Кожна болест - Vitiligo

Член од
6 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Vaka imam vitiligo(beli fleki po teloto) sum probala so se i sesto no nikako ne se leci dali nekoj znae nekoj lek za ova.....
 
Член од
8 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ne znam kolku vreme gi imas ovie fleki, ke ti kazam za brat mi. Toj nekolku godini imase vakvi fleki na celiot grb i mislam deka mu se sirea se poveke. Ova leto bese na more okolu dve nedeli i najverojatno od morskata sol cel grb mu se iscisti. Toa e negovoto iskustvo.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Vaka imam vitiligo(beli fleki po teloto) sum probala so se i sesto no nikako ne se leci dali nekoj znae nekoj lek za ova.....
Кај поголем процент од болните со витилиго е утврдена наследна склоност. Болеста се јавува кај сите возрасни групи, но најчесто се манифестира во пубертетот. Почнува како мала ограничена бела површина на кожата, најчесто локализирана на откриените делови на телото, околу отворите на кожата (уста, очи, гениталии, анус) и деловите што се изложени на притисок и повреди. Со тек на времето промените се шират и може да зафатат поголеми површини од кожата. Кога процесот е лоциран на влакнестиот дел - во тој дел косата побелува. Утврдено е дека кај оваа форма депигментацијата е последица на автоимуна реакција - се создаваат антитела, кои ги уништуваат меланоцитите,при што доаѓа до делумно или потполно разорување на меланоцитите. Во таквата кожа меланоцитите се редуцираат, а другата структура е нормална. При витилиго се препорачува престој на море и сончање подолг временски период. Се користи и фотохемотерапија, која е комбиниран процес од фотосензибилизација на дадената промена со определени средства - псоралени (меладинин и др.), а потоа промената се третира со ултравиолетови А-зраци, Пува ламби или со изложување на сонце. Се почнува со кратко изложување па постепено се зголемува до 30 минути. Терапијата се применува во зимскиот период за да се одбегне дополнително изложување од сончеви зраци. Здравата кожа се заштитува со заштитни кремови за сончање. За промените локализирани на лицето често се практикува премачкување со кортико кремови (целестодерм и др.), а потоа се препорачува сончање. Од естетски причини промените се премачкуваат со водоотпорни коректори. Денес се користат најсовремени дерматолошки апарати со селектирана бранова должина на зраците за третирање на промените со определена доза. Резултатите се многу добри.

извор: Дневник
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
На едно девојче во мојот клас во основно и се појавија вакви флеки.Долго време пробуваше да се лечи и заминаа во Софија кај некој лекар таму, се сеќавам почнаа да и се намалуваат.После кога почнавме средно ретко се гледавме, еднаш можда ја имам видено и колку што се сеќавам веќе ги нема.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
fala na site za sovetite...jas ovie gi imam moze edno 5 godini ili poise i nikako da pominat sum probala so sekakvi kremi, caevi itn....

Ne znam kolku vreme gi imas ovie fleki, ke ti kazam za brat mi. Toj nekolku godini imase vakvi fleki na celiot grb i mislam deka mu se sirea se poveke. Ova leto bese na more okolu dve nedeli i najverojatno od morskata sol cel grb mu se iscisti. Toa e negovoto iskustvo.
Mozes da mi kazes na koe more zas jas sekoja godina odam na more i niso...
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Vaka imam vitiligo(beli fleki po teloto) sum probala so se i sesto no nikako ne se leci dali nekoj znae nekoj lek za ova.....
знам еден човек што лечи од оваа болест, лечи и секакви кожни болести од едно Битолско село е. Знам едно дете што беше таму и му даде некои врсти на кремови што сам си ги израборувал од некои билки . Вика дека е задоволен и полека полека почнуваат да му се намалуваат белезите
Ќе ти пишам на профил податоци како да го исконтактираш и верувај дека човекот може да ти помогне. Детето, инаку близок пријател на еден мој близок пријател :) кажуваше дека луѓе не само од Македонија, туку и од Балканов и пошироко оделе кај него, а човеков има добиено разни сертификати и признанија:helou:
 
Член од
6 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
знам еден човек што лечи од оваа болест, лечи и секакви кожни болести од едно Битолско село е. Знам едно дете што беше таму и му даде некои врсти на кремови што сам си ги израборувал од некои билки . Вика дека е задоволен и полека полека почнуваат да му се намалуваат белезите
Ќе ти пишам на профил податоци како да го исконтактираш и верувај дека човекот може да ти помогне. Детето, инаку близок пријател на еден мој близок пријател :) кажуваше дека луѓе не само од Македонија, туку и од Балканов и пошироко оделе кај него, а човеков има добиено разни сертификати и признанија:helou:
fala:)
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Јас имам витилиго.

Ми се појавија големи флеки на нозете и помали флеки низ цело тело на 7 години. Ги поминав сите доктори на ебаниов Балкан и на крај најдов една докторка, русинка што работеше во Софија.

Ми даде малку по алтернативна терапија од хемикалиите и отровите што ми ги даваа другите “стручњаци“. Не пиев никакви антибитоици, седативи или слични срања што ми ги препорачуваа другите.
Пиев само некој апчиња за подобрување на функцијата на црниот дроб и наизменично менував различни витамински додатоци на исхраната.

За 1 година почна да се приметува дека во центарот на флеките на нозете почнаа да се појавуваат точки со нормална боја (враќање на пигментот). Пигментот постепено се враќа и тоа прво се пополнуваат тие флеки што се појавиле последни, а последни тие што се појавиле први.

Процесот на пополнување е ептен спор. После десет години откакао ја почнав терапијата уште имам некои мали флеки по телото ама големите се скроз пополнети па маливе изгледаат као белези. И тоа.

Ако те интересира уште нешто, прашај.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Јас имам витилиго.

Ми се појавија големи флеки на нозете и помали флеки низ цело тело на 7 години. Ги поминав сите доктори на ебаниов Балкан и на крај најдов една докторка, русинка што работеше во Софија.

Ми даде малку по алтернативна терапија од хемикалиите и отровите што ми ги даваа другите “стручњаци“. Не пиев никакви антибитоици, седативи или слични срања што ми ги препорачуваа другите.
Пиев само некој апчиња за подобрување на функцијата на црниот дроб и наизменично менував различни витамински додатоци на исхраната.

За 1 година почна да се приметува дека во центарот на флеките на нозете почнаа да се појавуваат точки со нормална боја (враќање на пигментот). Пигментот постепено се враќа и тоа прво се пополнуваат тие флеки што се појавиле последни, а последни тие што се појавиле први.

Процесот на пополнување е ептен спор. После десет години откакао ја почнав терапијата уште имам некои мали флеки по телото ама големите се скроз пополнети па маливе изгледаат као белези. И тоа.

Ако те интересира уште нешто, прашај.



Pa me interesira....Jas sega naracav terapija od Bitola, no ne bi bilo loso da mi kazes nesto poveke za lekot i za doktorkata:) fala
p.s. majka mi e aptekarka i ako moze da mi go kazes imeto na tabletite za podobruvanje na funkcijata na crniot drob...pozz
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Pa me interesira....Jas sega naracav terapija od Bitola, no ne bi bilo loso da mi kazes nesto poveke za lekot i za doktorkata:) fala
p.s. majka mi e aptekarka i ako moze da mi go kazes imeto na tabletite za podobruvanje na funkcijata na crniot drob...pozz
За докторката знам само дека се викаше Надежда Тонкин.

Лекот е базиран на соја значи е природен. Се вика Essential Forte. Ова е истoтот пакување што го пиев и јас:



Исто така пиев и Rivotril:



Само во никој случај не ги земај на своја рака лекарствава затоа што причинителите за витилиго не се кај сите исти. Кај мене Слезината и Црниот дроб беа проблем и тоа го ’поправав’.

Позз.
 
Член од
22 април 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако можеш да ми кажеш кој е тој Доктор од Битолско село, ке ти бидам многу благодарен. Затоа што и јас имам Витилиго. Поздрав
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Јас имам слушнато дека многу помагале кремите на Хемел, ама требало да се комбинираат и да се користат дооолго, мислам 6 месеци секој ден. Мислам дека не се скапи, ама за секој случај прашај си, има кај нас во Македонија.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
За докторката знам само дека се викаше Надежда Тонкин.

Лекот е базиран на соја значи е природен. Се вика Essential Forte. Ова е истoтот пакување што го пиев и јас:



Исто така пиев и Rivotril:



Само во никој случај не ги земај на своја рака лекарствава затоа што причинителите за витилиго не се кај сите исти. Кај мене Слезината и Црниот дроб беа проблем и тоа го ’поправав’.

Позз.
Bi ti bila neizmerno blagodarna,ako mozhesh da me upatish kade mozhe da se nabavi RIVOTRILOT ,se raboti za dete na koe mu e neophode ovoj lek,a niz nashive apteki go nema,doturot od stranstvo ne go vrshat so odgovor deka imaat zabrana za uvoz na ovoj lek.Pozdrav!
 
Член од
6 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Bi ti bila neizmerno blagodarna,ako mozhesh da me upatish kade mozhe da se nabavi RIVOTRILOT ,se raboti za dete na koe mu e neophode ovoj lek,a niz nashive apteki go nema,doturot od stranstvo ne go vrshat so odgovor deka imaat zabrana za uvoz na ovoj lek.Pozdrav!
Ne znam jas ne sum go koristela neka ti kaze star_dust.

Живко Дамевски
047/ 293 205
047/ 224 814

070/ 784 006

www.damevski.tripod.com
e-mail: dobrimk@mt.net.mk

Човеков е од едно битолко село одма под Пелистер.....pozdrav Kenko
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Bi ti bila neizmerno blagodarna,ako mozhesh da me upatish kade mozhe da se nabavi RIVOTRILOT ,se raboti za dete na koe mu e neophode ovoj lek,a niz nashive apteki go nema,doturot od stranstvo ne go vrshat so odgovor deka imaat zabrana za uvoz na ovoj lek.Pozdrav!
Јас го купував од Бугарија.

И тогаш беше забранет во Македонија. Не знам зошто. Веројатно некоја од нашиве фармации произведува нешто слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom