Конзистентноста на квалитетот на македонските компании

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Олимпија; ова е за економија тема.

Причината со еден збор може да се опише: Македонија.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
oстатоците (прибиротинките) од светот- шкартот ,се сервира на македончето по цени на екстра производ
а и македонските производители не се ништо поназад - апашлукот им е во преден палн- цени високи квалитет никаков
ама штом има кој да купува, да не се буни , без никаква контрола -така и ќе си продолжат

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Општо познато е дека јас знам шо јадам :icon_lol:, а за кашкавал во квалитет досега ме нема изневерено една фирма Милком се вика и друго на етикетата пише дека е од село Ногаевци, кај беше тоа Велес?
 
П

Пепси_

Гостин
Па сирењето,кашкавалот,јогурт, не може секоја пратка да биде 100 % иста, зависи мајсторот која смена бил,и дали бил спан доволно. Друго,нема кај нас 1-2-3 класа,се е 1ва класа,и за тоа кога не е според 100 % стандарди наместо да го тргнат настрана,го пуштат во продажба. Сирењето од фета,и 2-3 други секој нареден пат е различно и различно,мислиш некоја заебанција ти прават. :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За производство на производи немам искуство, за услуги можам да зборувам зошто некои мора да се конзистентни, а некои невозможно е да се. Се е ствар на понуда и побарувачка, пазарот ја диктира цената на некои услужни дејности. Затоа и цените и квалитетот на услугата варира. Пример ако на едно место има десет камиони ти на клиентот можеш да му понудиш најповолна цена и најбрза услуга. Во следната побарувачка од негова страна на истото место ќе нема ни еден празен камион, цената ќе биде повисока и повеќе ќе чека додека не се премести друг камион од друга локација. Така да неможе да се бара конзистентност во оваа сфера. А бидејќи се е тесно поврзано, оној што ќе ја порача таа роба и ви рекол дека може да си ја подигнете во понеделник, а камионот заглавил уште 5 дена на истото место, е излажан увозник. Не оди се подмачкано, некаде фалат документи, некаде царина бара дополнителна информација, некаде извозната фабрика има проблем со машини да произведе, па камионот неможе да чека и му ја остава робата, па додека најде друг, додека ја донесе у МКД, додека нашиве дегени на граница ги добројат одобренијата и сертификатите за влез ќе помине уште една недела. Па додека ја прими и ви ја даде вие ќе бидете уште понервозни. Ова не е за квалитет на робата, за него мора да си има гаранција дека е во ред. Некогаш се случува и друга роба да им спакуваат и се така во круг. Значи нема еден изолиран процес, туку во економија секој елемент зависи од друг. Овие што имаат производствени погони пример за печурки мора во точен ден да донесат земја и препарати. Ако закасни некој во ланецот, печурките губат на квалитет и после вие јадете ѓубре. Не дека они несакаат да има ист квалитет, туку Македонија нема суровини и се буквално се увезуваме. Дури и земја за одгледување на печурки. Еден елемент да не чини или закасни, цело производство во таа серија трпи. И така јас имам јадено Идеал Шипка сирење со земја внатре :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Конзистентнот ќе има кога ќе бараме рекламација за лошите производи. Се додека сме со мислите е оваа серија не се погоди ќе има и неконзистентност. Треба да учиме од Американците кои имаат одлична пракса за ова. Ако му се расипе iPhone-от оди во Apple store и вика не работи. Му го менуваат инстант без никакви прашања.
Додека се срамиме за наши пари да ги поставиме вистинските прашања од типот зошто лепчето во Седмица ми се крши, да не ви од вчера или зошто толку малку компири ми ставаш ?
Не сме учени ние да бараме повеќе за нашите пари, па и самите "бизнисмени" кога ќе побараат да ги наплатат нивните побарувања викаат, ние дома леб немаме да јадеме, а Американците викаат Јас тебе на Социјално ти личам ? Разликата е во тоа што Американците го ценат својот труд и заработена пара, без разлика колкава е и затоа компаниите прават производи со назнака за Американски пазар. И американците како народ ако не се бунтуваале т.е некој не ги научил да се бунтуваат за тоа што го платиле и они ќе имаат неконзистентни производи.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Едино на Алкалоид ми текнува како компанија со конзистентност..донекаде и Витаминка.Другите посебно помалите не би ги спомнал.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
54
Поени од реакции
25
Не е дека не знаат како, нема конзистентност затоа шо фирмите крпат крај со крај за да преживеат...куповната моќ на луѓето е мала, маржите на производителите се уште помали а и уште една работа шо обичниот потрошувач не ја знае е дека производителите се на милост и немилост на ланците маркети и дистрибутерите кои ги уценуваат како ќе стигнат, преку земање пари за влез на артикл во маркет, закупување полици, флаери и така натаму. Значит требат малку да одиме чекор наназад и да ја погледнеме пошироката слика за состојбите во економијата.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Drzavniot reket go zaboravate li??Ke mu trgne biznisot na nekoj ke vidat deka funkcionira dava dobar kvalitet,site se zadovolni i pocnuvaat gazdata da go mavaat po dzeb.A sto ke pravi siromaskiot,ke kuti i pusi i na kraj kupuvacot ja naebuva.
Ili pak nekoj nepismen ke si ja proba srekata so nekoj biznis i ke mu trgne dobro i posle gleda kako samo pari da napravi a ne da go razrabotuva i usovrsuva rabotenjeto so pokvalitetni masini i pokvaliteten kadar ,za da dobie pokvaliteten proizvod.
E toa e momentalnata Makedonija.Kvalitetno cepenje u strana.
Retki se firmite sto gledaat na podaleku vremenski a poveketo ne mozat da opstanat od nestrucnost.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jas primetiv deka prvata pratka na zlaten dab vo zelenite sisinja bese fenomenalna koga go otvarase pivoto pukase sega gledam totalna promena pocna da zamirisuva na kvasec ili stoe toa ne znam ,dodeka mislam deka skopskoto ima golem standard ima i vo nego promeni cesto leto i zima pivoto ne e isto zimata e pokvalitetno ocigledno pomalku se trosi i e podobro fermentirano ali ipak se drzi dovolno dobro ,a so se odnesuva do stranskite piva amstel,hiniken,tuborg jas mislam deka ovie piva se so nizok kvalitet odnosno kaj nas se nosi 3 klasa od tie piva ,posto hinken vo grcija i makedonija ima razlika od kaj nas do australija ,dodeka pak razlikite kaj mlecnite i mesnite proizvoi e ogromna nikakov kontinuitet nema ,vo prodazba se pusta nefermentiran kaskaval sirenje jas zemam mesan kaskaval zdravje nekogas e dobar nekogas nedozrel se zavisi kako im odi potrosuvackata ,i istiot da go ostavis da psedi vo frizider podolgo vreme pak dobiva kvalitet ,toa e stradame d celta na firmite za so pobrza zarabotka
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
jas primetiv deka prvata pratka na zlaten dab vo zelenite sisinja bese fenomenalna koga go otvarase pivoto pukase sega gledam totalna promena pocna da zamirisuva na kvasec ili stoe toa ne znam ,dodeka mislam deka skopskoto ima golem standard ima i vo nego promeni cesto leto i zima pivoto ne e isto zimata e pokvalitetno ocigledno pomalku se trosi i e podobro fermentirano ali ipak se drzi dovolno dobro ,a so se odnesuva do stranskite piva amstel,hiniken,tuborg jas mislam deka ovie piva se so nizok kvalitet odnosno kaj nas se nosi 3 klasa od tie piva ,posto hinken vo grcija i makedonija ima razlika od kaj nas do australija ,dodeka pak razlikite kaj mlecnite i mesnite proizvoi e ogromna nikakov kontinuitet nema ,vo prodazba se pusta nefermentiran kaskaval sirenje jas zemam mesan kaskaval zdravje nekogas e dobar nekogas nedozrel se zavisi kako im odi potrosuvackata ,i istiot da go ostavis da psedi vo frizider podolgo vreme pak dobiva kvalitet ,toa e stradame d celta na firmite za so pobrza zarabotka
Prilepska pivara gabe i e se, nikogas ne moze da ima dobro pivo i da odrzuva kvalite .
1. Nemaat voda , imaat nekolku busotini i vodata koja ja crpat od niv sekogas podlezi na vlijanie .
2. Se zanesuva razmnozuva kvasec od edna epruveta vadi kvas za 100 000 litri, kvasecot i te kako podlezi na promeni duri i naj mala promena kvasot mutira se dobivaat naj razlicni ne posakuvani vkusovi i mirisi, namesto Sase da se zaebava i da si igra razmnozuvac na kvasni gabi naj pametno mu e kako i site preostanati pivari vo regionov da si go kupuva suv i po potreba.
3.Pak vodata prilepcani nemaat voda za pienje pivo ke praele, tuku imaat angazirano 1000 majmuni koj po cel den pijat voda od lajnarka i mocaat vo sisinja od zlaten dab potoa mockata se karbonizira i saso ja prodava kako pivo :pos:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ајварот домашен од Кам, со име Камко.
Лани беше еден од најдобрите, годинава катастрофа. :(
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Екстра Меин.

Сега другарчето на Тодоров ќе ја опрае работата :гомце::sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom