Колекционери на стари пари

Член од
25 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
47
Go interesira nekoj za neso vakvo



Sent from my LG-H440n
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да прашам на овие новите пари како може да се провери дали се оргинал значи не за мкд пари туку странски...
 
Член од
24 декември 2015
Мислења
41
Поени од реакции
12
Imam jas stari leva od 50 i 100 nekolku komada ako saka nekoj da gi kupi 1930 i nekoja godina se ako saka nekoj da gi kupi neka pise ke se dogovorime imam i drugi vidovi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: toz
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
АНТИЧКА МОНЕТА СО ЛИКОТ НА ФИЛИП 2 МАКЕДОНСКИ !

заинтересираните нека ме контактираат по ПП IMG_20160121_183156.jpg IMG_20160121_190515.jpg
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
знаеш дека ова твоево е кривично дело така?
Незнам дали е баш така, мене монетата ми е дадена од прадедо ми а од кај му е него врска немам, е сега стварно незнам зошто ако некој собира вакви монети да не можам да му ја продадам-толку ли е тоа јако кривично дело?

Еве ако ти ги познаваш добро овие работи, според тебе што би било најпаметно да се направи со монетата?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Незнам дали е баш така, мене монетата ми е дадена од прадедо ми а од кај му е него врска немам, е сега стварно незнам зошто ако некој собира вакви монети да не можам да му ја продадам-толку ли е тоа јако кривично дело?

Еве ако ти ги познаваш добро овие работи, според тебе што би било најпаметно да се направи со монетата?
таа монета е културно добро на Македонија и можеш да ја имаш само ако си регистриран колекционер. И мора својата колекција да ти е пријавена и регострирана во музеј и не смееш вака да ја продаваш, си има процедура како и кому смееш. Значи мора да појдеш во музеј да им ја покажеш да кажеш од каде ти е и да ја регистрираат, и нив да им ја понудиш да ја откупат па ако тие неќат тогаш да ја нудиш надруги
Инаку едно од можните сценарија е на оглас да ти се јави инспектор од внатрешни и кога ќе ти ја плати - да те уапси и да си имаш многу проблеми ем да ти ја земат ем да ти се закани затворска казна ем трошоци.
Ова се однесува и за народни носии и за старо оружје.... иако на изглед безвредни најубо е да имаш едно мислење од музеј (не кошта ништо) дека носијата или некој стар грамофон или предмет... не е културно добро и може слободно да се продават
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Незнам дали е баш така, мене монетата ми е дадена од прадедо ми а од кај му е него врска немам, е сега стварно незнам зошто ако некој собира вакви монети да не можам да му ја продадам-толку ли е тоа јако кривично дело?

Еве ако ти ги познаваш добро овие работи, според тебе што би било најпаметно да се направи со монетата?
Кривично дело е, бидеќи таа монета и припаѓа на Македонија. Државата може да ја откупи од тебе и да добиеш 10 проценти он нејзината реална вредност. Како одат сите процедури не сум запозаен.
 
Член од
13 октомври 2015
Мислења
277
Поени од реакции
150
Кривично дело е, бидеќи таа монета и припаѓа на Македонија. Државата може да ја откупи од тебе и да добиеш 10 проценти он нејзината реална вредност. Како одат сите процедури не сум запозаен.
А Кузман да си го праша
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Заинтересиран сум да почнам да собирам ама банкноти не монети. Колку се движат цените отпирлика ? Немам некој расположив буџет па да знам дали можам воопшто и да почнам нормално некои со помала вредност итн итн .. ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom