Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

  • pod 10.000

    Гласови: 42 11,7%
  • 10.000-12.000

    Гласови: 45 12,6%
  • 12.000-15.000

    Гласови: 47 13,1%
  • 15.000-18.000

    Гласови: 50 14,0%
  • 18.000-24.000

    Гласови: 55 15,4%
  • nad 25.000

    Гласови: 119 33,2%

  • Вкупно гласачи
    358

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Прашање во врска со исплата на на плата:
Кај татко ми во фирмата каде што работи, платата ја даваат на 1ви, ќе дадам пример.
Денес е 1ви Декември и тој зема ја зема октомвриската плата, која по правило би требало да ја земи во тек на месец ноември
Прашањето ми е, каква добивка има работодавецет со овај начин на исплата на плата?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Прашање во врска со исплата на на плата:
Кај татко ми во фирмата каде што работи, платата ја даваат на 1ви, ќе дадам пример.
Денес е 1ви Декември и тој зема ја зема октомвриската плата, која по правило би требало да ја земи во тек на месец ноември
Прашањето ми е, каква добивка има работодавецет со овај начин на исплата на плата?
ги врти парите од работниците , негде ги инвестира или борчи, нека бидат 50 вработени х 250 евра = 12500 евра што сепак е добра сума за обрт на пари во месецот
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586

си кажа отворено.... НЕМА намера да си го намалува ќарот туку плата само минималец по закон....
не ми е јасно само како мисли дека само со законско дигање на минималецот се ќе се дигне ?? Па и со овие ниски плати за многу работи сме неконкурентни, јадеме словенски млека и чоколади, нашите се поскапи... а да не кажувам за грчките производи, ако почне некој да увезува од Грција ќе не загуши, речиси се е поефтино ( кога оди за извоз)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
^
Па добар коментар има на твитерот, најголемиот дел се должи на кредити.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Па и со овие ниски плати за многу работи сме неконкурентни, јадеме словенски млека и чоколади, нашите се поскапи... а да не кажувам за грчките производи, ако почне некој да увезува од Грција ќе не загуши, речиси се е поефтино ( кога оди за извоз)
Власта која за 10 години не успеа да ги направи домашните производи конкурентни мора сместа да си замине
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Власта која за 10 години не успеа да ги направи домашните производи конкурентни мора сместа да си замине
абе морону папагалски, оди прашај колку е во Словенија и Хрватска млеко тетрапак или чоколадо... јас сакам да кажам за глупоста со дампинг цените а ти како папагал..
Они користат еу кредити и даваат стимулации за извоз, но на тоа бргу ќе му дојде крајот... па и на цела еу економија...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
абе морону папагалски, оди прашај колку е во Словенија и Хрватска млеко тетрапак или чоколадо... јас сакам да кажам за глупоста со дампинг цените а ти како папагал..
Они користат еу кредити и даваат стимулации за извоз, но на тоа бргу ќе му дојде крајот... па и на цела еу економија...
Власт која кредитите не ги користи за стимул на домашно производство и извоз на домашни роизводи туку си купува луксузни лимузини авиони накити парфеми и уметнички слики треба да си замине и да одговара за своите злосторства
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
:)Imam pokacuvanje na plata, pa opcija za povtorno glasanje vo anketata...
ima sansi da dobijam
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Дaли знaе некoј кaкви услoви имaaт вo Фaрмaхем?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
абе морону папагалски, оди прашај колку е во Словенија и Хрватска млеко тетрапак или чоколадо... јас сакам да кажам за глупоста со дампинг цените а ти како папагал..
Они користат еу кредити и даваат стимулации за извоз, но на тоа бргу ќе му дојде крајот... па и на цела еу економија...
Значи сега чекаме да рикне ЕУ економијата па да им се ситиме дека дошле на наше ниво по мизерија, така? А Македонија преку 80 % од извозот е во ЕУ??
Алоо уште полудржава како Косово ни остана за споредба. После со Сиера Леоне и Џибути ќе се тешиме дека сме подобри.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
И така мала и таа некои газди не ја даваат. За таков однос кон работникот, во нормални држави, мизнисмените лежат затвор.
http://www.skopjeinfo.mk/gazda-pretepan-zoshto-na-vrabotena-i-ja-namalil-platata
скоро без исклучок, сите коментари беа поддршка за вработената во колонијалот. Газди, бизнисмени, пих[DOUBLEPOST=1483115836][/DOUBLEPOST]Па па па, колку се задолжени граѓаните. И тоа најмногу за потрошувачки кредити.

Просечната плата сега, во споредба со 2010 година е повисока за 9,1%, а трошоците за живот пораснале за 9,5%, што значи дека денес платата ни вреди помалку
За да ги спакуваат новогодишните подароци или пак, за да купат облека и храна за Божиќните празници, граѓаните ги трошат и парите што ги немаат. Бидејќи просечната плата од 365 евра во ноември годинава е доволна да покрие само две третини од месечните потреби на едно семејство, коишто според пресметките на Сојузот на синдикати изнесуваат 525 евра, за зголемената празнична потрошувачка граѓаните влегуваат во рекордни минуси на сметките, се задолжуваат со потрошувачки кредити и на кредитни картички.

Последните податоци на Народната банка покажуваат дека граѓаните, иако во споредба со европскиот просек се сметаат за ниско задолжени, на банките им должат вкупно 1,65 милијарди евра преку кредити за лична потрошувачка, што е 73% од вкупната задолженост на населението.

Од нив, над една милијарда евра се потрошувачки кредити, 380 милиони евра е долг на кредитни картички и уште 190 милиони евра во минус на тековните сметки.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom