Кајгана психолог

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.641
Поени од реакции
13.091
Што да направи човек, кога некој што му значел исчезнува засекогаш од неговиот живот, без збогум, без пријатно, без имај убав живот, онака со пола уста кажано.
Секогаш имаме некој кој што не сака какви што сме, но пусти мерак за се што не ти обрнува внимание.
Дали секоја солза е залудна, или си тече по испакнатите јаболчници зошто нема друго решение...
Надежта е многу погубна работа во твојов случај. Уби ја. На било кој начин.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Знаеш што ми е најинтересно што е дупла Шкорпија и што мнооогу се воздржуваше, а имаше и тој такви некои чувства длабоки и силни. Се заприметува тоа, ама ете си одел човекот против неговата волја.
Сум имал искуство со пријател дупла Шкорпија, отров на квадрат. Се воздржува од емоции, од толку што се воздржува на тебе ти се префрлаат. Пасивна агресивност и глумење жртва на префинет начин најдобра особина!:pos:
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Имам фамилијарен проблем, scapegoated сум во фамилијата па доколку некој имал слично искуство би сакал да ме советува што да правам, го замолувам да ми прати ПП!
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Читам над мене постови и многу луѓе го јадат истиот стап као и ја сега... Работам малопродажба и почна многу стресно да ми станува од луѓе гужви галами и слично и некако почна да ме потиснува...ми паѓа расположение, те анксиозност, те мини паничност, па почна да ми се одразува дома врз спиењето, како некое бунило неубаво, се чуствувам како да ме приметуваат другите дека нешто не ми е добро или како да се жалам премногу... Премногу лесно се раздразнувам и сум осетлив за секакви глупости и паметот ми оди на нерационални работи место нешто убаво да размислувам како на пример како ќе си поминам на одмор сега со девојката и слично.. буквално немам проблеми од типот на финансии, девојка, другари, излегување, комуникација и слично... Како да надминувам вакви ситуации има ли некој што може да ми помогне?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Во моето маало има фамилија со деца кои се со години затворени дома, јас и ги заборавив еве вечер нешто ми текна на нив, брат и сестра се не излегуваат не одат на школо (мислам дека завршија основно но можно е и тука некоја мучка да е направена пошто едниот родител работи како службеник во основно школо на село и таму се водеше едното дете али јас не памтам да го видов ни да оди ни да се враќа од школо. Пред неколку години влегов кај нив дома, да им помогнам нешто на родителите и кратко фрлиф поглед на нив..... беше потресно и трагично, бледи подгрбаени исплашени.... се изгубија на брзнка од собата а јас не прашав ништо колку беше непријатно....
ги нема ни на улица ни до малската продавница ни во двор кај нив, дури и не знам која возраст сега треба да се, претпоставувам детето негде 20 - 21 чупето некоја година помала, веќе и заборавивме дека постојат.

Е сега прашање е дали ваков случај треба да се пријави, каде и кому и како е со анонимноста. Јас верувам дека било кој психолог или социјален работник кој 5 минути ќе помине со децата и оразговара ќе види дека нешто не е во ред.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во моето маало има фамилија со деца кои се со години затворени дома, јас и ги заборавив еве вечер нешто ми текна на нив, брат и сестра се не излегуваат не одат на школо (мислам дека завршија основно но можно е и тука некоја мучка да е направена пошто едниот родител работи како службеник во основно школо на село и таму се водеше едното дете али јас не памтам да го видов ни да оди ни да се враќа од школо. Пред неколку години влегов кај нив дома, да им помогнам нешто на родителите и кратко фрлиф поглед на нив..... беше потресно и трагично, бледи подгрбаени исплашени.... се изгубија на брзнка од собата а јас не прашав ништо колку беше непријатно....
ги нема ни на улица ни до малската продавница ни во двор кај нив, дури и не знам која возраст сега треба да се, претпоставувам детето негде 20 - 21 чупето некоја година помала, веќе и заборавивме дека постојат.

Е сега прашање е дали ваков случај треба да се пријави, каде и кому и како е со анонимноста. Јас верувам дека било кој психолог или социјален работник кој 5 минути ќе помине со децата и оразговара ќе види дека нешто не е во ред.
Не .... Зошто би пријавил?
Тие луѓе имаат право како сакаат да си живеат. Никому не пречат. Кој си ти или било кој друг да се мешате во нивниот приватен живот?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Во моето маало има фамилија со деца кои се со години затворени дома, јас и ги заборавив еве вечер нешто ми текна на нив, брат и сестра се не излегуваат не одат на школо (мислам дека завршија основно но можно е и тука некоја мучка да е направена пошто едниот родител работи како службеник во основно школо на село и таму се водеше едното дете али јас не памтам да го видов ни да оди ни да се враќа од школо. Пред неколку години влегов кај нив дома, да им помогнам нешто на родителите и кратко фрлиф поглед на нив..... беше потресно и трагично, бледи подгрбаени исплашени.... се изгубија на брзнка од собата а јас не прашав ништо колку беше непријатно....
ги нема ни на улица ни до малската продавница ни во двор кај нив, дури и не знам која возраст сега треба да се, претпоставувам детето негде 20 - 21 чупето некоја година помала, веќе и заборавивме дека постојат.

Е сега прашање е дали ваков случај треба да се пријави, каде и кому и како е со анонимноста. Јас верувам дека било кој психолог или социјален работник кој 5 минути ќе помине со децата и оразговара ќе види дека нешто не е во ред.

Имам комшија одличен ученик и знае неколку јазици, но има маана со компјутерските игри. Кога губи на League of Legends се заканува на другарите дека ќе скокне од прозор, исто така џабе користат скајп кога во 4 сабајле зборуваат толку гласно што цела зграда се слуша. Нон стоп крши нешто дома и хистерично се дере додека игра игрички и нон стоп гледа некој туторијали на англиски и ечи цела зграда, никој дома не смее да му писне оти следи ,,ќе скокнам од балконоооот"
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не .... Зошто би пријавил?
Тие луѓе имаат право како сакаат да си живеат. Никому не пречат. Кој си ти или било кој друг да се мешате во нивниот приватен живот?
И Фритцл во Австрија не му пречеше на комшиите
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еден мирен повлечен господин шо си ги чуваше децата дома 2 децении без на никого да му пречи од комшии
Да не мислиш на оној што сексуално се изживувал нас својата ќерка?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да не мислиш на оној што сексуално се изживувал нас својата ќерка?
полека ќе стигнеме до поентата,
значи како е откриен тој мирен повлечен господин и неговата сексуална орјентација кој на никој не му пречел а кој имал деца кои 20 години не излегле надвор од куќата?

Еве накратко на шо мислев јас
Нашата мала во Битола е 2 улици и 20стина куќи, сите се знаеме
Комшиите за кои зборувам имаат деца али никој не ги знае, или ги знае минимално ако ги видел пред 10-20 години по некоја случајност
Нашите сите деца израснаа во малата, одеа и се враќаа на училиште, се играа по улици одеа еден со други на родендени и по родендени по коледе учеа да возат точаци на улица
Нивните не ги видовме ни со чанта ни кон школо ни од школо, ни во двор ни на роденден ни на забава ни во улица ни во продавницата каде секој ден деца трчкале или трчкаат по леб пиво цигари квасец масло шеќер....
Пред едно 5 години ме викна мајка им нешо дома да им помогнам, влегов, еве шо видов
чупето стоеше рацете цврсто прекрстени на гради очите ширум отворени и како здрвена. Реков здраво - таа ништо како да се згрчи појќе, јас се зафатиф со работа таа замина со ќутење....
на бегање од другата соба излезе синот, висок и згрбавен блед како лист хартија млитав, со ретка брадичка обраснат тој со рацете околу себе сам се држеше и така како дух само помина од една соба во друга.

Овде веќе сите и заборвија на нив никој не се ни прашува каде се и зошто се така затворени, дали имаат родителите нешто со тоа или е во прашање некој психички проблем со деца, важно така седат дома секој ден секоја недела година деценија, али ко шо велиш нивна работа, важно бељи не прават.....
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
полека ќе стигнеме до поентата,
значи како е откриен тој мирен повлечен господин и неговата сексуална орјентација кој на никој не му пречел а кој имал деца кои 20 години не излегле надвор од куќата?

Еве накратко на шо мислев јас
Нашата мала во Битола е 2 улици и 20стина куќи, сите се знаеме
Комшиите за кои зборувам имаат деца али никој не ги знае, или ги знае минимално ако ги видел пред 10-20 години по некоја случајност
Нашите сите деца израснаа во малата, одеа и се враќаа на училиште, се играа по улици одеа еден со други на родендени и по родендени по коледе учеа да возат точаци на улица
Нивните не ги видовме ни со чанта ни кон школо ни од школо, ни во двор ни на роденден ни на забава ни во улица ни во продавницата каде секој ден деца трчкале или трчкаат по леб пиво цигари квасец масло шеќер....
Пред едно 5 години ме викна мајка им нешо дома да им помогнам, влегов, еве шо видов
чупето стоеше рацете цврсто прекрстени на гради очите ширум отворени и како здрвена. Реков здраво - таа ништо како да се згрчи појќе, јас се зафатиф со работа таа замина со ќутење....
на бегање од другата соба излезе синот, висок и згрбавен блед како лист хартија млитав, со ретка брадичка обраснат тој со рацете околу себе сам се држеше и така како дух само помина од една соба во друга.

Овде веќе сите и заборвија на нив никој не се ни прашува каде се и зошто се така затворени, дали имаат родителите нешто со тоа или е во прашање некој психички проблем со деца, важно така седат дома секој ден секоја недела година деценија, али ко шо велиш нивна работа, важно бељи не прават.....
Тоа со ќерката е кривично дело.
Ако е така и во Битола, тоа треба да пријавиш во битолската полиција.
Можно е и друго. Ако децата имаат проблеми во развојот, како што се аутизам. Во случајов кој го опишуваш нема никаква причина да пријавуваш. Родителите се грижат за своите болни деца и ти нема што да пријавуваш.
А ако тебе те загрижува што се случува би ти препорачал да поразговараш со таткото или мајката. Само пази да не ги навредиш, бидејќи можеби сакаат да скријат дека едното или двете деца им се болни. Затоа подобро не преземај ништо. Гледаш - тие еднаш побарале помош од тебе - значи имаат доверба во тебе и немој да ги разочараш
https://mk.wikipedia.org/wiki/Аутизам
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Тоа со ќерката е кривично дело.
Ако е така и во Битола, тоа треба да пријавиш во битолската полиција.
Можно е и друго. Ако децата имаат проблеми во развојот, како што се аутизам. Во случајов кој го опишуваш нема никаква причина да пријавуваш. Родителите се грижат за своите болни деца и ти нема што да пријавуваш.
А ако тебе те загрижува што се случува би ти препорачал да поразговараш со таткото или мајката. Само пази да не ги навредиш, бидејќи можеби сакаат да скријат дека едното или двете деца им се болни. Затоа подобро не преземај ништо. Гледаш - тие еднаш побарале помош од тебе - значи имаат доверба во тебе и немој да ги разочараш
https://mk.wikipedia.org/wiki/Аутизам
море ич не им се мешам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom