Кајгана готвач vol. 134 [гласање: Риба]

Дискусија во форумот 'Кајгана готвач' започната од shumecha.tableta, 9 јануари 2017.

?

Глас за:

Анкетата е затворена вчера во 20:29.
 1. Branchez

  19,1%
 2. Agda Beata

  25,5%
 3. shumecha.tableta

  23,4%
 4. Medea

  2,1%
 5. The_Red1

  19,1%
 6. The Goddess

  10,6%
 1. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  4.710
  Допаѓања:
  8.169
  Се е ствар на вкус, од кулинарски аспект не е грешка да се користи цитрусно овошје и за таков вид на риба. Лично до сега немам ставено лимон на лососот, за мене нема поента да се расипува вкусот на добитната комбинација лосос + маслинов зејтин. Уште ако имам чаша Т'га или Александрија при рака не ми треба ни леб ни зарзавати со тоа (знам дека треба бело вино али мене ми лежи со црвено, sorry Агде).
  На The_Red1, krkac и Agda Beata им се допаѓа ова.
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  4.088
  Допаѓања:
  5.046
  лососов пред да стане популарна риба беше dirt cheap, нешто ко осличот. Сеа само за богаташи ко вас тука:(
 3. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.009
  Допаѓања:
  10.832
  Да, сигурно ви продавале „лосос“ од Вардар. :icon_lol:


  Имам уште еден начин да „расипам вкус“ на лосос, се давам во лосос и сенф. :D
  На The Goddess и Branchez им се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  4.088
  Допаѓања:
  5.046
  зборам за пред десет години кога ти уште беше у основно и немаше чуено за зборот лосос
 5. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.009
  Допаѓања:
  10.832
  Да де, и јас ти зборувам за тогаш.
  И баш си срцка што ме правиш овака млада. :*
  На The Goddess му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.880
  Допаѓања:
  1.942

  Па не баш,обично по скапи ресторани лососот секогаш се служи со сос од путер и лимон или пак лимон во некоја друга комбинација. Најчесто лососот нема лимон кога се служи како протеин во салата.
  Сепак е прашање на вкус, нема правила за вкус.

  п.с. лосос и салмон е исто :)
  На Jolene му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The_Red1

  The_Red1

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  4.122
  Допаѓања:
  4.694
  Да не се лажеме сеа - нит имав приметено, нит имав пребарано...а нит сум се заинтересирал :D знаев дека и едното и другото имаат црвенкасто месо и се морски ама дали е исто eве прв пат среќавам. :D
  На The Goddess му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: