Кефир

Член од
3 јануари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
6
Здраво!
Имам неколку прашања, некои може се и веќе одговорени (excuse moi).

1. Каде може да се снабдам со кефир (освен од членови од форумот каде може да се најде на друго место)?
2. Ако нема алтернатива и друг извор на кефир зрната, како можам да ги добијам од вас (форумџии) и колку би чинеле?
3. Дали количината која се добива е пропорционална (дали од 1литар млеко се добива 1литар кефир)?
4. Колку пати процесот на правење кефир може да се повтори (обнови) со иста, веќе употребена кефир маја?
5. Како се одржува и размножува кефир мајата, пошто гледам ја имате во поголеми количини :P (иф итс нат еј сикрет)

Фала, уште од сега :)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
@Icannnotfindmyself
Повеќето од ова е одговорено во уводниот пост. Сепак еве уште еднаш:

1. Готов домашен кефир, не сум слушнал некој комерцијално да продава. На запад има во тие нивните задруги за здрава храна каде продаваат и разменуваат такви работи.

2. Ако добро те разбирам што прашуваш, кефир маја (зрна, како што велиш ти) можеш да добиеш бесплатно од било кој од нас. Само треба да се договориме, да чувам вишок (вишокот иначе се фрла или се консумира, пошто вишок маја прави прекисел кефир).

3. Односот е од 10% до 20% волумен на кефир, наспрема остаток од млеко - остаток до 100% волумен, од дадена количина по твоја желба и потреба (литар, пола литар, итн).

4. Се додека ја пазиш мајата, и се придржуваш на правилата (пишува во првиот пост) кефир мајата ќе те надживее и тебе и сите твои потомци. Денешниот кефир е директно продолежние од кавкаскиот кефир, кој е стар со десетици (или повеќе) векови.
Со други зборови мајата е конгломерат од живи организми, мајата не се „троши“. Оттука следство одговорот на последнот прашање е:

5. Кефир мајата е конгломерат од живи организми, се додека има потребни услови, тие живи организми ќе живеат, ќе се развиваат и најважно... ќе го ферметираат твоето млеко во здрав пијалок наречен - КЕФИР. ;)



П.С. Прати ми ПП (приватна порака) ако сакаш маја за кефир, ќе се договориме каде и кога да дојдеш да се земеш. На подарок, се разбира. И те молам прочитај ги барем првите пар страници од темава... 99% од работите се веќе објаснети (барем неколку пати).
Ако тебе не ти се чита, можеш ли да замислиш мене колку не ми се објаснува (типка) повторно, и повторно... и повторно. :rolleyes:
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
@Icannnotfindmyself
Повеќето од ова е одговорено во уводниот пост. Сепак еве уште еднаш:

1. Готов домашен кефир, не сум слушнал некој комерцијално да продава. На запад има во тие нивните задруги за здрава храна каде продаваат и разменуваат такви работи.

2. Ако добро те разбирам што прашуваш, кефир маја (зрна, како што велиш ти) можеш да добиеш бесплатно од било кој од нас. Само треба да се договориме, да чувам вишок (вишокот иначе се фрла или се консумира, пошто вишок маја прави прекисел кефир).

3. Односот е од 10% до 20% волумен на кефир, наспрема остаток од млеко - остаток до 100% волумен, од дадена количина по твоја желба и потреба (литар, пола литар, итн).

4. Се додека ја пазиш мајата, и се придржуваш на правилата (пишува во првиот пост) кефир мајата ќе те надживее и тебе и сите твои потомци. Денешниот кефир е директно продолежние од кавкаскиот кефир, кој е стар со десетици (или повеќе) векови.
Со други зборови мајата е конгломерат од живи организми, мајата не се „троши“. Оттука следство одговорот на последнот прашање е:

5. Кефир мајата е конгломерат од живи организми, се додека има потребни услови, тие живи организми ќе живеат, ќе се развиваат и најважно... ќе го ферметираат твоето млеко во здрав пијалок наречен - КЕФИР. ;)



П.С. Прати ми ПП (приватна порака) ако сакаш маја за кефир, ќе се договориме каде и кога да дојдеш да се земеш. На подарок, се разбира. И те молам прочитај ги барем првите пар страници од темава... 99% од работите се веќе објаснети (барем неколку пати).
Ако тебе не ти се чита, можеш ли да замислиш мене колку не ми се објаснува (типка) повторно, и повторно... и повторно. :rolleyes:
Ние едно време правевме воден кефир, па ме интересира дали станува збор за истата габа?
Дрго прашање, може малку глупаво ама пак ќе си прашам, дали може пресното млеко да се направи кефир со купечки кефир, т.е со млекото фактички не со габата? Значи на исти начин како што потфатуваме дома кисело млеко? Или мора со габата?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
@devojka87 скоро невозможно е да зафатиш маја од комерцијален кефир, затоа што го конзервираат за да трае долго. Ти треба маја.

Во водениот кефир има многу помалку видови на квасци и лакто бактерии, но настанат е од млечниот кефир. Можно е да се направи свој воден кефир од млечен, но треба време и наједноставно е да се земе од некој што веќе прави воден кефир.

На крај, погрешно е кога велите „габа“. Кефирот (млечниот) е конгломерат, симбиотска заедница од триестина видови на разни квасци и лакто бактерии (кои се дел од нашата цревна флора).
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
@devojka87 скоро невозможно е да зафатиш маја од комерцијален кефир, затоа што го конзервираат за да трае долго. Ти треба маја.

Во водениот кефир има многу помалку видови на квасци и лакто бактерии, но настанат е од млечниот кефир. Можно е да се направи свој воден кефир од млечен, но треба време и наједноставно е да се земе од некој што веќе прави воден кефир.

На крај, погрешно е кога велите „габа“. Кефирот (млечниот) е конгломерат, симбиотска заедница од триестина видови на разни квасци и лакто бактерии (кои се дел од нашата цревна флора).
Не мислев да зафатиш маја, во смисла да изолираш кристали (конгломерат) од комерцијалниот кефир, туку дел од кефирот кој сум го купила во продавница да ставиш во пресно млеко. Дали на тој начин пресното млеко, народски кажано, ќе се поткваси?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
@devojka87
Прочитај поназад, еден колега кефирџија се обиде да го направи баш истото тоа за што зборуваш - ама резултатите не беа баш... успешни. ;)

Прашањето е зошто воопшто да се замараш со тоа, кога можеш да добиеш маја за кефир од нас што имаме?
Те интересира да направиш експеримент, или што? :)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
@Vanlok
Не не е за експеримент чисто онака прашав, зошто дома веќе имам купечки кефир.
Епа наредно штом добиеш вишок маја тагни ме па ќе се договориме некако да се најдеме за да ми дадеш ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
Штета, пред скоро време ја намалувавме мајата. Ама во недела патувам, па ќе ти извадам еден помал дел од мајата. Почни со помала количина млеко, ќе ти нарасне мајата набрзо.
Ајде ќе се договориме за петок/сабота.

Епа наредно штом добиеш вишок маја тагни ме па ќе се договориме некако да се најдеме за да ми дадеш ;)
 
Член од
11 јули 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво дали може да се направи воден кефир од млечен? има некој испробано? и како?.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
@daceair jaс не сум конвертирал, има да се најде воден кефир низ Скопјево. Ама ако ти се пробува, повели:

http://www.culturesforhealth.com/convert-milk-kefir-grains
Converting Milk Kefir Grains to Water Kefir Grains

There is a process by which active milk kefir grains can be transitioned from culturing milk to culturing sugar water, effectively turning them into water kefir grains. Keep in mind that once the grains have been converted, they cannot be changed back.

How to Convert Milk Kefir Grains:
  1. Dissolve ¼ cup sugar in 1 quart of water. Add ⅛ teaspoon unrefined sea salt. If using white or refined sugar, optionally add ½ teaspoon molasses, as well.
  2. Add active milk kefir grains to the sugar-water solution.
  3. Ferment for 4-5 days at room temperature.
  4. Separate the grains from the sugar water and add them to a fresh batch of sugar water. Ferment at room temperature for 12-24 hours less than the previous batch.
  5. Repeat step 4, shortening the brew time by 12-24 hours each batch, until the culturing period is 48 hours or less.
  6. At this point, the grains have been converted into water kefir grains. Continue culturing for 24-48 hours per batch.
Има и други совети и упатства:
https://www.google.com/?gws_rd=ssl#safe=off&q=how+to+make+water+kefir+from+milk+grains
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Vanlok, ај прати ми приватна порака, неможам ни профилт да ти го отворам, нити да ти пратам порака.
 
Член од
11 јули 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Вчера ставив 3лаж шеќер, прстохват морска сол, литро вода и добро испрани кефир зрнца.
Е сега се мислам дали да ги ферментирам 4-5 дена? Или секој ден да им менувам вода, а течноста да не ја пијам едно 5-7 дена.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
@daceair ферментациониот циклус секогаш треба да биде 24 часа. За другите работи прочитај во линкот што ти го пратив.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Здраво дечки, го миете ли кефирот? Јас никогаш не го имам измиено, а на сите што им дадов сите викаат дека го мијат. Што е правилно?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.259
Поени од реакции
29.738
^^
Никогаш не сум го миел кефирот, и нема зошто да се мие (освен заради некои плацебо потреби, со што можеш само да му наштетиш).

Некои може да гледаат потреба за миење, само ако неправилно го чуваат и користат кефирот. На пример, го оставаат по цели денови без промена на млекото - наместо секој ден во исто време да го прават тоа.
Други злоупотреби се, чување на светло место, често ракување со метални (посебно железни) кујнски прибори, нехигиена, несоодветна температура, итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom