Клиничка смрт

Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
BlAcK_MamBa напиша:
dokolku 5 min kislorod ne dojde do mozokot, keliiite umiraat nepovratno, taka da to ne e mozno. +za prviot post e ova

kako moze da ja zakopale dokolku imala klinicka smrt. jas kolku sto znam dodeka ne mu prekinat vitalnite organi da rabotat, ne gi proglasuvaat za mrtvi lugeto i ne gi zakopuvaat. nema sansa toa so Ap da se desi
Aj bratce odi citaj malce za klinicka smrt & kolku minuti moze mozokot da vozdrzi bez kislorod... Love Ya... P.S. Nema Sto Da Ve LAZAM...:toe:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Прочитав три страни и пак не сваќам како может некои одовде толку да лажет... Ко ќе се лажит, со усул требит да се лажит.
 
Член од
7 април 2007
Мислења
91
Поени од реакции
0
kicodarker напиша:
pa coveci ( momci i devojki) klinicka smrt e onaa koga ni srceto ni mozokot ne rabotat no sepak ima nadez da se vrati teloto vo zivot
i ovaa e tocna izjava koja ja cuv od profesor po biologija pa to a ne moze da gresi taka?
jaoooooo coeku so tresna!!! kako moze ni mozok ni srce da ne raboti ili imas problem so usite ili da i kazuvam na majka mi(zs e prosveten inspektor) da ja brka od skolo taa nastavni4ka. pa ako ne dojde kislorod do srceto za maksimum 20 min bolje da go pogrebaat zatoa logi4no e da raboti srceto i plus kako ke se ismumpuva krvta!?!? Aj sea tek da e ova sloboden forum ama vakvi kiksovi glupo e da se traskaat. :lud:
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
unforgiven напиша:
Aj bratce odi citaj malce za klinicka smrt & kolku minuti moze mozokot da vozdrzi bez kislorod... Love Ya... P.S. Nema Sto Da Ve LAZAM...:toe:

aj be ko si tolku pameten kazi kolku mozit da izdrzit? The brain, however, accumulates ischemic injury faster than any other organ. Without special treatment after circulation is restarted, full recovery of the brain after more than 5 minutes of clinical death at normal body temperature is rare.[6][7] Usually brain damage or later brain death results after longer intervals of clinical death even if the heart is restarted and blood circulation is successfully restored. Brain injury is therefore the limiting factor for recovery from clinical death. CITAS?

p.s ova ne go imav procitano od ovde, tuku od kniga, ama eve najdov za da ti potvrdam. slobodno mozes da se skries :kesa: LoVe ya. :lol
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Блек Мамба, еве да ти каже некој администратор како што бараше. Сакаш да се ладиш и паузираш малку? Ајде среди се, опрај се со коментарите на форумов. Сите теми ги расипуваш. Ако ти се пишува - пишувај и внимавај како се изразуваш и однесуваш со членовите (мислењата ти се избришани). И не туку пишувај сто поста еден под друг, имаш „Измени” ако сакаш да додадеш нешто.

Ова ти е последна опомена пред банче. Те толериравме бидејќи мислевме дека ќе ти текне да се средиш.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Има ли некаде да се прочита за психоделичната страна на клиничката смрт?
На пример,некаде имаше за луѓе,кои откако се будат од клиничка смрт,добиваат некои екстра способности.Или пак,искуството што го доживеале додека траела клиничката смрт,направило многу да ги променат своите ставови за животот,да се посветат на духовното и да сватат дека материјалното не е толку битно.
Значи,има ли навистина такви случаи,или тоа е само мит?
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
Ај сеа ја да кажам нешто што ми го кажа професорката по психологија..
Овој пример што го кажавте се има навистина случено и тоа не само кај нас туку и во други земји..не се работи за клиничка смрт туку за посебна болест(не знам како се вика кога ќе најдам повеќе информации ќе пишам)..не престанува срцето да работи туку на некој чуден начин тоа не се гледа...навидум целиот организам не функционира..не се забележува работа на срцето и автоматски човекот се прогласува за мртов...а се дознава дека не е мртов кога ќе се разбуди во мртовечницата на болницата...имало и случаи кога луѓето биле закопувани живи(како вашиот пример)..и семејствата откако дознале за оваа состојба не дозволувале да се закопува човекот се додека повторно не се разбуди...
Чудно нели?!
Potpolno se soglasuvam so tebe. No organizmot raboti....
No aparatot ne moze da registrira tolku slabo rabotenje na srceto i avtomatski covekot se proglasuva sa mrtov...i to e to :helou:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Epa aj jas ke vi kazam primer za "Klinicka Smrt". Jas ja imam iskuseno i sum bil mrtov poveke od 40 min., srceto prestanalo da raboti a mozokot seuste bil vo funkcija. Fala mu na Boga sto me spasil.
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
A imam isti takvi slucki slusnuvano no sepak ovaaae najjaka.....
Pa baba mi koja sega e 60god togas bila 15-16god i ziveeela vo selo(ne mi teknuva vo koe)...
i nekoja zena od seloto si 'umrela' a toa bilo toa klinicka smrt...ama selo kako selo site prosti bez doktori, i ja kacile zenata na edna muleska kola so slama i pogrebot zapocnal.....Arno ama pred da vlezat vo grobistata zenata polekaa oooooooooop se podignala....zamislete togas kakvo e bilo...kako vo horor film....sum se skinal od smeenje koa mi go kaza baba ova...:pos2: :pos2:
:devil3:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
I kaj nas vo selo imalo takva slucka. Nekoj covek umrel i trebalo da go zakopaat. Pristignal popot, pocnal da pee popot i covekot poleka stanal. Koga go videl nasobraniot narod sednal i pocnal da jade od stvarite sto trebalo da gi razdadat na Grobista. Lugeto koga se isplasile site pocnale da begaat koj na kade najde.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
хаха интересна случка.. Затоа викаат дека треба да се почека 24 часа оти може да има клиничка смрт и да се разбуди .. Имало е такви многу случаеви..
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Ауу, ме наеживте со постовиве. :icon_lol:
Ве прочитав само до втора страница и ме заинтересира, ама немам многу време, уште малку одам на ручек, а и на MSN нешто ме тормозат... :icon_lol:
Ме изненадивте, многу сте знаеле за ова, сите различно, ама многу научив, фала ви. :icon_lol:
Јас не верувам во "живот после смртта", "воскреснување на духот" и слични глупости, ама клиничка смрт постои, но тоа не е смрт бидејќи од смртта нема назад, само некој начин на заспивање, како што кажавте погоре, како кратка кома нешто, не дека се разбирам, ама логично е, нели?
Пууу, кај отиде здравството, јас ич не им верувам на докториве, жива, здрава ќе ме прогласат за мртва. :pos:
И јас како СпаЈдеР сакам со мобилен да ме закопаат, за секој случај, сешто се случува во денешно време. :pos:
Ај поздрав, бегам сега, друг пат ќе дочитам, се заинтересирав. :icon_lol:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Pa cekale 24 saati za covekot ama toj ne se razbudil i zatoa trgnale da go zakopaat.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Се случи пред 5-6 год. ваков случај во Браилово прилепско. Си умре човекот и докторите го прагласија за мртов. Им јавија на најблиските и на синот кој живеел во Скопје,кој по пат ги купил сите потребни работи ковчег,крст,венец и се друго и отишол во селото на последно испраќање. И сега чудо после неговото доаѓање касно вечерта починатиот станал и побарал јадење сите овие вџашени од сето тоа. Следниот ден кога семејството решило сите погребни работи да се вратат тој рекол не,и ги ставил на таванот од плевната. После сето вие настани,тој поживеал уште 7-8месеци и вистински беше чудо. Каде бил тие саати,тој не кажуваше ништо. Ова сето ми го кажуваше неговиот брат кој ми беше комшија, кој беше на двата погреби лажниот и вистинскиот.
-Но требаат сега одговори,што се случува со ваквите случаеви кои понекогаш кажуваат каде биле тој период,ми се чини дека понекогаш луѓето кои се враќаат од тој духовен свет нешто и раскажуваат?
Коментари...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom