prostor na takvi gluposti...
Ima nekoja sansa VETEROT da prai energija , ama ne so vakvi vrteleski i steta e so edna PRERODBENICKA Vlada nema OTVOREN KONKURS za inovativni nekonvencionalni enrgetski resenija..:)
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Ако планирате цел живот да садиме пиперки и патлиџани може и со ветер да се обидеме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192

Kajgana Shop

На врв Bottom