Карцином на тестиси

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Мене ми дијагностцираа карцином на тестиси пред една година. Две години пред да ми дијгностицираат, осеќав јаки болки водолниот дел на рбетот, како и долниот дел на абдоменот, а на тестисите немав ништо. Ноке не можев да спијам, ставав топли облози, при што едно време ќе престанеше но после болката повторно си продолжуваше.

Низ што се не поминав. Одев на физикална терапија демек рбетот ми бил искривен, ајас прав ко пушка. Па ми викаа дека сум имал воспаление на бубрезите, се додека не дојдов како итен случај во градска болница, каде преку КТ ми дијагностицираа не само голем тумор на тестис, него и хидронефроза на бубрегот поради притисок на туморот. За една година поминав две тешки операции и осум (едни од најтешките) хемотерапии и еве фала богу сега се контролирам, па в иднина би сакал да ме следи здравјето.

Инаку вас ако нешто ве интересира слободно прашајте ме.
Ќе те замолам да споделиш какво е нивото на болката, кога боли и колку (ако можеш да направиш некаква градација или споредба на болка).

Мој пријател ми имаат кажано дека одредени третмани на рак на простата е нешто што ненормално боли. Па ме интересираше некој да каже нешто и за други видови рак.

Однапред благодарам што споделуваш нешто што е интима и ти пожелувам опоравување и добро здравје.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
ооо ме фаќа страв

немојте вакви работи.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ќе те замолам да споделиш какво е нивото на болката, кога боли и колку (ако можеш да направиш некаква градација или споредба на болка).

Мој пријател ми имаат кажано дека одредени третмани на рак на простата е нешто што ненормално боли. Па ме интересираше некој да каже нешто и за други видови рак.

Однапред благодарам што споделуваш нешто што е интима и ти пожелувам опоравување и добро здравје.

Tesko e za objasnuvanje, jas imav bolki (8/10 vo jacina) vo predelot na dolniot del od abdomenot i "krstot na rbetot" kako i eden vid na tezina vo tie delovi, nesto kako da me vlecese i kako da mi vrsi nekakov pritisok vnatre (bolkata otpocetokot prestanuvase so vezbanje, posle ne), a problemot kaj mene bese toa sto nemav otekuvanje na testisite ili nekakva cvrstina. Po nekoe vreme ke mi projdese, pa po nekoku meseci povtorno ke se pojavea bolkite.

Znaes, mnogu e bitno ne samo za ovaa tuku i za drugite zaboluvanja da se otkrijat na vreme. Dokolku zabelezite slicn simptoi, vednas upatete se kaj urolog.J as ne go otkriv na vreme i zatoa se lecev edna godina inaku prognozata za ovaa bolest e dobra bidejki terapijata sto se dava za ovaa bolest e 99% uspesna.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Факторот кој што ја го спомнав е единствен ризико фактор за којшто научно е докажано (ти пишува и на страната на WHO-World Health Organisation истотака и на pubmed) дека доколку не се терапира има висок степен на малигнитет, другите фактори за жал се сaмо хипотези.
Тоа што спомна дека е најчест тип на рак измеѓу 15/20год апсолутно не е точно, најчеста форма на рак на таа возраст се:

Значи во однос на оваа возрасна група овој тип на рак е на последно место и со тоа редок, со тоа што ДА во право си, во однос на претходните години бројот е драстично зголемен.
Сите податоци се превземени од WHO.

Инаку симптомите што ги наведе се општи и се јавуваат скоро кај сите типови на тумор не само кај рак на тестиси, затоа е потребна секогаш редовна контрола.
Ne rekov jas deka e najcest megju 15-20 god, procitaj ubavo i podatocite to gi zemala WHO ne se od celiot svet, jas zboram konkretno za Makedonija. Jas koga se lecev, imase mnogu mladi ismegu 20-30 god. sto primaa terapija i samite doktori velat deka vo posledno vreme ima mnogu zaboleni od ovaa bolest.

Dobra rabota e ova sto si procitala od internet, i jas citav, cela godina brkav po internetov konkretno za mojata bolest. Iako drugite podatoci kaj sto ti nemam dadeno kritika mozebi se tocni, no sepak ne mozes da znaes poveke od mene za ovaa bolest kolku i da odis da baras na web vo vrska so ova.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Моја печатна грешка, листата се однесуваше на млади луѓе помеѓу 15-30год, тоа требаше и да го пишува и во постот ама ете грешка во типкање. Инаку податоците на WHO се на глобално ниво, бидејќи статистичката анализа се прави врз основа на сите податоци од тумор регистрите низ цел свет. Во македонија за жал нема доволна превентивна терапија и затоа во случајов доаѓа до раст на истиот тумор, бидејќи кога би постоеле редовни контроли и кога истата аномалија-дислоциран тестис (кој не лежи во скортумот) би била откриена и санирана на време, не би ни дошло до малигнитет или барем ризикот би бил сведен на минимум.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Edna kratka informacija, hemoterapijata vo Makedonija e sosema ista kako vo Germanija, Francija, Slovenija, SAD itn. A vo vrska so redovnite kontroli, mnogu se soglasuvam so tebe. Jas koga odev na sistematski vo osnovno, ne mi pregleduvaa ni testisi, ni nisto, a vo sredno pa da ne zboram..
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Ова би било предобро кога би било точно ама за жал не е така. Хемотерапијата кај нас не е иста како во другите земји и тоа од финансиски причини, бидејќи препаратите се невероватно скапи а терапијата е најчесто, па скоро и секогаш комбинирана терапија од неколку препарати и во повеќе циклуси, бидејќи на тој начин се зголемува ефикасноста на хемотерапијата, а кај нас се користи најчесто моно или дуо терапија само.

Најчести шеми на комбинирана хемотерапија се:

-Фолфокс, 14дневна терапија со фолна киселина, флуороацил (прво како болус а на крај како 24ч инфузија) и оксалиплатин (дополнително обавезителна суплементација на магнезиум и калциум во форма на инфузија поради спорадните дејства).

-Фолфири, еднонеделна терапија составена од :фолна киселина, флуороацил (како болус и потоа на крај како 24ч инфузија) и Иринотецан

-Кселокс, тринеделен хемотерапија циклус кој е составен од Цапецитабин (орално 14дена) и оксалиплатин (само првиот ден)

-ЦМФ ( Циклофосфамид, метотрексат, 5-Флуороацил)

-ЕЦФ (Епирубицин, Цисплатин, 5-Флуороацил)

-ВИП (Цисплатин, Етопозид и ифосфамид)

-БЕП ( Цисплатин, Етопозид и Блеомуцин)

Последните 3 шеми на полихемотерапија кај рак на тестиси постигнуваат најголеми и според студии најдобри резултати при процесот на лечење. Се подразбира дека која хемотерапија ќе се избере зависи од стадиумот на ракот, моменталната состојба на пациентот (други истовремени манифестирани болести итн).

Тоа што го кажав погоре дека хемотерапијата во македонија се разликува и се користи најчесто само моно или дуотерапија е поради следново:
Прост пример зошто е тоа така, еве колку чинат лековите за стандарната полохемотерапија ЦМФ (Циклофосфамид, метотрексат, 5-Флуороацил) за само еден пациент: еден циклус на хемотерапија само лековите изнесуваат над 25.000евра, на оваа сума доаѓаат плус медицинските трошоци (престојот на клиника,потребните клинички испитувања итн) и потрошниот материјал.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Ова би било предобро кога би било точно ама за жал не е така. Хемотерапијата кај нас не е иста како во другите земји и тоа од финансиски причини, бидејќи препаратите се невероватно скапи а терапијата е најчесто, па скоро и секогаш комбинирана терапија од неколку препарати и во повеќе циклуси, бидејќи на тој начин се зголемува ефикасноста на хемотерапијата, а кај нас се користи најчесто моно или дуо терапија само.

Најчести шеми на комбинирана хемотерапија се:

-Фолфокс, 14дневна терапија со фолна киселина, флуороацил (прво како болус а на крај како 24ч инфузија) и оксалиплатин (дополнително обавезителна суплементација на магнезиум и калциум во форма на инфузија поради спорадните дејства).

-Фолфири, еднонеделна терапија составена од :фолна киселина, флуороацил (како болус и потоа на крај како 24ч инфузија) и Иринотецан

-Кселокс, тринеделен хемотерапија циклус кој е составен од Цапецитабин (орално 14дена) и оксалиплатин (само првиот ден)

-ЦМФ ( Циклофосфамид, метотрексат, 5-Флуороацил)

-ЕЦФ (Епирубицин, Цисплатин, 5-Флуороацил)

-ВИП (Цисплатин, Етопозид и ифосфамид)

-БЕП ( Цисплатин, Етопозид и Блеомуцин)

Последните 3 шеми на полихемотерапија кај рак на тестиси постигнуваат најголеми и според студии најдобри резултати при процесот на лечење. Се подразбира дека која хемотерапија ќе се избере зависи од стадиумот на ракот, моменталната состојба на пациентот (други истовремени манифестирани болести итн).

Тоа што го кажав погоре дека хемотерапијата во македонија се разликува и се користи најчесто само моно или дуотерапија е поради следново:
Прост пример зошто е тоа така, еве колку чинат лековите за стандарната полохемотерапија ЦМФ (Циклофосфамид, метотрексат, 5-Флуороацил) за само еден пациент: еден циклус на хемотерапија само лековите изнесуваат над 25.000евра, на оваа сума доаѓаат плус медицинските трошоци (престојот на клиника,потребните клинички испитувања итн) и потрошниот материјал.

http://en.wikipedia.org/wiki/FOLFOX

Фолфоксот и следните две што ги спомна се користат за рак на дебело црево, а за последните четири шеми се многу слични на овие тука. Таа последната шема најчесто се користи тука и се смета за најефикасна терапија досега. И исто така прочитај го ова http://www.livestrong.org/site/c.khLXK1PxHmF/b.2661053/

Толку од мене и немам намера да се расправам со тебе:smir: , бидејки јас се лечев тука, не сум будала па да не знам какви терапии користам,да не беше ефикасна овдешната терапија, моите немаше да ме пратат тука да се лечам. Сум прашувал доктори, сум одел на интернет секаде, сите ми велеа дека терапијата е иста како и тука.


Но тука морам нешто да признаам дека лекот Блеомицин (и.м.) на последните терапии го немаше во Македонија, туку морав да го земам во некоја од соседните земји, но за тоа е крив Фондот за Здравство (нивние тендери итн.), а и не само за тој лек него и за многу други лекови кои се доста поскапи и луѓето чекаат и до 6 месеци за да ја примат оаа терапија што им била препишана
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Дечко ако не примети не се распоравам со тебе, туку дискутирам, и сум изнервирана не од тебе туку од севкупното македонско здравство, немајќи никаков скрининг за билошто и редовни прегледи, бидејќи многу работи би можеле да бидат спречени доколку би биле откриени на време и не би дошло до тоа нели, а да не збориме за тоа како фондот се заебава со набавките на лекови, поготово ееееј да некој треба да чека толку време да прими хемотерапија, ете ти си се снашол ама верувај ми има многу што не се способни за тоа и единствена опција им е да чекаат некој да се смилува, е тоа ме фрустрира.
Биди ми поздравен.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Дечко ако не примети не се распоравам со тебе, туку дискутирам, и сум изнервирана не од тебе туку од севкупното македонско здравство, немајќи никаков скрининг за билошто и редовни прегледи, бидејќи многу работи би можеле да бидат спречени доколку би биле откриени на време и не би дошло до тоа нели, а да не збориме за тоа како фондот се заебава со набавките на лекови, поготово ееееј да некој треба да чека толку време да прими хемотерапија, ете ти си се снашол ама верувај ми има многу што не се способни за тоа и единствена опција им е да чекаат некој да се смилува, е тоа ме фрустрира.
Биди ми поздравен.
Премногу се слагам со Злобница, мислам дека она е најискусниот лекар на овој форум и многу и верувам...
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
lele

Lele lugje me idplasivte gi imam site simtomi. Kade treba da odam na pregled?
Kako da se podgotvam treba li da gi izbri4am?????????????????????????????????????????????????????????????????
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Ќе си отидеш на клиника, на урологија (можеш и некаде приватно на уролог иако незнам дали кај нас има добра уролошка ординација) и ќе си закажеш преглед, што понатака треба они се ќе ти објаснат.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Мене ми дијагностцираа карцином на тестиси пред една година. Две години пред да ми дијгностицираат, осеќав јаки болки водолниот дел на рбетот, како и долниот дел на абдоменот, а на тестисите немав ништо. Ноке не можев да спијам, ставав топли облози, при што едно време ќе престанеше но после болката повторно си продолжуваше.

Низ што се не поминав. Одев на физикална терапија демек рбетот ми бил искривен, ајас прав ко пушка. Па ми викаа дека сум имал воспаление на бубрезите, се додека не дојдов како итен случај во градска болница, каде преку КТ ми дијагностицираа не само голем тумор на тестис, него и хидронефроза на бубрегот поради притисок на туморот. За една година поминав две тешки операции и осум (едни од најтешките) хемотерапии и еве фала богу сега се контролирам, па в иднина би сакал да ме следи здравјето.

Инаку вас ако нешто ве интересира слободно прашајте ме.

kako izgleda toj pregled te molam pisi mislam deka i jas imam...:uvo:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ќе си отидеш на клиника, на урологија (можеш и некаде приватно на уролог иако незнам дали кај нас има добра уролошка ординација) и ќе си закажеш преглед, што понатака треба они се ќе ти објаснат.
ZlObNiCa ти благодарам на информациите, но мислам дека нешто за што не се зборува, а треба да се земе во обзир, е машката психа. Значи не критикувам, пишувам од најдобра намера, но мислам дека е од помош покрај пуко терање да се оди на уролог и следново да се има на ум.

Имено, многу мажи воопшто не сакаат да одат на (превентивнин) прегледи, а добар дел не одат на доктор ни кога се болни. Ова посебно се однесува на прегледи за интимните делови на телото, посебно за прегледи на простата.

Кога се работи за преглед на тестиси, тоа е сепак најделикатниот дел кај мажите, и за многумина е релативно болно покрај тоа што е непријатно. Не сакам да ме сфатите погрешно, но некако не можам да го споредам ова чувство со гинеколошки преглед, кој сепак е поприфатен од жените и од општеството.

Затоа, мислам дека треба малку по “меко’’ и поумешно да се инсистира на одење на уролог, зошто може и воопшто да не се појде - а со тоа се остварува твоето стравување за неспречување кога нешто може да се спречи. :smir:

Поздрав,
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Tesko e za objasnuvanje, jas imav bolki (8/10 vo jacina) vo predelot na dolniot del od abdomenot i "krstot na rbetot" kako i eden vid na tezina vo tie delovi, nesto kako da me vlecese i kako da mi vrsi nekakov pritisok vnatre (bolkata otpocetokot prestanuvase so vezbanje, posle ne), a problemot kaj mene bese toa sto nemav otekuvanje na testisite ili nekakva cvrstina. Po nekoe vreme ke mi projdese, pa po nekoku meseci povtorno ke se pojavea bolkite.
А дали пиеше некакви лекарства за болката? Или можеби употребуваше алтернативна медицина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom