Клиничка смрт

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Ne bi sakala da mi se desi toa brrrr SKRAJA NEKA E :nesum:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
771
„Се вратил во живот“ откако е прогласен за мртов
Еден 84-годишен Израелец „се вратил во живот“, откако рано утрото лекарот од брзата помош го прогласил за мртов.

Полицијата минатата ноќ ја повикал сопственикот на станот во Рамат Гана кај Тел Авив, за да пријави како неколку дена не го видела, ниту го слушнала старецот кој таму живеел.

Полицијата и итната помош после тоа низ прозорецот влегле во станот и на подот го здогледале човекот како лежи. Обидите за реанимација, како што изгледало се покажале залудни и лекарот констатирал смрт и дури и издал потврда за тоа.

Кога подоцна дошле форензичари, еден од полицајците пријдувајќи му на „мртовецот“ видел дека раката му се помртнала. Вчудовидениот полицаец потоа почувствувал оти старецот има слаб пулс и одново почнал да го оживува.

Останатите полицајци повторно повикале брза помош и старецот е префрлен во болница. Бил при свест и поврзан е со респиратор.

Извор:http://www.time.mk/story_907de5413b_article_81db5fddf2.html
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Тој ефект на Блаженство го опишува Достоевски во Идиот каде главниот лик е болен од епилепсија т. е тие елементи се авто биографски зошто и самиот Достоевски болувал од епилепсија. Не велам дека тебе ти се случило тоа но сигурно си доживеал слична или приближна состојба на неа. Крајот на тунелот... многу добра книга за патувањето на душата после смртта има отец Серафим Роуз кој живеел во Америка, во таа книга ги има опишано посмртните искуства на голем број луге има дадено пример на човек кој бил 36 часа во клиничка смрт , пример на човек каде душата астрално му се подигнува од телото после сообракајна несрека и гледа како докторите во операционата сала се обидуваат да ми го спасат животот како го опфатило чуство на паника зошто никој не можел да го чуе од докторите напразно викал и зборувал...после неколку минути се вратил во живот...
Интересна теза. Имајки предвид дека сум лекар малку поинаку го објаснувам чувството на блаженство - во случајот приток на недоволно оксигенирана крв во процесотот :) или пак недоволен приток на крв, а зошто не и двете комбинирано. Слично нешто може да се почуствува те и јас сум почуствувал при намален приток на крв во главата (ортостатичен колапс) при нагло станување или при лекарствено индуцирано снижување на притисокот. Како и да е ништо не е сигурно. Има многу мистерии околу прашањето за смртта.

Инаку тоа да е во клинична смрт 36 часа не ќе да е можно. Мислам имам пишано негде што е смрт што клиничка што биолошка. Ако до клетката не стигнува кислород за неколку минути (за некои е прашање на саати) клетките неповратно умираат.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Прочитајте ја книгата "Во прегратка на светлината" авторката е жена која доживеала клиничка смрт.Во книгата го опишува своето искуство.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Па кога би се престанале тие селски традиции дека човекот се закопува наредниот ден откако ке умре би се избегнале многу такви "морничави случаи". Клиничката смрт е медицински добро објаснена за да се поврзува со некои надприродни појави. Една од реалните теории е дека таа крв што ја има во мозокот е доволна за минимална функција и со оглед на тоа што се се контролира со нерви (срцето има своја инервација ама не работи сама) нормално е да се активира и срцето од некој нервен импулс и човекот да се разбуди во гробот =)

Кој селски традиции???Ако гледаш мртовецот целиот е издуен само што не пукнал ... Што да не го чуваш уште некој ден..Дај молим те.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Во денешно време ретко има клиничка смрт што е исто со Каталепсијата.
Тоа е пренослива болест .. значи само преку генот
Еден ако во фамилијата имал таква болест знај другите ке превземат мерки ке испитаат крв да се утврди дали ја имаат истата болст
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Клиникча смрт може да трае до 2 недели максимум според мене :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Кој селски традиции???Ако гледаш мртовецот целиот е издуен само што не пукнал ... Што да не го чуваш уште некој ден..Дај молим те.
Нема врска. Баш адетот мртвиот да не се закопува одма кога ќе умре доаѓа од оваа појава на клиничка смрт. И не збори глупости, да било толку лесно да се препознае некој во ваква состојба дека има шанси да е жив, немало досега да има случаи на луѓе закопувани живи. А има.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
pred cetiri godini eden drugar od zapdna makedonija ne se sekavam od koe selo bese mi ima kazano deka kaj niv eden covek taman pred da go nosat na grobista si stanal i gi prasal so e tolku guzva i site:ija::shok:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
pred cetiri godini eden drugar od zapdna makedonija ne se sekavam od koe selo bese mi ima kazano deka kaj niv eden covek taman pred da go nosat na grobista si stanal i gi prasal so e tolku guzva i site:ija::shok:
ОМГ мене ова да ми се десло вака ја прв ке припаднам или ке цркнам на лице место..!!!
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
pred cetiri godini eden drugar od zapdna makedonija ne se sekavam od koe selo bese mi ima kazano deka kaj niv eden covek taman pred da go nosat na grobista si stanal i gi prasal so e tolku guzva i site:ija::shok:
Колку што ги знам обичаите за да се закопа покојниот треба да поминат 24 часа. Човек што е во клинична смрт по околу макс 15 минути преминува во биолошка смрт којашто е иреверзибилна шо ќе рече од неа не може да се врати во состојба живот. Според ова невозможно е да се работи за клинична смрт, а веројатно за некоја болест којашто имитира клинична смрт, труење, може паднал у несвес или е некоја од болестите што ги спомнаа претходно.

Друго дали смртта е констатирана од лекар? У случај ако лекар констатирал смрт (клинична нема како зато шо е должен да даде прва помош мин 10-15 минути, а за тоа време веќе преминува во биолошка), а овој бил во жив (бидејки нема како од клинична смрт да се вратил по 24 сата) тогаш црно му се пише на лекарот.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Фактички јас бев мртов 2005-та , но среќа ме најдоа некои луѓе како лежам на земја- викнале брза помош и ме реанимираа ,ме однесоа до државна ,примав инфузии 2-3 дена и ме пуштија дома,уште си ги чувам документите од болница , да ме потсетат да не претерам пак .
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Од што умре бе брат? :icon_lol: Шала на страна, се сеќаваш ли на нешто, дај пиши ме интересира (не само мене сигурно :wink:).
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Од што умре бе брат? :icon_lol: Шала на страна, се сеќаваш ли на нешто, дај пиши ме интересира (не само мене сигурно :wink:).
Или предозиран или преалокохолизиран, едно од двете, ама не би било предмет на расправа во темава, прво дека тој шо го пишал тоа погоре сака да си заштити нешто лично, неќе да сподели такви информации, второ не е релевантно да се дознае... бидејќи како што претпоставувам секој може да го доживее истото :smir:
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
113
Поени од реакции
56
језиво....имам слушнато дека тие шо биле во клиничка смрт гледале некоја светлина...не знам колку е точно..:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom