Колекционери на стари пари

Член од
25 ноември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Со што и како најдобро се чистат старите монети?
 
I

Intex

Гостин
И од кај ги наоѓате (купувате) тие стари монети?
Ми се виде интересно тоа што го прочитав, па може да почнам да собирам стари пари.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Имам една стара сребрена монета и на неа има залепено едно 'чингелче'. Можи да го однесам во продавница за злато и сребро да го одлепат(извадат)? треба да се стопи... Оти како шо знам можат...
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Две златни монети со Ј.Броз Тито

Ако има некој заинтересиран за купување на златни монети со ликот на Јосип Броз Тито,две монети се...во линкот можете детално да видете,а договор по ПП.
http://www.pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=421460
Поздрав
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Со што и како најдобро се чистат старите монети?
Најдобро е да не ја чистиш, да ја оставиш во оригиналната кондиција и состојба.

Ако има патина (благородна) таа го штити предметот (во овој случај монетата) од други хемиски процеси кои можат да настанат кога е подложена на други влијанија или промена на средината (предпоставувам дека е пронајдена под земја), и е доказ за староста и автентичноста на монетата.

Благородната патина неможе да се фалсификува.

Ако патината е неблагородна таа ја разјадува монетата и не е хомогена (во распространеноста на монетата). Се чисти со киселини (мислам дека беа азотна и сулфурна) - не ти препорачувам да ја чистиш.

Неблагородната патина може да се фалсификува, и не е доказ за староста и автентичноста (може да се добие со некои хемиски процеси)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Јас ги чистам со четка за заби и со паста или сјај.... :toe: не чини така?:icon_eek:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Јас ги чистам со четка за заби и со паста или сјај.... :toe: не чини така?:icon_eek:
Абе има начини кои се изводливи по дома ама не ти ги кажувам, сигурно има патина (маланхидна-зелена, азурна-бела, вулканска-кафеава, природна- црна).

Ја штити монетата и е доказ за староста и автентичноста, башка колекционерите и музејите го ценат тоа.

Со четка за заби и паста се мијат заби.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
иам стара 5000 од врмето на тито. каде можам да ја заменам за денари ?:helou:
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Абе кај најдувате стари пари и јас сакам да почнам да собирам....бтв кај пра-баба ми в село има мноооогу стари пари можеби над 1000 стари пари а колку се стари нз ваљда некаде од 1910 тука некаде(коа кје појдам кје си зеам)...бтв од кај најдувате стари монети???
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Собирав ама ги изгубив.:S
Иначе кој не собира нека почне интересно е.:helou:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Мене сегашните пари ми ги снемува за секунда, не па стари да чувам :D А и што ќе ми се, ваљда нема да си бришам г`з со нив (си иам ја тоалет :pos: )...
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
имам мала колекција на монети и банкноти, најстарата ми е од 1893 што и не е нешто посебно и кога би ги продал сите не би заработил повеќе од 500 евра
инаку вредноста на парата не е поврзана со староста туку со уникатноста односно тиражот во кој што е пуштена
колку за споредба на интернет можат да се најдат римски монети стари и по 2000 години за само 2 евра а јас имам 1марка (банкнота) од 1914 која на интернет е проценета на 60 евра
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Давам 60 евра за банкнота од 100 евра

Само озбилни понуди ве молам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom