Колекционери на стари пари

Член од
9 мај 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Me interesira dali vredat nesto ovie pari i kolku
 

Attachments

Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
DOBAR DEN DRAGI NUMIZMATICARI , So ova hobi se zanimavam veke nekolku meseci , razni parichki kupuvam od razni mesta , Imam zapocnati 4 kolekcii od koi edna e od kralstvoto Jugoslavia , drugata e od SFRJ a tretata e od SRJ , chetvrtata ne e neshto posebno , nekoj bugarski levi...
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
47


Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
Koj e zainteresiran neka pise pp
 
Член од
13 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
ne be mislev bez razlika na drzavata i na valutata. inaku i ja imam akuelni ama toa se pretezno pari od zemjite koi sum gi posetil. najstarate mi se 10 rublji od rusija od 1909 god.
Jas sobiram pari koga imam prilika, knizni i metalni od razni drzavi , od Afrika, Evropa, Avstralija, Arapskite drzavi, koi poveketo sum gi posetil, me tolku stari , ponovi , bogata kolekcija na bivsha Jugoslavija, ne sobiram za profit, interesno i informativno i sakam da spodelam so drugi koga imam dopolnitelni isti pari.
Koj gleda na toa kako zadovolstvo neka me kontaktira, golem pozdrav
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Eve denes mi stignaa 100 dinari od vreme na M. Nedic , Interesna rabota , parata e ista 100 dinarka od SHS ama na mesto kade sto pisuva Jugoslavija e preskrtano.
 

roknroler

Umetnik
Член од
28 август 2011
Мислења
96
Поени од реакции
160
P1030674.JPG
P1030868.JPG
P1030596.JPG
grupa na fejsbuk za sve sto e povrzano so kolekcionerstvo,ocenka,ekspertiza,procenka na vrednost,kupoprodazba,zamena i sve ostanato :)
numizmatika,bonistika,filatelija,militarija,sfragistika i ostanato
https://www.facebook.com/groups/Kolekcioneri/[DOUBLEPOST=1490022997][/DOUBLEPOST]
mi treba tezina od monetata i ke ti kazam sve za nea :)[DOUBLEPOST=1490023184][/DOUBLEPOST]
Me interesira dali vredat nesto ovie pari i kolku
nema nisto retko i ceneto,voobicaeni knizni pari,cena vo poteg 10-30 denari,dupnatata kako srebro vredi i to e to.[DOUBLEPOST=1490030089][/DOUBLEPOST]
Eve denes mi stignaa 100 dinari od vreme na M. Nedic , Interesna rabota , parata e ista 100 dinarka od SHS ama na mesto kade sto pisuva Jugoslavija e preskrtano.
toa Jovanco naucno se vika overprint na banknotata,ednostavno Germancite nacekaa ogromno koicestvo pari od SHS i ednostavno gi pre-printaa tie banknoti so znakot na Srpska Narodna Banka.
 
Последно уредено:

roknroler

Umetnik
Член од
28 август 2011
Мислења
96
Поени од реакции
160
Uste he doznav dali imaat nekoja vrednost monetive be molam za odgovor :)
Da ne baram,pusti mi sliki da vidam sto imas,i ke ti dadam ekspertiza :)
Vaka,kako prvo monetite imaat 2 strani, toa sto vidov sutjeski neretvi 10 dinarki od 1983 po katalog taa sostojba e 0.25$, kaj nas odat po 10 denari parce (0.15$) drugite moneti mi treba vtorata strana da gi identifikuvam.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Drugata moneta e titovka od 1000 dinari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom