Кладење со EV( expected value)

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
(Probability of Wining) x (Amount Won per Bet) – (Probability of Losing) x (Amount Lost per Bet)
Ок тоа е формулата за пресметка на предноста што треба да ја имаш на секој бет за да долгорочно си профитабилен, љубопитен сум колку реално на долг рок сме профитабилно бидејќи да најдеш статистичка предност над 10% што ќе го компензира данокот е речиси невозможно во профи кладењето денес. Дали се лажеме ние сто 99% од времето губиме по 200 денари а потоа на 100тиот бет кога треба да добиеме 20.000 ние добиваме 18.000 каде што 10% е ги зема кладилницата бидејќи нејзината статистичка предност на долг рок е секогаш тука, а 10% ги даваме за данок на добивка(а реално во минус сме) :) . Дали бруто сумата не лаже да заборавиме дека статистички со секој бет сме 20% во минус или реално може да се профитира од кладење. Баш овој месец ме потикна да го пишам ова зашто после 60 бетс месецов и вртење на вкупната сума за кладење што ја ставив од 800% ја сум само 6% во плус и дали е тоа реална бројка која што нашата просечна анализа и секојдневно пратење на спортски настани може да ни ја даде, се друго е лотарија? Или грешам?
 

Attachments

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
(Probability of Wining) x (Amount Won per Bet) – (Probability of Losing) x (Amount Lost per Bet)
Ок тоа е формулата за пресметка на предноста што треба да ја имаш на секој бет за да долгорочно си профитабилен, љубопитен сум колку реално на долг рок сме профитабилно бидејќи да најдеш статистичка предност над 10% што ќе го компензира данокот е речиси невозможно во профи кладењето денес. Дали се лажеме ние сто 99% од времето губиме по 200 денари а потоа на 100тиот бет кога треба да добиеме 20.000 ние добиваме 18.000 каде што 10% е ги зема кладилницата бидејќи нејзината статистичка предност на долг рок е секогаш тука, а 10% ги даваме за данок на добивка(а реално во минус сме) :) . Дали бруто сумата не лаже да заборавиме дека статистички со секој бет сме 20% во минус или реално може да се профитира од кладење. Баш овој месец ме потикна да го пишам ова зашто после 60 бетс месецов и вртење на вкупната сума за кладење што ја ставив од 800% ја сум само 6% во плус и дали е тоа реална бројка која што нашата просечна анализа и секојдневно пратење на спортски настани може да ни ја даде, се друго е лотарија? Или грешам?
Гледам никој не пишал, па јас вака со закаснување да си кажам мислење или да пробам повеќе луге да се вклучат во дискусија.
после 60 бетс, 6% профит не е некоја импресивна цифра, мегутоа и не е ни воопшто лоша. Огромен процент на играчи после 60 бетс се во минус.Ако овој процент можеш да го задржиш на подолг период, според мене си успешен,а ако овој процент би можел да го издигнеш на некој 12-15% тогаш си повеќе од добар.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Гледам никој не пишал, па јас вака со закаснување да си кажам мислење или да пробам повеќе луге да се вклучат во дискусија.
после 60 бетс, 6% профит не е некоја импресивна цифра, мегутоа и не е ни воопшто лоша. Огромен процент на играчи после 60 бетс се во минус.Ако овој процент можеш да го задржиш на подолг период, според мене си успешен,а ако овој процент би можел да го издигнеш на некој 12-15% тогаш си повеќе од добар.
Da gledano na dolg rok i so dobar banckroll kade sto bi rizikuval 2 do 3% na sekoj bet moze da se kaze 5 do 10% ne e loso, ali ipak 60 bet ne se nekoja merka za da se kaze deka nekoj sistem na oblozuvanje e profitabilen. A so ogled na toa i sto sme limitirani na kolku pari imame na raspolaganje tesko deka so 10 ili 15% moze nekoja realna razlika da napravime vo zivotot. :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Da gledano na dolg rok i so dobar banckroll kade sto bi rizikuval 2 do 3% na sekoj bet moze da se kaze 5 do 10% ne e loso, ali ipak 60 bet ne se nekoja merka za da se kaze deka nekoj sistem na oblozuvanje e profitabilen. A so ogled na toa i sto sme limitirani na kolku pari imame na raspolaganje tesko deka so 10 ili 15% moze nekoja realna razlika da napravime vo zivotot. :)
ах, од каде да почнам.....прво,ако се нема каков таков банкрол бадијала да се прави ваков муабет. Мора да се има колку толку некоја стартна сума каде би можел да си дозволиш влогови барем од некој 30 -50 евра за да влезиш во некоја калкулација, инаку другиот стил на игра со влогови од 50-100 денари влог и бркање некој бесни суми, тоа веке не е за вакви математики, тоа повеќе влегува доменот на лото игра, ако помине, помине.
Инаку кога спомнуваш 2-3% влог од одреден банкрол, што знам, јас не сум баш убеден дека тоа е најдобра стратегија, иако истото сум го слушнал од повеќе луге, јас не знам дали ти тоа си го пробал, па зборуваш од искуство или само од слушано, колку што можев да видам од тоа што си го постирал, ти си играл со Flat Betting, и тоа е нешто што јас најмногу сум го користел. Јас сум пробал и со Unit betting, ама то не ми се баш допаѓа, дури и кога сум го користел сум имал свој систем 1/5 каде што најмалиот број влог ми бил 2/5 а максимумот 4/5, каде разликата мегу разликата во влоговите не би била некој ептен голема како што е кај лугето кој користат 1/10 до 10/10. Таа игра мене ми делува премногу ризична и лесно можеш да се изгориш.

Инаку да се вратам на првичниот муабет, 60 бетс навистина не се некое мерило ама бројката на бетс на долг период зависи кој како е гледа, таа статистика треба да се гледа по сезона како си завршил, а не на типови како што ги гледаат овие од беттинг платформиве, пример на бројка од 500 или 1000 типови, нема шанси да имаш позитивен процент од 10-15% профит.
Али пример ако играш со добра самоконтрола и пример имаш некој просек од 25 типови месечно или вкупно да земиме активни 9 месеци, тоа се вкупно 225 типови годината, по 50 евра = 11250 . Ако успееш да извадиш 15 % профит тоа ке ти излезе 1687 евра профит на крај на година. Не дека е господ знај што ама сепак не е за занемарување за ако се гледа како втора работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom