Кичево

Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.114
Поени од реакции
35.016
Koj opcii ti nudi google maps?

Ja kolku sto znam najdobro e od Kicevo kon Bitola da odis pa nekade pred Babino izlagas od magistrala. Ima tabla koga da se isklucis.
Едниот пат е преку Стаорец, тој ми изгледа како планински. Од кога ќе се спуштиш вртиш лево и право само во Цер. Испаѓа дека е пократок патот. А вториот пат е Другово, Брждани, Свиниште, Белица и пак искачаш кај истата раскрсница што доаѓаш преку Стаорец, само што сега вртиш нели десно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.177
Поени од реакции
21.298
Едниот пат е преку Стаорец, тој ми изгледа како планински. Од кога ќе се спуштиш вртиш лево и право само во Цер. Испаѓа дека е пократок патот. А вториот пат е Другово, Брждани, Свиниште, Белица и пак искачаш кај истата раскрсница што доаѓаш преку Стаорец, само што сега вртиш нели десно.
Ubo pisa gjoko, ne odi preku Staroec tuku zemi go drugiot pat (za Bitola). Pokratok e prviot ama ne e asfaltiran.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.114
Поени од реакции
35.016
Eden e pat -voziš za bitola okolu 17 km i odma posle s.Prostranje koga ke go iskačiš ridot vrtiš levo po asfaltiran pat so dupki, voziš ušte 6-7 km do druga raskrsnica koja go deli patot levo za s.Crsko ti odiš desno za Cer ušte 5-6 km. Drugiot pat na gugl što odi niz s.Staroec e stariot neasfaltiran pat za Bitola. Sega e običen šumski pat. Piši ako treba i na 5 min ke se vidime da ti objasnam- od Kičevo sum
Да да, се разбравме и со @Igorcemk тоа ме интересираше кој пат го користат највеќе за Цер. Фала многу и на двајцата. :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.576
Поени од реакции
81.129
Пишете нешто бе кичевчани, живи ли сте? :D Како е во градот, падна ли снег? Како беше за Нова Година? Зуцнете нешто, ваљда не сте се иселиле сите од Кичево... :unsure:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Pa nema baš nešto vo gradot....jas lično bev drugata večer na proslava vo restoran. Prv pat ne se ukrasi gradot poradi ovie gluposti za humanitarni donacii. A sijaličkite se istite , treba samo da se stavat. Nema plus trošok ama aj.....moda

Kinezite imaat kolektiven odmor od kaj avtopatot i sega se plivnati niz grad po kafani. Gi ina kako "kinezi" - mnogu

Plus go otvorija najgolemiot "store" za garderoba na mestoto na stariot "Union" i sega se glavni vo trgovijata so ališta. Sum slušnal deka pravat po 100-200 000 denari promet . Po kafani jadat malku poskapi jadenja...umre vremeto koga jadea kučinja.

Inače koj kako saka neka kaži no gradot e ekonomski živnat so avtopatot i KSS.

Primer da sakaš da ti izrabotat mebel majstori treba da čekaš so nedeli za red. Majstorite kažuvaat deka imaat mnogu porački od novovrabotenite na avtopatot i od Kss
 
K

kicodarker

Гостин
Едниот пат е преку Стаорец, тој ми изгледа како планински. Од кога ќе се спуштиш вртиш лево и право само во Цер. Испаѓа дека е пократок патот. А вториот пат е Другово, Брждани, Свиниште, Белица и пак искачаш кај истата раскрсница што доаѓаш преку Стаорец, само што сега вртиш нели десно.
Не е Стаорец како вид на глушец, туку како СТАР - староец.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
За тој што прашува за патот преку староец.
Ја го возев со точак(бицикла по нашки) и едино ако си кондиционо спремен оди преку него ако ти е планот со точак. Големи угорници и дупки, бразди. Со лека кола мн тешко, со џип да.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
За тој што прашува за патот преку староец.
Ја го возев со точак(бицикла по нашки) и едино ако си кондиционо спремен оди преку него ако ти е планот со точак. Големи угорници и дупки, бразди. Со лека кола мн тешко, со џип да.
Со Лада Нива сум го возел неколку пати, но со лека кола е малку потешко поради големите дупки. Есенеска бев со лека кола до третина од патот, ама многу тешко се искачивме.

Тоа е стариот пат за Битола, а овој преку с.Белица, Козица....е пуштен во сообраќај во 1977-78.

На пример мене како дете кога ме носеа на операција од крајници во Битола во 1976 зимата, татко ми со Фиќо ме носеше по овој пат и тоа на 40 см снег. По овој пат одеа и автобусите како оние од филмот``пред дождот``.

Иначе на ова место``Турла`` има дренки, и тоа е едно до ретките места во Македонија каде го има овој плод
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Со Лада Нива сум го возел неколку пати, но со лека кола е малку потешко поради големите дупки. Есенеска бев со лека кола до третина од патот, ама многу тешко се искачивме.

Тоа е стариот пат за Битола, а овој преку с.Белица, Козица....е пуштен во сообраќај во 1977-78.

На пример мене како дете кога ме носеа на операција од крајници во Битола во 1976 зимата, татко ми со Фиќо ме носеше по овој пат и тоа на 40 см снег. По овој пат одеа и автобусите како оние од филмот``пред дождот``.

Иначе на ова место``Турла`` има дренки, и тоа е едно до ретките места во Македонија каде го има овој плод
Тешка е Турла ама интересна и за со џип и за со кола. За со бицикла само ако си кондиционо добро спремен мислам 17-18км дека е. Па налето горе кај чешмата имат комарци пуздер да те напраат ако застаниш да се напиеш вода :D
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Не ми се свиѓа Турла што за искачување на стрмните делови од патот има ситен камен и мора да се извозат во седечка позиција,исто и за слегување до Кладник патот многу стрмен и нема уживање.
Досега не су слегувал од кај Цер,а има слушано дека таа е подобра тура.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Еве една слика од другата страна како изгледаше. Незнам како им успеа, но дефектот беше отсранет за 2-3 часа, а патот беше расчистен од насобраниот мраз

 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Кичевчани како сте, се слушаме ли? :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.576
Поени од реакции
81.129
Има снег во Кичево? :icon_mrgr: Гледам по нетов околните села веќе почнаа да белеат...

Здравје Боже да се стопи снегот и таму негде Март/Април месец ќе дојдам на една тура околу Цер, Велмевци, Белица, Сопотница, Вранештица, Козица итн... да ги посетиме гробовите на Узунов, Пиперката и Пљакот :)

Само здравје Боже...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom