Како се прави машко дете:)

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Текстов го преведувам од англиски, секој што сака да го види оригиналниот текст еве линк: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080201004454AAKGOq5
Од медицински аспект:

-Темпирање на времето на сексуален акт,имајте полов однос на денот на овулација.
Темпирањето на времето на сексуален акт е најважниот фактор.

-Научете да забележувате кога е времето на вашата овулација(исфрлање на јајце клетка, вообичаено е 15 дена рачунајќи од првиот ден на менструалниот циклус), и вежбајте се додека не станете сигурни дека ги разбирате сигналите кои вашето тело ги испраќа дека времето за овулација се приближува.
Идеално време е 12 часа пред овулација

Имајте сексусален однос само еднаш на денот на овулацијата.

Жената сама си чувствува кога овулира, кај некои жени понекогаш се јавува болка во пределот на јајниците а вообичаено во тој период е да има излачување на погуста жолтеникаво бела погуста течност од вагината:smir:.

Условите за зачнување на денот на овулацијатасе идеални, фаворизирајќи ги Y- сперматозоидите.(XX-женско, XY-машко)
Јајце клетката е ослободена за време на овулацијата и чеќа да биде оплодена од сперматозоидот, така што сперматозоидите не си го користат нивниот краток животен век во чекање да ја сретнат јајце-клетката. Исто така околината на вагината станува погостопримилива за сперматозоидите за време на овулација.

Цервикалните течности се зголемуваат и стануваат полизгави, овозможувајќи им на сперматозоидите да пливаат полесно, исто така средината станува и поалкална овозможувајќи им полесен опстанок на сперматозоидите.(особено на Y-хромозомот бидејќи тој е најосетлив на надворешните влијанија и најбргу умира по пат).

Апстиненција!!!
Мажот мора да апстинира и да не ејакулира (тука спаѓа и мастурбирањето)минимум 5 дена пред денот одреден за зачнување на синот, и пред овулацијата на жената:wink:.

Колку поконцентрирана е спермата толку повеќе содржи Y-машки хромозоми.

Секогаш користете кондом пред и по овулацијата, за да ги избегнете шансите да ја забремените жената, со погрешниот пол, значи однос во кој што ќе има зачнување да се има само еднаш на голо и тоа во период на овулација, со концентрирана сперма а потоа да се користи кондом за да се избегне зачнување во деновите кога е поверојатно зачнување на женско дете.

Скротална температура- таткото треба да го држи ладен, таткото треба да избегнува претерана топлина во пределот на скротумот, која што може да биде предизвикана од тесна облека,или претерано жешко работно место.

Изберете боксерици зошто дури и тесната машка долна облека може да ја зголеми температурата во пределот на скротумот, на тој начин што ја допира до телото кое што е загреано.

Избегнувајте жешки бањи, сауни или пливање.

Возењето велосипед се поврзува со импотенцијата и намалување на бројот на сперматозоидите, така што додека се трудите да зачнете избегнувајте го овој спорт.
Оптималната температура за зачнување е нешто помала во однос на телесната, еокму поради ова спермата се прозиведува во скротумот(народски јајцата)кој што висат надвор од телото:wink:.

Ако температурата е претерано жешка тогаш бројот на сперматозоиди главно ќе се намали но секако ќе преживеат и во поголем број ќе ги има женските X-хромозоми, бидејќи машките Y-хромозомите се почувствителни.
Таткото треба да избегнува други причинители за намалување на бројот на сперматозоидите. Болеста може да го намали бројот на сперматозоидите затоа таткото треба да биде здрав за време на зачнувањето,
Пушењето, пиењето алкохол, дрогата и изложување на штетни хемикалии може исто така да го намали бројот на Y-сперматозоидите.
Емоционалниот стрес исто така е поврзан со понизок број на Y-хромозомите.Можеби ќе треба да испробате некои техники на релаксација.
Регуларно вежбање и одржување на здравиот животен стил е многу важно за подобрување на Y-сперматозоидите.
Недостатокот на одредени витамини и минерали може да има негативен ефект врз Y- сперматозоидите, можеби ќе сакате да се подложите на нутриционистичка исхрана пред зачнување.
Таткото може да се напие неколку шољи кафе 15 до 30мин. пред односот во кој ќе има зачнување.
Кафеинот ги поттикнува сперматозоидите на подвижност, но Y-сперматозоидите ги поттикнува уште повеќе:wink:

Женски оргазам( пожелно е да се има) женскиот оргазам ја прави цервикалната течност уште поалкална и погостопримилива за сперматозоидите што ќе им биде од корист на побрзите пливачи Y- сперматозоидите.

Ибегнувајте туширање на вагината пред однос во кој ќе има зачнување зошто ова ќе ја зголеми киселоста на вагината со што ќе придонесе за побрзо изумирање на Y-сперматозоидите, а туширањето на внатрешноста на вагината е поврзано со многу бактериски инфекции и pelvic inflamatory disease.

Може да се искористи но не е задолжително следнава бања, употребете 2 мали лажички на сода бикарбона, во топла исфилтрирана вода во чаша, почекајте 10 мин. да се растопи и измијте ја вагината со овој раствор со ова ќе се придонесе за зголемување на алкалноста на вагината и овозможување на погостопримлива средина за сперматозоидите особено за преживувањето на Y- сперматозоидите кои што се почувствителни на надворешни влијанија и брзо умираат но сепак се побрзи пливачи.

СО СРЕЌА:helou:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова оди каде што му местото во дом и семејство:)
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
:pipi:да се извинувам стварно местото му е во дом и семејство
 
Член од
30 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
...abe ajde...ne se zaebavajte, glavna finta za praenje mashki deca, e da saka majkata da gi rodi...nisho vishe...kao ke praish mashko dete, ako nejke nekoja da raga ni zensko...a na kraj, nema veze kakvo ke bide...idemo dalje...?:pos2:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Уште ве лажат комунистиве дека има методи за правење на муже.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.347
Имам слушнато дека во Црна Гора е најголем процентот на машки деца и соодносоот чак им бил загрижувачки, така да најсигурен метод според мене е еден бесен одмор во Будва :)и кога ке се вратиш роди ја ленштината на векот :)
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Еми сеа тие што си сакаат синче нема да им биде на одмет да си ја испробаат среќава со советиве нели:smir:, ништо лошо не мислев кога ја постирав темава, баш напротив.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Браво за темава секоја чест...
бтв...Нема мужи за да направат машко дете
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Еми сеа тие што си сакаат синче нема да им биде на одмет да си ја испробаат среќава со советиве нели:smir:, ништо лошо не мислев кога ја постирав темава, баш напротив.
Да не ме сфатиш и мене погрешно ни јас не мислев нешто лошо со моето мислење. Само сум скептичен во врска со ова. Според мене со горенаведените методи мислам дека нема да успееме да влијаеме на хромозомите, тоа е сепак природна работа која е непредвидлива.:smir:
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Еми сеа тие што си сакаат синче нема да им биде на одмет да си ја испробаат среќава со советиве нели:smir:, ништо лошо не мислев кога ја постирав темава, баш напротив.
Остај ги мила секоја прилика ја користат за политички препукувања:tapp:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Остај ги мила секоја прилика ја користат за политички препукувања:tapp:
Ако мислеше за моево со комунистиве уживај само малце хумор внесував. Узречицава со тоа дека не лажат комунистите скоро секој ден на шала ја користам, целта не ми беше темава да ја вртам на политички план никако, ни јас не се замарам со политика, ќе видиш со тоа што во политика и вести подфорумот немам постирано повеќе од 10 пати :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Да бе и татко ми вака чекал да втаса 15тиот ден и одел по проспект за да не напраи мене и брат ми,а и доста форуми читал и се едуцирал.Едноставно чоекот мајстор си бил и крај :kesa: :smir:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Да не ме сфатиш и мене погрешно ни јас не мислев нешто лошо со моето мислење. Само сум скептичен во врска со ова. Според мене со горенаведените методи мислам дека нема да успееме да влијаеме на хромозомите, тоа е сепак природна работа која е непредвидлива.:smir:
Знам дека е природен процес зачнувањето дете, тоа е секако света работа, ама мислам дека тие што веруваат во науката и што сакаат да си ги зголемат шансите од 30% на 90% за добивање на машко дете секако дека добродојдени им се овие совети, јас не кажувам бабини деветини тука ова е од медицински аспект, значи Y-сперматозоидите се поосетливи на надворешни влијанија и ова се совети за како да ги зачуваме да преживеат до целта а целта е оплодување на јајце - клетката секако, тие се побрзи пливачи но ако не го преживеат патот до целта ќе изумрат. би сакала да чујам и други мислења од медицинкси аспект во однос на темата.

Остај ги мила секоја прилика ја користат за политички препукувања:tapp:
Знам бе маче, ама шо да праам сега:pos2:
let it be, let it beeeeeeeeee,
Најважно е шо ја и ти си знаеме како се праат машки деца ;)
 
Член од
30 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Еми сеа тие што си сакаат синче нема да им биде на одмет да си ја испробаат среќава со советиве нели:smir:, ништо лошо не мислев кога ја постирав темава, баш напротив.
nema zijan od probuenje de...koj ne probal nemoze ni da znae...i ja sum za toa...:smir:

@markoooo...i ja sum slichen na tebe u toj pogled, malce si zabegav priznavam, ali za politika kur me bole, ali za narod nash napaten srce me bole...zimi sfe ne se foliram sea:)

...eve vi edna tajna plus od mene, finata za praenje mashko dete, e u toa da...koa se menuvaat pozite da ne im se odzema , na curite...wink wink...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom