Клиничка смрт

D

DJ_DEXTER

Гостин
Таткоми спасил човек во чекална во болница од клиничка смрт . Кога го објасни настанот морбидно беше. Едвај го повратиле со електро-шок.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Клиничка смрт?

Луге не ми се верувало дека може да се поврати човек пак во живот.На мајка ми некоја колешка умрела и сега сите знаат дека умрела после 1 саат и се јавуваат жива мајко мила не ми се верува.
Вие што мислите и ако имате некој ваков случај дај кажете го мн ме заинтересира
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Kaj mene vo naselba minatata nedela imase sobrakajka i edniot bese tesko povreden a drugiot umre. I sega ovoj sto bese tesko povredeniot dozivea klinicka smrt. Pa se rascu niz cela naselba deka e umren, no posle ispadna deka go povratile i deka pak e ziv.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
PuMbA напиша:
Луге не ми се верувало дека може да се поврати човек пак во живот.На мајка ми некоја колешка умрела и сега сите знаат дека умрела после 1 саат и се јавуваат жива мајко мила не ми се верува.
Вие што мислите и ако имате некој ваков случај дај кажете го мн ме заинтересира
Види не е тоа баш повраќање во живот. Ова толку те запрепастило најверојатно ради тоа што го содржи зборот смрт во името:icon_lol: Не па стварно, при клиничка смрт човек не умира буквално, туку само му откажува срцето на одредено време. И тоа многу кратко време. Докторите тоа го земаат за смрт затоа што на тие апаратите им се појавува онакво тииииииииииит :icon_lol: као срцето прекинало да работи, а уствари и покрај тоа што "е без срце" човекот е жив затоа што мозокот му е жив, ти текнува? Е сеа и мозокот си има некои свои прагови на толеранција, у стил колку време е "мртво" срцето па ако и мозокот попушти... е тогаш :costumed1
Ама се додека мозокот уште работи добри се шансите по кратко време срцето да се врати во нормала и се да биде ок.
Не знам што те чуди толку, клиничка смрт е доста честа појава кај луѓе со тешки повреди и болести.
Може многу глупо го објаснив ова, али wtf, кој разбере- разбере. :icon_lol:
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Да, ама најверојатно колешката на мајка ти била у кома. Зошто клиничка смрт многу кратко може да трае. неколку мин. Не верувам 1 саат. Меѓутоа сум слушал дека имало и подолго...Шо знам...
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Stefanos_M напиша:
Да, ама најверојатно колешката на мајка ти била у кома. Зошто клиничка смрт многу кратко може да трае. неколку мин. Не верувам 1 саат. Меѓутоа сум слушал дека имало и подолго...Шо знам...
Абе тоа она се јавила по еден саат сваќаш. Не може сеа жената од кома станала одма да тепа муабети по телефон :icon_lol:
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
PSYtisfaction напиша:
Абе тоа она се јавила по еден саат сваќаш. Не може сеа жената од кома станала одма да тепа муабети по телефон :icon_lol:
ПА и јавиле дака оживеела а не дека она и се јавила
 
K

kicodarker

Гостин
pa coveci ( momci i devojki) klinicka smrt e onaa koga ni srceto ni mozokot ne rabotat no sepak ima nadez da se vrati teloto vo zivot
i ovaa e tocna izjava koja ja cuv od profesor po biologija pa to a ne moze da gresi taka?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
kicodarker напиша:
pa coveci ( momci i devojki) klinicka smrt e onaa koga ni srceto ni mozokot ne rabotat no sepak ima nadez da se vrati teloto vo zivot
i ovaa e tocna izjava koja ja cuv od profesor po biologija pa to a ne moze da gresi taka?
Да, може да греши. Кога мозокот не работи нема теорија да се вратат телесните функции во живот. При клиничка смрт само срцето откажува (и пропратните "небитни" органи) Али мозокот нема шанса. Е грешат и професорите де, се дешава...
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Bacillus gagous напиша:
Кога срцето ќе престане да работи настанува така наречена клиничка смрт, за 4 до 6 секунди од престанокот на работата на срцето почнуваат реверзибилни пореметувања во мозокот, во рок од 8 до 12 секунди настанува губење на свест, во рок од 8 да 10 минути настапува мозочна смрт.
Значи дека воколку во рок од од десеттина минути не биде покренато срцето да работи личноста умира бидејќи и мозокот умира.
Има случаи кога може да се нарече организмот постигнува нирвана а тоа воспоставување некој минимален метаболизам само коку да не изумрат клетките, ова го постигнуваат некои од тие што медитираат, ама ова е исклучително кризен момент и може лесно типот што медитира да умре, обратното е кај некои случаи кои ги закопуваат и покрај констатирана мозочна смрт, ама обично може да се претпостави во кои случаи може да се случи ова и затоа по барање може да биде поставен аларм во ковчегот и ако дојде до разбудување на личноста веднаш да се ископа гробот, само кој има пари за таа работа.
Башка ако околностите биле толку сомнителни по кои настапила смртта мора да се смета и со овој феномен.
Бациллус има право, сестрами имаше клиничка смрт 5 минути беше умрена...!!!

А твојава приказна беше ептен езиво... И замислив ако беше вистина зошто да ја откопат...???
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
unforgiven напиша:
Бациллус има право, сестрами имаше клиничка смрт 5 минути беше умрена...!!!

А твојава приказна беше ептен езиво... И замислив ако беше вистина зошто да ја откопат...???
Клиницка 5 минутна смрт. Хм... интересно
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
dokolku 5 min kislorod ne dojde do mozokot, keliiite umiraat nepovratno, taka da to ne e mozno. +za prviot post e ova

kako moze da ja zakopale dokolku imala klinicka smrt. jas kolku sto znam dodeka ne mu prekinat vitalnite organi da rabotat, ne gi proglasuvaat za mrtvi lugeto i ne gi zakopuvaat. nema sansa toa so Ap da se desi
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Дека постои клиничка смрт од која има враќање назад во животот, медицината одамна не демантира. Документирани се сведочења на пациенти кои, лебдејќи одозгора, гледале како хирурзите депримирано констатираат дека тие испуштиле душа, или пак по тешка трауматска хаварија имале средби на `небото` со нивни познати и други, за потоа да ги збунуваат луѓето `долу` со такви раскажувања, кога се `вратиле` назад меѓу нив.
Живи се во таа клиничка смрт,за момент срцето престанува да работи,затоа се нели оние електро шокови...некаде имам прочитано дека ако во рок од 2 и пол минути не се реагира,клиничката е минато и ојде човекот на `другиот` свет.Сега еве читам имало чуда,5 минути...тоа е многу бе според мене:raz:

 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Клиничка смрт настанува откако ќе престане да функционира срцето, а не мозокот. Со тоа доаѓа до прекин на транспортот на крвта (хранливи материи, кислород, бла бла...) до останатите делови од организмот. Секој од органите минува низ повеќе временски фази, многу кратки, вообичаено со времетраење од неколку секунди до минути, што значи има многу малку време додека да се поврати во живот човекот, нели...
Е, мозокот е оној кој најмалку ја толерира ваквата состојба, односно најбрзо реагира со тоа што прв престанува да работи, и функцијата целосно е укината во тој... Временски интервал нека биде, ајде. Ова води до мозочна смрт. По мозокот, истото се случува и со целиот организам (понатаму е кома, ако не се "врати во живот" на време). И нормално, потребно е многу брзо да се стимулира срцето, со цел да проработи само од себе (се` во човековото тело работи на принцип на струја) или да се реанимира.
И не е натприроден феномен, туку се базира на научна основа.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
BlAcK_MamBa напиша:
dokolku 5 min kislorod ne dojde do mozokot, keliiite umiraat nepovratno, taka da to ne e mozno. +za prviot post e ova

kako moze da ja zakopale dokolku imala klinicka smrt. jas kolku sto znam dodeka ne mu prekinat vitalnite organi da rabotat, ne gi proglasuvaat za mrtvi lugeto i ne gi zakopuvaat. nema sansa toa so Ap da se desi
Izvinete me, ama jas ne rekov deka 5 minutna klinicka smrt ne e mozna. Samo rekov interesno kako mozi da trae 5 minuti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom