Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

  • pod 10.000

    Гласови: 42 11,7%
  • 10.000-12.000

    Гласови: 45 12,6%
  • 12.000-15.000

    Гласови: 47 13,1%
  • 15.000-18.000

    Гласови: 50 14,0%
  • 18.000-24.000

    Гласови: 55 15,4%
  • nad 25.000

    Гласови: 119 33,2%

  • Вкупно гласачи
    358

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дури и газдата да добива енормно голем приход, да затајува данок...тоа за работникот не значи многу. Неговата плата ќе е сосем иста. Разликата е што газдата џипот ќе го купи за 2 или 4 месеци.
Neznam dali ima "gazdi" koi se bavat so REALEN biznis vo Makedonija i koi mozat so 2 ili 4 plati da si kupat jeep :)
No zagovornik sum na teorijata na ABC koja pretpostavuva kolku moze pogolemi plati za svetite kravi budzetarski..., toa e edinstveniot nacin koj ke ovozmozi enormen rast na Gwujoviot rejting , a vo isto vreme ke ni gi skrati makite kako narod, drzava i ekonomija....
......vtoro kako moze, koga ne moze da se isplati ni dinar plata , ako ne se platat davckite i koga PO ZAKON neplakanjeto vo period od TRI meseci znaci pokrenuvanje stecaj...da ima nekoj koj za periodot od poslednite 5 godini UKRAL eve 10 plati???? :)
...izgleda deka pak e na delo SOCIJALISTICKIOT model...ovoj pat so cel na socuvuvanuje na FAMOZNIOT REJTING...:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Neznam dali ima "gazdi" koi se bavat so REALEN biznis vo Makedonija i koi mozat so 2 ili 4 plati da si kupat jeep :)
No zagovornik sum na teorijata na ABC koja pretpostavuva kolku moze pogolemi plati za svetite kravi budzetarski..., toa e edinstveniot nacin koj ke ovozmozi enormen rast na Gwujoviot rejting , a vo isto vreme ke ni gi skrati makite kako narod, drzava i ekonomija....
......vtoro kako moze, koga ne moze da se isplati ni dinar plata , ako ne se platat davckite i koga PO ZAKON neplakanjeto vo period od TRI meseci znaci pokrenuvanje stecaj...da ima nekoj koj za periodot od poslednite 5 godini UKRAL eve 10 plati???? :)
...izgleda deka pak e na delo SOCIJALISTICKIOT model...ovoj pat so cel na socuvuvanuje na FAMOZNIOT REJTING...:)
Не,ама овде владее законот:-Кој ќе се фати,тој ќе ора.Додека власта на некои фирми им простува неплатени придонеси,на некои им се заканува стечај само поради неплатена фирмарина која ДПМНЕ ја зголеми 400%,одкако е на власт.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не,ама овде владее законот:-Кој ќе се фати,тој ќе ора.Додека власта на некои фирми им простува неплатени придонеси,на некои им се заканува стечај само поради неплатена фирмарина која ДПМНЕ ја зголеми 400%,одкако е на власт.:toe:
ФИРМАРИНА е ГЛУПОСТ која веднаш треба да се УКИНЕ... посебно пак за трговците поединци и фирми со неколку вработени т.е микро претпријатијата.
Општината треба да наплати некаква бизнис такса, ама и веднаш да каже што во поврат фирмите добиваат како услуга од општината...вака ова е чист харач за да се иплатат папанажите за членовите на владеачките партии и нешто ситно да им се најде за по пат на општинските ВЕЛМОЖИ...:)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
ФИРМАРИНА е ГЛУПОСТ која веднаш треба да се УКИНЕ... посебно пак за трговците поединци и фирми со неколку вработени т.е микро претпријатијата.
Општината треба да наплати некаква бизнис такса, ама и веднаш да каже што во поврат фирмите добиваат како услуга од општината...вака ова е чист харач за да се иплатат папанажите за членовите на владеачките партии и нешто ситно да им се најде за по пат на општинските ВЕЛМОЖИ...:)
- Да се укине велиш , немој молим те ! јас колку што се сеќавам за мојот век , ниту една давачка не е укината а измислени се охо-хо . така да не спијте на тоа уво
.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Мала е.12 илјади е максимум.Катастрофа.Не ја бива работава.Џабе `рмбаш кога на крај неможеш со сметките да излезеш и уште врв на сето тоа е што СЕКОЈ месец стандардно е кај мене во здравството да доцнат со плата.Никогаш не се зема плата на време.Абе ај да ти :sekss: државата!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Мала е.12 илјади е максимум.Катастрофа.Не ја бива работава.Џабе `рмбаш кога на крај неможеш со сметките да излезеш и уште врв на сето тоа е што СЕКОЈ месец стандардно е кај мене во здравството да доцнат со плата.Никогаш не се зема плата на време.Абе ај да ти :sekss: државата!!
Ако се работи за матичните доктор, според кажувања на нивни колеги, добро се офајдија. Го зголемија просекот. Ако се збори за сестри, не знам.

Но висока (навидум) плата не значи и решение за сметките. Номинално зголемување е едно, реално е друго, според зголемување на трошоци на живот, цени на мало...и такви работи.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Nekoj jade zelka, nekoj biftek... prosek sarma.
Taka se vadi prosekot u nasava vukojebina
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ја гледам анкетава, интересно, ако е точно:
Под 10000 најмногу гласови, и заедно со гласовите од опцијата до 12000 се најмногу, и веднаш потоа е најбројна категоријата над 24000...
Е никој ли не зема од 12 до 24000?
Сепак мислам дека проблемот е во анкетата која е од 2009 година.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Струмикс, да не знаеш како може да се ресетира?
Прочепкав малце, ресетирање нема изгледа, но ја отворив пак, бидејќи во последните седум години откога беше затворена анкетата, многу работи околу платите се изменети, а има и многу нови членови кои би гласале, па може да се добие некој посоодветен приказ, се разбира ако се сите искрени :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom