[Кајгана готвач гласање] Специјално издание: Божиќна и Новогодишна трпеза

Гласам за:


  • Вкупно гласачи
    42
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Овој пат можете да гласате за повеќе души, така што изволте на течење лиги! :D
@Blondi
Кифлички

Руска салата со пилешка шунка, мешан кашкавал, грашок, кисели краставички, варен компир, варен морков, Томи мајонез, бибер

Домашни тулумби и Васина торта


@OmarSpears




@[In]kognito
Сарма, мевце, кифлички, руска, кинеска, рафаело, бајадера




@Agda Beata
онион рингс, моцарела, пилешки прсти, зденки, руска салата и кифлички со чајна, сирење и маслинки


@Луси_Лу


@Jolene


@Дињата на Анчо


@shumecha.tableta
Полулиснати кифлички и салата со компири, кисели краставички, јајца, салама и кашкавал

Сармичиња

Баклава со вишни, чоколадо и афион. И полнети руски шубари

Пита со јаболка


@Фокси
Мисирка


Торта со вишни
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
@Blondi

Руска салата, кифлички, тулумби и што е за мене најпријатно изненадување ВАСИНА ТОРТА
Блонди направила комбинација на соништата

Додуше тортата не токму васина, бидејќи васина торта изгледа вака


Веројатно Блонди стравувала дека нема да и „ стои “ шамот, па направила потенки слоеви но и ова што го направила е супер

Еве за Васина торта познат специјалитет од Параќин

https://de.wikipedia.org/wiki/Vasina_torta
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
giphy.gif

Секоја чест за сите што сте се потрудиле, прекрасно изгледаат а кога ќе се пробаат може да се качи некое килце повеќе.

Битно имаме тука газоза у странска држава, тоа почитувам.
:D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Моите гласови одат кај...... @Blondi, поради тулумбите и обилната руска салата......................, кај @Agda Beata, поради пилешките прсти.........................., кај @shumecha.tableta, поради полулиснатите кифлички, компир салатата и баклавата со вишна и чоколадо....................., и најголемиот глас оди кај членот кој неможам да го означам:D......
........., поради тоа што се и е идеално направено. Посебно ме освои со руската салата и ќебапите.

:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Се изненадив позитивно кога видов дека гласање има на оваа тема, бидејќи не знаев, иако малку ми е криво што не успеав вечерта цела маса да ја сликнам за и другите јадења да ги видиме, а и од Божикните јадења не ставив ништо...
Мене ми се допаднаа јадењата на сите вас што учествувавте тука и ми беше потешко да одлучам за кого све да гласам (на крај гласав за тоа што јас преку цела година често јадам...)
Kaj @Agda Beata прекрасно све, но најповеќе салатата и тие со чајна кифлички, кај @Фокси се знае мисирката и сланината одозгора, кај @shumecha.tableta салатата најмногу, a кај @Дињата на Анчо целата Бадникова трпеза како беше декорирана посебно со лепчето со крст и од целата слика зрачи некоја топлина и хармонија...

А, јас иако 3-4 саати изгубив за тулумбите и трчав во село да купувам домашни јајца за нив, не пробав ниту една, бидејќи шербет не поднесувам. Ги правев за мојата најдобра пријателка Босанка којашто ги обожава... (Уствари ви кажав за ова) :)

И нека ни се среќни празниците на сите...:)
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Браво луѓе, сите се одлични, само морам да признаам @shumecha.tableta ме купи со питата со јаболка, а @Фокси со мисирката па затоа гласав за нив. Среќни празници на сите!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom