Каснувањата од крлеж се опасни!

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Иако сега и баш не е сезона за крлежи, сепак корисно е да се отвори ваква тема, зошто каснувањата од овие вектори и не се баш така безалезни, како што повеќето сметаат.
Крлежот од родот Ixodes, кај нас најмногу застапен Иксодес рицинус или причинителот на Лајмската болест е жител, привремен, кај многу специеси - кучиња, мачки, елени, добиток.
Тој е резервоар на спирохетата Borelia burgdoferi, garinii, afzelii, причинители на оваа болест, најчеста од почеток на пролетта до крајот на есента
Лајмската болест е мултисистемска болест, зафаќа повеќе органи и системи во телото, и за првпат опишана во Конетикат - САД.
Поентата на темава е, доколку ве касне крлеж, потребно е да се упатите до најблиската здравствена установа, каде ќе го остранат правилно крлежот, што е многу битно да не го вадите сами, доколку не сте специјализирани за тоа.
Доколку пак сте го извадиле сами, и не сте пошле на лекар, и по некое време приметите на местото на убодот, црвена зона која се шири, потребно е веднаш да се упатите на лекар каде ќе ви биде ординирана соодветната терапија!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Не сум закачил крлежи досега иако порано сум го чистел кучето од истите.
Само сакав да постирам една случка, што и се има случено на една моја другарка. Две недели беше како дух, пребледена, немаше енергија, несоници, болки во стомакот и сл. Испитувања на крв, ехо, сите можни тестови. Не знаеја докторите што се случува со девојчето, се плашеа и од најлошото. И така еден ден додека се туширала, случајно забележала нешто чудно во дупчето кај папокот. И се закачил крлеж! Правец болница. Преживеа. :)
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Ма какво само вадење. Хируршки и никако поинаку. Сам/а. :icon_roll Го сецнеш и после чуда. Имаше прошлово лето Турција и Бугарија ако не се лажам, вриеше. :icon_conf

Ја па дека љубам по треви да се лежам, али неќе уплав да ми се напраи ебаго.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Не сум закачил крлежи досега иако порано сум го чистел кучето од истите.
Само сакав да постирам една случка, што и се има случено на една моја другарка. Две недели беше како дух, пребледена, немаше енергија, несоници, болки во стомакот и сл. Испитувања на крв, ехо, сите можни тестови. Не знаеја докторите што се случува со девојчето, се плашеа и од најлошото. И така еден ден додека се туширала, случајно забележала нешто чудно во дупчето кај папокот. И се закачил крлеж! Правец болница. Преживеа. :)
Имаше добра епизода од др. Хаус со ваква тема.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Имаше добра епизода од др. Хаус со ваква тема.
Не беше кај папочето тоа :wink:

Инаку... крлежите се активни во пролет и лето, посебно во пролет кога почнуваат да се активираат после студената зима.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Па нели имаше во Струга летово, детенце што закачило крлеж на плажа, исто со неспецифична клиничка слика,
го примиле со енормно висока температура, повраќање, болки, и во општо тешка состојба... Доказ колку се опасни крлеживе, посебно во некои ендемски подрачја низ Македонија.
А и доста тешко е да се добие податок дека има убод од крлеж, зашто и самите некогаш нема да го приметиме, од причина што кога ке се нахрани доволно крлежот сам се откачува.
Патогномоничен, т.е доста реален доказ дека нешто се случува со телото, е еритема маргинатум, т.е црвената зона на местото на убодот, затоа одма алармирајте ако имате такво подрачје некаде на кожата после убодот.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Па нели имаше во Струга летово, детенце што закачило крлеж на плажа, исто со неспецифична клиничка слика,
го примиле со енормно висока температура, повраќање, болки, и во општо тешка состојба... Доказ колку се опасни крлеживе, посебно во некои ендемски подрачја низ Македонија.
А и доста тешко е да се добие податок дека има убод од крлеж, зашто и самите некогаш нема да го приметиме, од причина што кога ке се нахрани доволно крлежот сам се откачува.
Патогномоничен, т.е доста реален доказ дека нешто се случува со телото, е еритема маргинатум, т.е црвената зона на местото на убодот, затоа одма алармирајте ако имате такво подрачје некаде на кожата после убодот.

Па не за џабе ги викаат паразити.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Мене пред 6-7 години ми се закачи крлеж, над градите некаде..
Со главата ми беше влезен во кожата, ама го извади татко ми самиот.
Не црвена зона која се шири немаше, за среќа.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Насловот на темава е малку грешен,крлеж не каса ко комарец.Он си праи дупка,се бута под кожа и пие крв од домакинот.Народни лекови се топлина или зејтин.Пример,загреан метал му стааш на гзот што му се гледа и он пука или се мачка со зејтин и со истиснување се вади,мада најсигурно решение е болница.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Насловот на темава е малку грешен,крлеж не каса ко комарец.Он си праи дупка,се бута под кожа и пие крв од домакинот.Народни лекови се топлина или зејтин.Пример,загреан метал му стааш на гзот што му се гледа и он пука или се мачка со зејтин и со истиснување се вади,мада најсигурно решение е болница.
Да де да, во право си...
Ама подоцна ми текна каква катастрофална грешка е изразот касна, а сепак е махинален, лаички говорни грешки, ама кога ми текна веќе исчезна опцијата - промени :)\
Али ако му ставаш загреан метал, како што викаш во г'зот... Кој го нема... :)
Затоа што крлежите немаат анален отвор... Туку ја шмукаат крвта, па после ја плукат...
Ќе го изгориш, и ништо не си направил со вадењето, ќе отпадне, ама со пипките внатре.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Пред 3-4 години во Охрид кога се вратив од плажа видов дека на палецот на ногата имам пијавица, колку грдо само изгледаше, лигаво да ти се згади, и знаев од порано со дедо ми зборевме за тоа, дека ко ќе ставиш сол на нив, ги повредуваш (ако не и убиваш) и така овој излезе набрзина, значи и солта е добро решение додека не навлегло многу навнатре.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Сол да за пијавици пошто ги дехидрира ама крлеж нема ни да прдне на сол:helou:
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Пред 3-4 години во Охрид кога се вратив од плажа видов дека на палецот на ногата имам пијавица, колку грдо само изгледаше, лигаво да ти се згади, и знаев од порано со дедо ми зборевме за тоа, дека ко ќе ставиш сол на нив, ги повредуваш (ако не и убиваш) и така овој излезе набрзина, значи и солта е добро решение додека не навлегло многу навнатре.
Од кај ги ископа сега па пијавиците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom