Кафе

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Црно кафе - турам лажиче нес и топла вода. Нит шеќер нит млеко[DOUBLEPOST=1393501786][/DOUBLEPOST]
Од кај го купуваш кафето у зрна?
Имаше едно Бар-кафе на времето спакувано, сеа мислам има онака на рефус по семкарнициве им барам немелено. Некогаш ми праќаат од странство по 200-500 грама колку за 2-3 месеци во годината, остатокот го зимам во онаа пиљарата кај Универзална. Имаше и доле во ГТЦ само не сум бил одамна да го видам .
 
C

Celsius

Гостин

Без шеќер и јак кајмак да те раздрма наутро!
Свежо мелено, купечкото го нема тој шмек. Башка цела куќа мириса на вистинско утро.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574

Денот без кафе е како Боро без Рамиз, како Мирко без Славко, како Јин без Јанг (Фамилија ftw).
Ко термити за кафе сме дома :D
Најчесто пијам еспресо, макијато или лате без шеќер. Шеќерот ми го расипува вкусот на кафето, горчината е она што го прави убаво.
Од мелените омилено ми е Illy, а во зрно земав од бразилската продавница за кафе ама некако многу слабо ми е.
Ако некој налетал на добро кафе во зрно нека пише, никако не можам да најдам по продавнициве.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Несче :love: Порано само ладно го пиев, али сеа некако топло ми е поубаво.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
А каде ли да најдам од оние стари мелачки за кафе, па сам да си сомелам тазе од зрна мелено кафе.
Или кога сум на пикник-викенд,каде има и повеќе време за мелење, и тоа сварено на отворено пламенче,или на жарче од скарата.
Дома сум пробал од сите,поточно кое ми е при рака во маркетите и ми фати око,а често и оние наградните на кои ништо не се добива.
Инаку и нес кафе имам стално една кутија во кујна,една имам во подрум и шише вода обавезно,една во кола и мало плинско решо.
До сега во кафич,бар последниве години 20 години сум се наил само еднаш и тоа сум пишман,ми лапна 70 денари за една голтка.
А често си земам од автоматите по улица и е стално кај што ти треба 24 часа нон-стоп и е доста цената пристапна само 10-15 денари.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Само Nescafe - strong пијам без шекер и без млеко. Се одвикнав од турско мислам да е штетно..но знам понекад едно на два дена...Обожавам нес и неможам ден да замислам без кафе..

NESTLE-NESCAFE-limenka-200g-Strong.jpg
 
Ф

Флеш

Гостин
Не студираш ? :P

Шала на страна.
Само капучино пијам (стриктно со вода)
Произведувач... најчесто Браво
Студирам,но на пауза моментално сум :)
Но таков чуден човек сум, не знам,кафе не пијам,секако дека пијам,но не практикувам често,едноставно не ми се допаѓа,обично ако седам со некој или сок или чај земам,сите ми се чудат,као ти зш не пиеш,стандарт ми е, не знам одговор :D Кафето коа го пијам едноставно не буди некоја омиленост да ме тера постојано да мора да го пијам,буди нагон,како цигари или не знам да пијам ... таков терсене чоек сум шо не пијам ни кафе,ни алкохол,ни бутур цигари,едноставно одбивно ми е лично ..... Имало и другари шо ми дофрлале зш не пијам,те присилуваат ,ајде ќе пијам за почит,но едноставно како што е :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Турско по дома, кога сум искочен некаде макијато. Несот неможам да го пијам, не ми е убаво.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Дома си пијам строго турско кафе и тоа најчесто С , мада не сум многу пребирлив. Некогаш кога не ми е мака земам рефус мелено( на лице место). Ни млеко ни бутур. Само шекер.
И само турското кафе го признавам за кафе. Другите не се и ни кафиња според мене.
Кога сум излезен најчесто макијато ако нема опција за турско.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Дома пијам турско, горко, јако и со кајмак. Знам само дека е Гранд кафе, а какво точно не знам, сеуште не сум задолжен за купување на кафе, а пијам долго време.

Кога сум излезен само еспресо, исто така без шеќер. Кога би бирал би пиел секогаш Атибаси затоа што ми е најјако, али кај мене во маало го нема така да често пијам други, битно да е еспресо.

Пијам многу. Испод 2 турски и едно еспресо не ми поминува денот. Некогаш се случува и по 5-6 на ден да ми се фатат.
 

Angel4eeee

Ke vi kazam po nekolku godini :D
Член од
7 март 2014
Мислења
38
Поени од реакции
14
Doma pijam samo gorko jako tursko kafe.:coffee:
A koga sum iskocena si pijam nes :coffee:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Коа имам друштво за кафе (а најчесто имам) пијам турско, ако пијам сама си праам нес кафе. И турското и несот ги пијам со шекер и млеко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom