Како ќе изгледа новиот најголем аеродромски терминал во светот?!

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Како ќе изгледа новиот најголем аеродромски терминал во светот?!

17.04.2014

Турција постојано е дел од листите на Топ 10 најпосетувани туристички дестинации во светот, а сигурно е и дека оваа земја ќе остане на првите позиции, ако се има во предвид дека наскоро во Истанбул ќе биде изграден и најголемиот аеродромски терминал во светот.

Имено, само во последните неколку години Турција забележа голем скок на листите за најпосетени туристички дестинации, искачувајќи се веднаш зад Франција и Шпанија.



Така, повеќе од 35 милиони странски туристи ја посетиле Турција во 2012 година.

Секако, и авиокомпанијата "Turkish Airlines" вложува голем труд и инвестиции, се со цел да стане најдоминантна светска авиокомпанија, што воедно ќе го направи аеродромот во Истанбул и главна станица во источно-западниот коридор.

Со оглед на тоа што Турција планира во претстојниот период дополнително да го развие својот туризам врз база на инфраструктура која што ќе може да одговори на зголемената побарувачка, турските власти ги претставија своите планови за изградба на најголемиот аеродромски терминал токму во Истанбул и истиот ќе може да прими повеќе од 150 милиони патници во текот на една година.



Моментално, титулата за најголем светски аеродромски терминал ја поседува Големиот терминал 3 на аеродромот во Дубаи, а истиот ги отвори своите врати за патниците во 2008 година и за неговата изградба беа потрошени повеќе од 4,5 милијарди долари.

Сепак, оваа титула наскоро ќе му припадне на новиот терминал од аеродромот во Истанбул, а крајот на градежните активности е планиран за во 2019 година.

Триото од компании "Grimshaw", "Nordic Office of Architecture" и "Haptic Architects" ќе работат заедно за дизајнот на новиот аеродром и тие се убедени дека нивното дело ќе стане "најголемиот светски аеродромски терминал под еден покрив", простирајќи се на површина од речиси 1 километар квадратен.



Аеродромот ќе биде оддалечен 32 километри од центарот на градот, на брегот на Црното Море, а неговата изградба ќе биде спроведена во четири фази.

Се очекува терминалот за првпат да ги отвори своите врати за патниците во 2018 година и се проценува дека низ истиот во претпоследната фаза од изградбата ќе може да патуваат околу 90 милиони патници во текот на годината.

Се со цел да се интегрира со железничките и автобуските линии, како и со метрото, аеродромот ќе поседува голем плоштад и транспортен центар.



Секако, новиот аеродром ќе има и голема улога во зајакнувањето на кандидатурата на Турција како домаќин на Олимписките игри кои ќе се одржат во 2020 година.
http://zazabava.com/kako-kje-izgleda-noviot-najgolem-aerodromski-terminal-vo-svetot
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Не ми се по кејф големи аеродроми ама ова вака изгледа добро. Само едно да средат. Да го корегираат проблемот што го имаа досега, сите да чекаат за излез кон градот на една лента.
 
Последно уредено:
M

Mario Gómez

Гостин
Znachi sekoj eban pat koga sum na Kemal Ataturk aerodromot e eban haos i se nerviram. 2 sati cekanje za izlez vo gradot, 1 saat za international transfer. Nema ni priblizno dovolno vrati, avioni ima parkirani na sekoj chekor treba 20 minuti so avtobus da se vozish za da stignish do avionot. Najgolemiot haos e so avtobusite, cisternite i tie vovchinjata so kuferi samo se pretrkuvaat nadvor i nekolku pati sum videl sudari. Mesto nema da sednish vnatre. Turcite furaat nekoja evropska kultura no nemaat nishto od toa.

Da se razbereme ova so aerodromot nema nishto povrzano so Turkish airlines, zavcera oti imav 12 sati layover me odnesoa u Hilton hotel. :D Carevi se. :D
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Турците имаат премногу високи цени за се и сешто, сигруно услугите на аеродромот ќе им бидат по скапи дури и од Лондон и Париз..
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
Треба да се средат поубаво особено автобусите како што кажа Mario Gómez.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.048
Поени од реакции
4.700
Завршен e Hamad International Аеродромот во Доха, Катар. Овај погоре можи вода да му носи:

http://kajgana.com/dzirnete-vo-vnatreshnosta-na-noviot-aerodrom-vo-katar-0









Чини преку 16 билиони зелени и се очекува да превземи голем дел од авио-сообраќајот во регионот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене реално не ми се свиѓаат... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom