Колку изнесува платата на лекар специјалист во Државни болници

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ве молам, некој со искуство или со проверени информации, не сакам рекла казала муабети, бидејќи и јас ги знам тие.
Ме интересира која е оановна плата на специјалист, во хирургија, интерна, итн.
Плата на специјалист во Скопска државна клиника, Штипска клиника и Велешка болница, пример.
Плата со повеќе од 10 год искуство, и помалку од 10 год искуство.
И колку се платени хируршки и интернистички дежурства.
Ме интересираат сиве овие информации дали е исплатливо да вложувам во мене овде во Мкд, или да си ја летнам од тука. Благодарам

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не знам колку пати е кажано друже во Македонија освен да бидеш поп или политичар ништо не е исплатливо ако споредуваш со било која од западниве земји.

П.С Ако си добар доктор и во МК нема за леб да ти фали плус еден зимски еден летен одмор ама во споредба со странство ќе земаш десет пати помала плата и плус еден куп стрес од типот на недоволно кадар и недоволно ресурси пошто недоволно се инвестира. Ова за државно зборам, за приватно можеш бизнис да си правиш ако те бива.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Друже знам дека е спомнато но никаде нема дефинитивен одговор, некаде читав 26.700, некаде 30.000 некаде 31.000, можеби нема да ми фали, но на крајот на денот е жално да живеам во држава каде сообраќаен цајкан или средношколаки наставник зема иста или рачунајќи по саати повисока плата од дигестивен хирург, ...
Затоа ме интересираат точни информации.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Друже знам дека е спомнато но никаде нема дефинитивен одговор, некаде читав 26.700, некаде 30.000 некаде 31.000, можеби нема да ми фали, но на крајот на денот е жално да живеам во држава каде сообраќаен цајкан или средношколаки наставник зема иста или рачунајќи по саати повисока плата од дигестивен хирург, ...
Затоа ме интересираат точни информации.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Da ne me svatish pogreshno, postavuvash prashanja na koi i sam go znaesh odgovorot. Dali platata e 30 ili 31.000 ? Tuka i nema bash razlika, osnovata e niska i vo dvata sluchaja, 15 € ne veruvam deka kje ti go smenat kvalitetot na zhivotot.
Baranje na mislenje/odgovor na forum za taka vazhno zhivotno prashanje, i donesuvanje na odluka, na taa osnova, neznam !?

Ako si vo faza pred/na specijalizacija, stranstvo e sekako podobra opcija, tuka nema komentar. Ako vekje si vo zavrshna faza ili gotovo, imash postapka na approbacija ("Approbation"), zboruvam za Germanija, morash da ja pominesh kako bi se steknal so pravo na dejnost vo oblasta.
Ako te interesira, imam objasneto vo temite za Germanija.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Види, од 26.700 до 36.000 како основна плата и те како има разлика, не барам мислење, него барам информации конкретни кои не можам да ги пронајдам, а треба да се јавни. Сум во фаза пред специјализација, ти благодарам, имам прочитано што како со Германија, повеќе ја мислам Словенија како опција. Секако дека надвор странство е подобра опција, освен од еден аспект, видот на специјализација. Затоа прашував ако некој ги знае тие информации иако се сензитивни ако сака нека сподели благодарам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
вака да размилуваа Гоце, Јане, Даме... “Не се исплаќе бе револуционер во Македонија, ај да пробаме Шведска или Англија да крениме револуции“
камо патриотизам, лекар си, племенита и хумана работа, да му помагаш на луѓе, кој ќе го лекува овој кутар народ овде, испостен осиромашен.....
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Тодоров, и (ај да не мешаме политика) ама и квалитетните и квалификувани партиски полтрончиња.
Ај не е се до пари, ама луѓе дали знаете дека на клиники лууп диуретици нема. Мислам, има вработени по 200 во метар квадратен во јавни претпријатија и квази образовни институции а ги тераме луѓето да идат lasix да си купат :(

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Од 25-35к денари во зависност од ноќен труд,работа на празници,прекувремена...........
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Братучеда моја со завршена виша за главна медицинска сестра и положен тој некој си државен испит не се разбирам многу но без ден работа во македонија во здравствена институција замина летово да работи во бугарија како обична сестра во амбуланта и вика зела плата 950 евра. Е па ти биди тука пак хирург специјалист за 500-600 евра во нашава македонија... Фаќај патот додека не си фатил корен, не си потпишал некој договор или создадеш фамилија со поголеми дечиња или слично...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не верувам сосе сите бонуси да надминува 35-6.000 ама и толку да е, малку е за факултетот што е учен и специјализацијата што е акана. Згора на тоа за се` си крив во државава и од гомно подолу си правен, така да најдобро фаќај патот. :)
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ама 25.000- 35.000 е основна плата без дежурства така, или со се дежурства, и колку би било едно дежурство платено?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
500 евра + дежурство + мито и корупција + нати_100е_да_се_почастиш
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама 25.000- 35.000 е основна плата без дежурства така, или со се дежурства, и колку би било едно дежурство платено?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Од сигурни извори ти кажувам за ендокринолог на државна со 20+ години стаж и искуство, сосе дежурства сосе се, не ја надминува цифрата што ја спомнав погоре, што е во најмала рака срамно. За доктор правиме муабет, не за механичар :)
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
27
Поени од реакции
20
Друже но на крајот на денот е жално да живеам во држава каде сообраќаен цајкан или средношколаки наставник зема иста или рачунајќи по саати повисока плата од дигестивен хирург, ...
Затоа ме интересираат точни информации.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Loso razmisluvas. Kaj da si ke te nadminuva sekoja prosecna starleta- da ne koristam na sofrava vulgarizmi.

Inaku jas da sum na tvoe mesto bi otisol da se probam bar godina dve na zapad, ne gubis nisto mlad si, Makedonija nema da ti izbega.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ц Ц Ц, се плашев од суровата вистина, не знам, стварно срамно и жално.
Не рачунам мито ова она, основа и дежурства ме интересираа, мито е сепак незаконски, ако те фати некој на пик отиде лиценца и ќе идеш аапсана. А баш имаше во 2014 некои измени као од Тодоров ова
http://daily.mk/zabava/lekar-specijalist-15-godini-stazh-zema-50-000-denari-plata-profesor.
И ме интересираше колку од овие 50.000 се основица колку дежурства.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom