Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Dali preporacuvas da se odi preku agent za vakov tip na viza, ili procedurata ne e tolku slozena, pa bi mozel i sam ? I kolkavi se trosocite za vakva viza?
Ovaa e viza za tie sto imaat rabotna ponuda od rabotodavec i rabotodavecot ke mora da dokaze deka ne nasol rabotnik za taa pozicija od NZ a zatoa dal na nekoj od nadvor. Plus mora da imas diploma vo taa struka sekako. Bi preporacal upotreba na agent poradi slozenost. Obicno rabotodavecot go naoga i plaka agentot no toa zavisi mnogu od kompanija do kompanija.

Ako veke ti treba agent za sam da brkas viza napravi google search i kontaktiraj nekolku agenti preku email za cena i drugi informacii. Ako rabota te ceka togas brzinata e najbitna bidejki sekoja nedela izgubena e $1000 pomalku vo jebot. So sreka
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.835
Ovaa e viza za tie sto imaat rabotna ponuda od rabotodavec i rabotodavecot ke mora da dokaze deka ne nasol rabotnik za taa pozicija od NZ a zatoa dal na nekoj od nadvor. Plus mora da imas diploma vo taa struka sekako. Bi preporacal upotreba na agent poradi slozenost. Obicno rabotodavecot go naoga i plaka agentot no toa zavisi mnogu od kompanija do kompanija.

Ako veke ti treba agent za sam da brkas viza napravi google search i kontaktiraj nekolku agenti preku email za cena i drugi informacii. Ako rabota te ceka togas brzinata e najbitna bidejki sekoja nedela izgubena e $1000 pomalku vo jebot. So sreka
Уште едно прашање, дали доколку успеам да заминам со ваква виза може да земам и член од семејството со мене или треба после тоа да си средувам за нив документација?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Уште едно прашање, дали доколку успеам да заминам со ваква виза може да земам и член од семејството со мене или треба после тоа да си средувам за нив документација?
Ako eden clen od semejstvoto ima rabotna viza i na partnerot mu sleduva rabotna so ist rok na vazenje a na decata studentska viza. Obicno moze da se aplicira na tie vizi po doaganje vo NZ i aktiviranje na primarniot nositel.
 
Член од
6 ноември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo

Se soglasuvam so Kano deka nema potreba da se plasite. Samo hrabro bez plasenje i ne dozvoluvajte nekoj da vi stoi i preci vo vasite planovi.

So sto poveke agenti se iskonsultirate toa e podobro. Ne mora da odite so nekoj agent ako ne sakate, so dobar angliski mozete i sami da aplicirate. No zatoa sekoja informacija najdobro se dobiva od niv direktno.

Aussie Migration Services e kompanija na nas registriran agent Zeck i imam cueno dobri raboti i e dosta sposoben no bidejki e lociran vo Melbourne mozebi ke bide potesko za komunikacija so nego. No najdobro e pisete ili javete se bidejki od prasuvanje ne se umira.

Contact Details:
Drug agent sto dosta se konsutiraat e Saso koj e vo Skopje naselba Aerodrom vo zgradata na stopanska banka do bivsh mekdonald.

Nekoj verojatno vi kazal deka imate sansa za rabotna viza no vasite dve struki ne se naogaaat na listata na potrebni struki vo AU. Toa malku mi nosi somnez vo informaciite sto ste gi dobile.

Vizite 189 ili 190 se rezident vizi so mala razlika sto ednata e so sponzorstvo od odredena federalna drzava koja nosi 5 poeni ekstra a drugata e bez sponzorstvo. Ako imate taa so sponzorstvo mora da ziveete vo taa federalna drzava odreden vremenski rok. Taka nekogas ima sansi da ja nema vasata struka na federalnata lista no da ja ima da receme vo Western Australia listata na potrebni. Zatoa e najdobro da se iskonsutirate so poveke agenti da dobiete sto poveke informacii i posle da odlucite so kogo ke odite i na koj nacin.

Pred da pocnete bilo kakva procedura bi ve sovetuval da polagate angliski IELTS bidejki AU bara ocenka od 7.0 i taa e dosta visoka i mnogu luge koi mislele deka imaat odlicen agliski ne mozele da ja dostignat taa ocenka.

So sreka
Blagodaram Bilancia za ubavite zborovi. Sakav da dodadam deka nie rabotime so mnogu klienti od Makedonija so niv komunicirame preko Skype, Viber i email. Vistina e deka od prasuvanje ne se umira. Sekoj slucaj e razlicen zatoa e najdobro da stapite vo kontakt na email mozeme da dogovorime vremeski termin za profesionalna konsultacija kade ke utvrdime dali kvalifikuvate i koj vi se opciite za viza. Skype: Aussie Migration Services (Melbourne )

So pocit i pozdrav
Zack Ristov
Registered Migration Agent
MARN 1465356
 
Член од
4 октомври 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Blagodaram Bilancia za ubavite zborovi. Sakav da dodadam deka nie rabotime so mnogu klienti od Makedonija so niv komunicirame preko Skype, Viber i email. Vistina e deka od prasuvanje ne se umira. Sekoj slucaj e razlicen zatoa e najdobro da stapite vo kontakt na email mozeme da dogovorime vremeski termin za profesionalna konsultacija kade ke utvrdime dali kvalifikuvate i koj vi se opciite za viza. Skype: Aussie Migration Services (Melbourne )

So pocit i pozdrav
Zack Ristov
Registered Migration Agent
MARN 1465356

Toj sto e vo aerdorom se vika Dejan.
Eve go linkot od sajtot:
http://www.amo.com.mk/contact.asp?ID=8
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Za bilo koja zemja mozete da aplicirate sami, no bi vi preporacal pred da pocnete bilo koja procedura da se iskonsultirate so nekoj agent.
Lion Fala ti.
Kazi mi go ova, kakvi mi se sansite da dobijam rabotna viza vo avstralija ili noz zeland, samo so 1 godina diploma od Alexandria po graficki dizajn i 1 god diploma isto od alexandria za web dizajn?
Alexandria bese IT skolo po kursevi po programiranje itn. Pred da ja kupi seavus.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.275
Поени од реакции
22.481
Lion Fala ti.
Kazi mi go ova, kakvi mi se sansite da dobijam rabotna viza vo avstralija ili noz zeland, samo so 1 godina diploma od Alexandria po graficki dizajn i 1 god diploma isto od alexandria za web dizajn?
Alexandria bese IT skolo po kursevi po programiranje itn. Pred da ja kupi seavus.

Tesko. Ako imas dobro portfolio jas bi ti sugeriral da razgledas vo azija - hong kong, singapur ili bangkok. Za aus i nz se bara uglavno faks a i minimum 2 god iskustvo. Dodaj na toa deka uglavno ovde tvojata e profesija e outsaurced ke ti bide dosta tesko da dobies ponuda.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Tesko. Ako imas dobro portfolio jas bi ti sugeriral da razgledas vo azija - hong kong, singapur ili bangkok. Za aus i nz se bara uglavno faks a i minimum 2 god iskustvo. Dodaj na toa deka uglavno ovde tvojata e profesija e outsaurced ke ti bide dosta tesko da dobies ponuda.
Singapure mi e posledna opcija.
A za Canada?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.275
Поени од реакции
22.481
Singapure mi e posledna opcija.
A za Canada?
Neznam za canada kako e ama seriozno razgledaj go singapur. Mislam za tamu ne ti ni treba viza so mk pasos taka da polesno ke dojdes i do rabotodavci i do ponuda. Iskustvoto od tamu se ceni i priznava (nz veke ne priznava mk iskustvo) plus ima dosta kompanii i biznismeni od aus/nz koj patuvaat/sorabotuvaat so singapur. Polesno ke ti bide od tamu da dojdes bar ponataka. Problem so singapur edino e preskapata kirija taka da za pocetok ke ti bide malku tesko. So sreka
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Lion Fala ti.
Kazi mi go ova, kakvi mi se sansite da dobijam rabotna viza vo avstralija ili noz zeland, samo so 1 godina diploma od Alexandria po graficki dizajn i 1 god diploma isto od alexandria za web dizajn?
Alexandria bese IT skolo po kursevi po programiranje itn. Pred da ja kupi seavus.
Vo pravo e karang nemas fakultet od 3 godini i nemas staz od barem 2 / 3 godini za uspeh vo zemji kako AU, NZ ili Canada. Ako najdes rabotna ponuda e druga prikazna samo mislam deka graficki i web dizajn ne e nesto premnogu barana struka no nikogas ne se znae. Probaj si ja srekata da apliciras vo pomalite mesta nadvor od golemite gradovi. Ako ne probas nema da uspeesh. So sreka
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Vo pravo e karang nemas fakultet od 3 godini i nemas staz od barem 2 / 3 godini za uspeh vo zemji kako AU, NZ ili Canada. Ako najdes rabotna ponuda e druga prikazna samo mislam deka graficki i web dizajn ne e nesto premnogu barana struka no nikogas ne se znae. Probaj si ja srekata da apliciras vo pomalite mesta nadvor od golemite gradovi. Ako ne probas nema da uspeesh. So sreka

Imam staz od 5 god Web app programiranje.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Imam staz od 5 god Web app programiranje.
Web designer ili graficki dizajn ne se naoga na lista potrebni struki za Avstralija i Nov Zeland, taka da sansa za direktna rezident viza nemas. Plus da predpostavime deka tvojata struka ja ima ti nemas dovolno obrazovanie od 3 godini fakultet za da mozes da se sertificiras.
 
Член од
4 октомври 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ova za Canada sto kje gi ukinat visite za Bugarski drzavjani znaci deka moze da ziveat i rabotat vo Canada ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom