Кампување на отворено

Член од
19 ноември 2009
Мислења
101
Поени од реакции
31
Ме интересира дали некој од вас редовно кампува со шатори по нашиве планински места. Сакам на пролет да одам некаде на викенд на отворено и да уживам во природата. Ако некој знае некои убави места и како се оди до нив, нека напише нешто. Исто и каква опрема носите со себе за оваа пригода?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ме интересира дали некој од вас редовно кампува со шатори по нашиве планински места. Сакам на пролет да одам некаде на викенд на отворено и да уживам во природата. Ако некој знае некои убави места и како се оди до нив, нека напише нешто. Исто и каква опрема носите со себе за оваа пригода?
Кокино..Кумановско..одличо место за кампување..ама само за преку лето, за у пролет тешко
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
I so sator i bez sator odam...e sega ne bas cesto kolku sto sakam poradi nemanje vreme.
Vo N.P. Mavrovo ima mnogu ubavi mesta.
Opremata zavisi od toa sto sakas da go pravis, sekoja situacija e razlicna.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Немам опрема сега, ниту друштво инаку ми е супер активност, уште кога ќе заврни дожд и ќе копаш со ашовот околу шаторот оти те мрзело со време да го направиш тоа за мерак.
Јас си ги читам планинариве од Макпетрол редовно, оди на записи од акции и ќе најдиш интересни места за таква активност.

http://www.makpetrol.com.mk/planinari/ReportsMk.asp
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
101
Поени од реакции
31
I so sator i bez sator odam...e sega ne bas cesto kolku sto sakam poradi nemanje vreme.
Vo N.P. Mavrovo ima mnogu ubavi mesta.
Opremata zavisi od toa sto sakas da go pravis, sekoja situacija e razlicna.
А како е регулирано кампувањето? Треба дозвола од некој на пример од националниот парк? Смее ли да се пали оган?
--- надополнето: Dec 9, 2011 3:55 PM ---
Каде можам да најдам камп опрема: шатор, вреќи за спиење и останати работи (мада врска немам што се ми треба)?
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Упатство за одличен провод во природа
земи опрема за кампување и само најосновни работи,
запали кола, собери друштво, вози каде те носи патот, застанете каде што врска немате кај сте, кампувајте и уживајте :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
кампување накај колешински водопади малку понагоре подалеку од туристите, жуборкење на реката и црцорење на птици и штурци особена навечер на летно време ....хм хм ...милина :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Немам опрема сега, ниту друштво инаку ми е супер активност, уште кога ќе заврни дожд и ќе копаш со ашовот околу шаторот оти те мрзело со време да го направиш тоа за мерак.
Јас си ги читам планинариве од Макпетрол редовно, оди на записи од акции и ќе најдиш интересни места за таква активност.

http://www.makpetrol.com.mk/planinari/ReportsMk.asp
се зачудив,што овие не престанале со шетањето, се виде
сега каде е нафтата само незнам дали го смениле автобусот
или е истиот од “60-“70 год. со кој сум бил многу пати.
алал да им е, убавини а луѓето имат и време и пари.
Но предлог најубаво,најблиску до Скопје викенд место;
КАДИНА РЕКА (ни овие не биле таму)во срцето на Китка.
Друго не кажувам да се оди да се види,
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
А како е регулирано кампувањето? Треба дозвола од некој на пример од националниот парк? Смее ли да се пали оган?
--- надополнето: Dec 9, 2011 3:55 PM ---
Каде можам да најдам камп опрема: шатор, вреќи за спиење и останати работи (мада врска немам што се ми треба)?
Ima kamp mesto pod patot pred odmoralisteto na elektromavrovo (ako se nema privatizirano objektot vo medjuvreme). Jas odam vo suma malku podaleku od civilizacijata, obavezno do nekoe potoce zaradi vodata Ima pred branata sega centar za informacii za nacionalniot park, tamu ke prasas za ogan palenje (jas odam na moj rizik). Prereriram kampuvanje so minimalno drustvo, bez avtomobili i bez mnogu galama, cisto da uzivame vo prirodata.
Satori imas vo pro-sport go gtc vo skopje i vo vero, tamu imas i vreci za spienje i podmetaci i drgi sitnici za kampuvanje.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
101
Поени од реакции
31
Ima kamp mesto pod patot pred odmoralisteto na elektromavrovo (ako se nema privatizirano objektot vo medjuvreme). Jas odam vo suma malku podaleku od civilizacijata, obavezno do nekoe potoce zaradi vodata Ima pred branata sega centar za informacii za nacionalniot park, tamu ke prasas za ogan palenje (jas odam na moj rizik). Prereriram kampuvanje so minimalno drustvo, bez avtomobili i bez mnogu galama, cisto da uzivame vo prirodata.
Satori imas vo pro-sport go gtc vo skopje i vo vero, tamu imas i vreci za spienje i podmetaci i drgi sitnici za kampuvanje.
Фала друже... И јас кога би одел би одел минимално... Bushcrafts :) Али не знам ништо околу тоа само имам голема желба.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Фала друже... И јас кога би одел би одел минимално... Bushcrafts :) Али не знам ништо околу тоа само имам голема желба.
Pa reci bushcraft de, toa ne e klasicno kampuvanje....barem po ovdesni standardi.
www.outdoors-forum.com (srpski)
www.teambushcraft.com (hrvatski)
I na dvata sum aktiven, topla preporaka za dvata forumi (pisi deka si od Mk samo da znam).
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ми падна на памет една луда идеја за на лето,или па евентуално следното лето.
untitledwqwqeqw.JPG
Планирам оваа траса да ја поминам пешки,не е ПРЕМНОГУ,околу 100тина километри :D
Има некој евентуално заинтересирани?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....кампувам колку што ми дозволуваат условите (слободно време, финансии)...но проблемот е што во Македонија кампирањето не е регулирано со закон ...

...инаку во Маврово е отворена планинарска куќа со планиран простор за кампување....проектот е дело на италијанска невладина организација....

прашањето е дали Италијаниве се многу попаметни од нас и треба да не учат како да уживаме во нашите сопствени природни убавини

Основното правило за кампирање е дека кога ќе заминеш местото треба да го оставиш во онаа состојба во која си го нашол
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
камп опрема каде може да се најде во скопјево ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom